Sanyboy

Menţineţi concediul maternal la doi ani

59 posts in this topic

Din pacate si asta o sa degenereze in "bugetari vs. privati", "munciti daca vreti sa aveti", "cine munceste are bani de bona", "in Suedia si Danemarca nu se dau concedii de maternitate", "de unde vreti sa dea, daca nu mai sunt bani", "greaua mostenire", "tara de asistati social"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul este ca e un avantaj totusi sa stai 2 ani acasa cu copilul si sa mai primesti si niste bani.E benefic si pentru copil sa stea cu mama lui cat mai mult timp.Dar privind din alta prisma eu consider ca atunci cand faci un copil il faci de dragul lui, nu cum fac unii un copil si apoi imediat "hai sa mai facem unul ca mai stau acasa 2 ani si ma plateste statul!".Pentru cresterea demografica ar trebui gasite alte solutii, nu aceea de stimula mamele cu o anumita suma de bani timp de 2 ani incurajand nemunca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul este ca e un avantaj totusi sa stai 2 ani acasa cu copilul si sa mai primesti si niste bani.E benefic si pentru copil sa stea cu mama lui cat mai mult timp.Dar privind din alta prisma eu consider ca atunci cand faci un copil il faci de dragul lui, nu cum fac unii un copil si apoi imediat "hai sa mai facem unul ca mai stau acasa 2 ani si ma plateste statul!".Pentru cresterea demografica ar trebui gasite alte solutii, nu aceea de stimula mamele cu o anumita suma de bani timp de 2 ani incurajand nemunca.

Nu prea stiu ce cheltuieli sunt cu un copil, dar sunt ferm convins ca suma care primeste mama in timpul acestor 2 ani sunt cheltuiti pe copil (scutece, vaccinuri, hainute etc).

Copilul are nevoie de ingrijirea, apropierea mamei in acest timp.

Si cine face doi copii unul dupa altul nu e sigur ca face doar ca sa stea inca doi ani (parerea mea), desigur sunt si categorii sociale care gandesc astfel.

Eu cred ca e mult mai mult de lucru in primii doi ani cu un copil decat ai avea la lucru :lol:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamele care fac copii pentru alocatie oricum n-au de lucru asa ca n-au unde sa se intoarca. Inca o lege facuta cu ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mamele care fac copii pentru alocatie oricum n-au de lucru asa ca n-au unde sa se intoarca. Inca o lege facuta cu ....

Pai din alocatia unui copil iti iei cam 4 pachete de tigari ...... desi am vazut multi oameni prosti nu cred ca se va chinui cineva sa faca un copil doar pt atat.

Ce va mai place sa aruncati cu rahat in tigani ,.....ca fac o gramada de puradei ..... pe cand acesti "romani spurcati" ( de multe ori chiar se potriveste) , in loc sa creasca un copil stau si isi transforma casa in cotet si pupa in bot cate 2-3 caini .

Stau la coada la oase pt. ei , li-se face de mancare , te uiti la ei cum iarna la 6 dimineata tremura cu lesa in mana in timp ce animalu da tot afara . Daca ar avea un copil care sa-i trezeasca la 6 AM si sa ceara sa fie plimbat cu sania .....si-ar lua si bataie si ar fi si pedepsit .

Adevarul este ca e un avantaj totusi sa stai 2 ani acasa cu copilul si sa mai primesti si niste bani.

bacy ... singurul avantaj este al copilului , iar faptul ca primesti si niste bani ....... aia nu reprezinta un bonus timp de 2 ani , sunt bani pentru care tu ca parinte ai cotizat .

Ne ingramadim sa , dam 50 de lei pt. familiile nevoiase acum ca vine craciunul si IE la moda , dar stim sa aruncam cu rahat in cei ce se chinuiesc sa faca si sa creasca copii . Lehamite ar fi prea putin spus pt. ce sentiment am acum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Pentru cresterea demografica ar trebui gasite alte solutii...

Singura solutie pentru crestere demografica si intinerirea populatiei sunt copii. Punct. Nu stiu ce alte solutii ai tu, ca nu prea sunt.

Vrei sa ajuti familiile cu copii? Fa in asa fel incat o casa normala sa nu coste cat venitul mediu pe 120 de ani. Sau, fa o lege a chiriasului capabila.

