bacy

Bucsi bara stabilizatoare

117 posts in this topic

Azi am constatat ca am bucsele de la bara stabilizatoare praf. Cum o bara stabilizatoare este peste 700 ron, am ales sa cumpar doar bucse (cost undeva la 80 ron ambele). Am de ales intre cele 2 modele de 23 mm. Pe care le-ati alege? Care sunt mai durabile si se monteaza mai usor?

post-621-0-03889000-1407357064_thumb.jpgpost-621-0-47701800-1407357073_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astept cu interes sa ne povestesti cum le-ai montat pe cele noi pe bara avand in vedere ca cele vechi sunt vulcanizate acolo impreuna cu bridele metalice pe care nu ai cum sa le dai jos.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O solutie trebuie sa existe. Nu vreau sa dau 7-800 ron pe 2 bucse!!

Dar de kitul asta ce zici Alex? Eu ma gandeam ca desfac clemele de la bara stabilizatoare, tai bucsa aia de acolo, pun bucsa noua apoi clema originala. Vad ca la kitul asta dau si clema.

post-621-0-64035800-1407403375_thumb.jpg

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU ai cum sa desfaci clemele originale, sunt sudate. Poti doar sa le tai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu un flex se recolva repede. :evil6: Deci am inteles...imi trebuie cleme, bucse + un flex.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca heim facuse tot ceva de genu si spunea ca tot ii aluneca bara intro parte . Uitate la topicul lui ca este pe undeva la v70 parca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu gasesc ce a facut Heim. Pe care sa le iau pana la urma? Pe cele taiate sau cele netaiate?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele netaiate incap ? Sa le bagi pe la capat ? Ca are prinderea la bielete. O bara la dezmembrari nu gasesti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc sa le iau pe cele netaiate...daca nu incap le tai si le pun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim a pus powerflex pe masina lui si zicea ca se "plimba" bara dintr-o parte in alta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le-am comandat pe cele netaiate. O sa vad cum le montez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cam acelasi lucru si cu astealalte trebuie sa faci ceva sa ramana ferm pe pozitie bara :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat tot pe internet si mi-a dat cineva o idee. O sa curat bine de tot bara acolo, dau eventual cu putin smirghel (sa matuiesc), aplic super-glue/picatura si trag bucsa pe "pozitie". Asa o sa ramana acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat tot pe internet si mi-a dat cineva o idee. O sa curat bine de tot bara acolo, dau eventual cu putin smirghel (sa matuiesc), aplic super-glue/picatura si trag bucsa pe "pozitie". Asa o sa ramana acolo.

Esti funny :)). Picatura o sa arda cauciucul si dupa ce ca o sa joace stanga-dreapta, o sa se largeasca si gaurile

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colegul @paunionutz are dreptate!

Ideea e foarte originala, de pe la noi?

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti funny :smile:). Picatura o sa arda cauciucul si dupa ce ca o sa joace stanga-dreapta, o sa se largeasca si gaurile

Si acolo este o forta , nu are cum sa tina picatura lipita un cauciuc de un fier :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci cu ce sa le dau?! Astept idei.

ps: Oricum...o sa fie muult mai bine decat este acum cu ele facute praf.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta bara din dezmembrari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut...cauciucul imbatraneste in timp. Cat de noi pot fi bucsele de pe bara aia?! Si sa dau probabil 300 ron pe o bara sh...mai bine o las asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Experienta mea cu bucsele bara stabilizatoare fata de 19mm s-a incheiat cu putini bani(dupa ce am asteptat 5 zile cu masina pe cric si dupa cautari pe net ca sa nu platesc 350-600 ron pe originale): Comandati bucse speciale de S/V40 cod 00742745(TEDGUM), apoi faceti rost de niste cleme originale(nu toate cele 3 piese ci doar cea in forma de "5") din dezmembrari si le montati pe masina. Difera ca dimensiune cea originala fata decea aftermarket!

Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti doresc succes sa te tina bucsile alea mai mult de 6 luni la cat e de munca sa le schimbi :smile:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot ai facut treaba asta puteai sa pui bucse din poliuretan.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca e vorba despre bucsele pe care incerc sa le vand la 30% din pret. Nu le-a vrut nimeni in 6 luni, cu toate ca sunt noi, originale, in 3 pungi sigilate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate si eu cred acelasi lucru. Promit ca la prima comanda te scap de ele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now