volvou

bucsi capac motor

10 posts in this topic

Dragi colegi, va "deranjez" cu o problema minora, dar care imi sta pe cap.

Capacul de pe motor are 4 bucse din cauciuc care se fixeaza in niste surburi cu cap bombat. Problema mea e ca s-au pierdut, mai am doar unul, iar capacul vibreaza...chiar mi-a facut un sant in suportul de la pompa de servodirectie. Am cautat pe net, dar nu gasesc nicaieri.

Ma poate ajuta cineva cu vreo idee, sau poate din dezmembrari... :unsure:

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
;)) cauta prin scut Sefule . nu aveau unde sa dispara .. ti-au cazut in scut de la atata scos bagat capacul ala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ălea nu au part. no? O să mă uit şi eu, astăzi, şi, dacă au, le căutăm după part. no. Oricum, până una-alta, eu mi-aş face altele, din furtun de cauciuc (de-ăla de înaltă presiune), cu diametre corespunzătoare, evident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ălea nu au part. no? O să mă uit şi eu, astăzi, şi, dacă au, le căutăm după part. no. Oricum, până una-alta, eu mi-aş face altele, din furtun de cauciuc (de-ăla de înaltă presiune), cu diametre corespunzătoare, evident.

Domle' dar parca nu erai adeptul tiganelilor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mai mare ţigăneală să joace capacul decât să fie fixat cu alte cauciucuri decât cele originale, care nici nu se văd, dealtfel.

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista magazine de piese , exista dezmembrari de volvo si tu pui furtune in loc de alte gume ? Eu zic sa incerci cu ata dentara ... infasori multa multa multa acolo si tine, ohoo ..... Si daca nu tine .. muta capacul in portbagaj pana faci rost de gumite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, tu n-auzi că am dat-o ca soluţie temporară:

până una-alta

Asta ce înseamnă? Adică doar atât cât e nevoie. Pentru că de ce? Pentru că poate omul nu are timp să meargă pe la dezînmembrări sau poate nu găseşte din prima. Sau, poate că dezmembratorii nu vrea să dea cauciucii de la stupuş, că nu-l vor mai putea vinde, fără cauciuci.

Pe urmă, omu' a zis, din capu' locului:

nu gasesc nicaieri.

PS: Boss, vrei radiatorul ăla sau nu, că vreau să-i fac vânt?

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat după part no., pe ele, dar n-am găsit. Mă tem că soluţia cu furtunele e cea mai accesibilă, spre disconfortul lui Boss...

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat după part no., pe ele, dar n-am găsit. Mă tem că soluţia cu furtunele e cea mai accesibilă, spre disconfortul lui Boss...

Astept raspuns de la o firma de gumaraie dinastea ! Mi-ar trebui o poza cu unul sa le arat, are cineva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now