Fa cosul ala zilnic sa coste mai putin, si in legatura directa si de bun simt cu veniturile medii. Fa asistenta medicala in asa fel incat sa nu trebuiasca sa vii cu seringa si acul si vaccinul de acasa

Sau continua sa dai bani la nebunele care se incumeta sa faca copii pe vremurile astea.

Si inca ceva:

Cate mame cunoasteti care au terminat cei 2 ani de concediu si s-au putut intoarce pe vechile locuri de munca?

Nici un patron nu te asteapta, nici 2 ani, nici un an, nici macar 3 luni. Poate doar daca e copilul lui.

Si ma refer la realitatea cruda, nu la teorie... S-a gandit cineva si la chestia asta? Si asta e un risc...

Faci un copil, stai 2 ani acasa pe 3 doape, dupa care ti-ai pierdut si locul de munca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa imi pot permite sa ii dau in judecata pe acesti guvernati pentru hartuire nervoasa. Am 37 de ani, un copil de un an jumatate, pe care il cresc singura. Orice zvon legat de taierea acetei indemnizatii a ajuns sa imi dea dureri de inima si de cap la propriu. Nu stiu ce va trebui sa fac, nu stiu cum o sa ma descurc...pe scurt pe langa multe alte probleme , pe mine una.....toate aceste zvonuri ( care se doresc transformate in realitati) ma imbonlavesc la propriu. Numai cine nu a avut copil mic nu realizeaza ce costuri implica crestearea uni copil mic, mai ales pana la varsta de 2 ani. O sa ajungem tara in care numai incultii, betivii si pleava societaii sa faca copii......ca pentru acestia 2 mil sunt un real castig...iar de educatie, intrebari existentiale etc....nu se poate pune problema.

ASA ZICE DOAMNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem in situatia in care am cotizat ani intregi de munca la bugetul de stat, si nu cu sume mici, iar acum ne trezim cu toate drepturile retezate. Sunt dispusa ca pentru cei 7 ani de munca in care am platit cel putin 1000 ron/luna numai cotizatii la bugetul de stat sa cer jumatate din bani inapoi. De ce sa platesc ani de zile pentru nistre drepturi, iar cand sa beneficiez de ele, Guv sa le injumatateasca, dupa ce le-au ciopartit in vara? Sa platim mai putin, atat cat ne dau si ei. Au redus si bugetul sanatatii cu 40% fata de 2010, asta inseamna ca cele insarcinate isi vor cumpara tot pt nastere. Atunci pentru ce mai platim atatia bani? Sa nu ami platim nimic pt buget si sa se organizeze fiecare cum vrea si cum poate pe toata perioada cotizarii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ne-am nascut noi, era concediul de maternitate de 6 luni. Ce sa faci... suntem o generatie ratata care nu stie sa faca nimic pentru ca mama a trebuit sa munceasca in loc sa stea langa noi sa ne stearga la fund...

Pe cei care nu au si nu o sa aiba copii niciodata si totusi cotizeaza nu i-am auzit sa fie nemultumiti pentru ca dau constant si nu primesc niciodata.

Edited by rand

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Feraru 3333 Bine zis !

Edited by Sanyboy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rand-ule, nu e chiar asa de simplu...

Ok, nu stateau mamele noastre decat 6 luni acasa, dar zi si de restul:

Cum iti dadea Partidul casa, cum aveai locul de munca asigurat pana la batranete, cum NU lasai la intretinere tot salariul, cum te duceai la vaccin FARA seringa si ac, cum venea medicul la tine acasa, etc.

A nu se intelege ca duc dorul comunismului - departe de mine treaba asta - ci doar sunt de parere ca fiecare etapa din istorie trebuie "rezolvata" asa cum trebuie la momentul respectiv.

Ceausescu, prin interzicerea avorturilor si prin alte masuri coercitive a stiut sa tina sporul populatiei acolo unde trebuie. Si, cu toate astea, dadea si 6 luni concediu maternal, desi nu il obliga nimeni.

Astia de acum nu sunt capabili de nimic, decat sa taie din cheltuieli (desi deficitul ala de care le e atat de frica are inca o componenta, si anume veniturile; dar asta e alta discutie vis-a-vis de incompetenta cronica a guvernantilor) si sa ridice la paroximsm ipocrizia si aroganta. O mama ia acum 600 roni pe luna. 7200 ron pe an. 1670 EU pe an. Numai bugetul presedentiei a crescut cu 232.000 EU. Adica cu banii a 139 mamici pe un an de zile. Dar ce sunt 139 mamici fata de confortul Presedintelui? Probabil a dus-o TARE rau anul asta, de e musai sa aiba mai mult la anul...

In fine... Nu spun ca trebuie facuti copii doar pentru banii aia...

Dar daca ajuta, asta inseamna ca e un lucru rau? Ca sunt pomanagii cei care se folosesc de el?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va garantez eu ca sunt multi oameni care gandesc cum am subliniat eu mai sus.Ganditi-va ca sunt femei care lucreaza pentru mai putin de 600lei pe luna.E logic sa-i convina sa stea acasa si sa faca 2 copii unu dupa altul si sa primeasca 600 lei plus 200 alocatia copilului pana la varsta de 2 ani.Cunosc asemenea cazuri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce e rau in asta?

Castiga aceeasi bani, in plus isi indeplineste si visul de a avea un copil. Si sa nu cumva sa crezi ca statul cu copilul acasa e munca putina...

Sau tu ce vrei, sa munceasca pe bani putini, ca e criza si trebuiesc sacrificii?

AICI e o problema... Sunt normale si sacrificiile, insa sa le facem toti, nu astora din varf sa le mearga duduind pe banii nostrii, sa apara aroganti si plini de ei pe la TV, iar noi sa inghitem tot si sa strangem cureaua...

Conducatorul elvetian vine la munca cu ... bicicleta. Pe bune, in fiecare zi, nu doar de forma sau pt. imagine.

Ai nostri, fara alai de 5 masini nu pot, ca li se pune de-a curmezisul si le pica blazonul de crai de Dambovita. Numai din carburantul ala (ca BMW-urile alea sunt in marea majoritate 530xi-uri) si s-ar gasi bani sa tii mamicile acasa pentru 3 ani, nu doar 2.

Si sa va mai zic ceva care nu stie multa lume. De cand e Boc prim-ministru, doamna Boc nu prea mai sta pe acasa prin Cluj. Ca, ce dreaq, aia nu e resedinta de nevasta mare om in stat... (mare - la figurat). SI atunci unde sta? Va zic eu, la Predeal, in ditamai viloiul SRP. Si asta nu ar fi tot, daca nu ar fi cativa angajati care fac toata ziua un singur lucru, ii aduc doamnei si alaiului ei mancare tocmai de la Sinaia, de la hotel Mara. De ce nu poate gati la Predeal, nu stiu...

Cert e ca de 3 ori pe zi, o masina cara mancare de la Sinaia la Predeal pe banii mei. Si ai tai. Calculati ce costuri implica cazarea si bunastarea madamei. Sunt bani GREI. Bani pe care as fi preferat sa ii dau in alta parte. Si da, chiar la mamici.

Bleah...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul n-am de gand sa fac un copil si sa-l las pe mana unei filipineze sau a bunicilor de la 6 luni ca asa vrea un pitic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand ne-am nascut noi, era concediul de maternitate de 6 luni. Ce sa faci... suntem o generatie ratata care nu stie sa faca nimic pentru ca mama a trebuit sa munceasca in loc sa stea langa noi sa ne stearga la fund...

No ....da is curios in zilele astea , cat tupeu ai avea tu sa iti lasi copilul de la varsta de 1 an la cresa ? La gradinita se primeste de la 3 ani .....este ok , macar de la varsta aia copilul iti spune daca i-sa dat sa manance , daca l-a batut cineva , etc.

Si din alt pct. de vedere nu inteleg cu ce drept se comenteaza despre copii altora ? Cu ce tupeu va apucati sa incriminati pe cineva ca face 1-2-3 copii ? Cine ar trebui sa le ia dreptul de a avea un copil, sau mai multi ?... cei care muncesc , pt ca platesc contributia ? Acei copii cand vor creste nu tot platitor de taxe vor fi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concediu maternal? Pentru ce? Vrei copil, descurca-te!

Parerea mea e ca o natalitate ridicata nu e de bine, cel putin nu in Romania.

De ce? Pentru ca:

- economia noastra se bazeaza pe consum. Deci dupa ce ca si asa suntem multi si consumam, mai ceva ca BMW-urile 330xi ale SPP-ului macare adusa e de prin afara, in timp ce Baraganul e plin de buruieni, iar taranii varsa laptele prin Bucuresti, de se infunda canalizarile dupa primii 3 litrii.

- copii multi au cuplurile de tarani prosti, care nu ar avea ce sa manance nici daca ar fi doar ei doi. In secolul XX, sexul implica prezervativ. Inteleg, oamenii se iubesc... iubiti-va fratilor, dar cu plastic la mijloc, sa nu va aud ca nu aveti bani sa cresteti copilul.

- nu prea se mai nasc copii, ci lichele de cocalari fara nici un viitor. Parintii nu or fi cretini ca ei dar, pe saracia asta si cu grijile care le au, ce sa mai observa ca odrasla lor e o curva cu prieten tigan cu X6 sau baiatu lor e un cocalar ce prizeaza toate rahaturile de la magazine de vise si se crede cel mai tare din parcare ca a aparut beat mort pe YouTube in timp ce se rupea in figuri cu prietenii lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind va venii vremea sa luati voi pensie,ar trebuii s-o luati de la copii care se vor naste de acum incolo

daca natalitatea va fi f mica de unde o sa luati voi pensie,ca contribuabili..... sint la boc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca se nasc multi copii unde vor munci pentru a cotiza la pensiile noastre? Si uite asa intram intr-un intreg circuit ca cel al apei in natura. Se nasc multi copii, apoi cresc, apoi muncesc(daca au unde) si cotizeaza la pensiile noastre (daca le mai apucam), apoi fac si ei copiii.....Daca se nasc putin copii situatia cred ca e aceeasi.

Eu personal m-am cam saturat de atat protectie sociala pe toate planurile.Guvernul ar trebui sa gasesca solutii sa incurajee munca.Mamele noastre nu cred ca au stat 2 ani acasa sa ne creasca si daca ne uitam ce meserii avem veti vedea ca am ajuns ceva in viata.Probabil peste 20-30 ani copii nostri nu cred ca vor avea cu ce sa se laude din realizarile lor.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Concediu maternal? Pentru ce? Vrei copil, descurca-te!

Parerea mea e ca o natalitate ridicata nu e de bine, cel putin nu in Romania.

De ce? Pentru ca:

- economia noastra se bazeaza pe consum. Deci dupa ce ca si asa suntem multi si consumam, mai ceva ca BMW-urile 330xi ale SPP-ului macare adusa e de prin afara, in timp ce Baraganul e plin de buruieni, iar taranii varsa laptele prin Bucuresti, de se infunda canalizarile dupa primii 3 litrii.

- copii multi au cuplurile de tarani prosti, care nu ar avea ce sa manance nici daca ar fi doar ei doi. In secolul XX, sexul implica prezervativ. Inteleg, oamenii se iubesc... iubiti-va fratilor, dar cu plastic la mijloc, sa nu va aud ca nu aveti bani sa cresteti copilul.

- nu prea se mai nasc copii, ci lichele de cocalari fara nici un viitor. Parintii nu or fi cretini ca ei dar, pe saracia asta si cu grijile care le au, ce sa mai observa ca odrasla lor e o curva cu prieten tigan cu X6 sau baiatu lor e un cocalar ce prizeaza toate rahaturile de la magazine de vise si se crede cel mai tare din parcare ca a aparut beat mort pe YouTube in timp ce se rupea in figuri cu prietenii lui.

Chiar daca esti tanar si inca nu ai un copil poti insa sa te documentezi de ce inseamna o piramida a varstelor. O lege neadaptata conform realitatii demografice din Romania va duce la consecinte nefaste in 30-40 ani, consecinte care vor putea fi remediate in decursul a alti 30-40 ani.De asemenea trebuia avuta in vedere si perioada de 0-3 ani care are un rol important in dezvoltarea personalitatii unui copil. Nu in ultimul rand trebuie avute in vedere si reducerile de cheltuieli  pe care o asemenea lege le aduce la bugetul de stat si care in cazul asta sunt infime.

In rest ce sa mai spun?!!  Daca mai sunt si altii de varsta ta si care sa ma aiba si studii superioare incep sa imi structurez o idee cu privinta la directia in care se indreapta Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca unii nu inteleg ce inseamna sa traiesti intr-o societate. Inseamna sa contribui pentru binele comun, nu se stie cand iti vine randul sa fii bolnav, sa ai copii sau sa iesi la pensie. Sau ne putem urca fiecare in cate un cocotier si nu impartim nucile noastre cu nimeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e ca unii nu inteleg ce inseamna sa traiesti intr-o societate. Inseamna sa contribui pentru binele comun, nu se stie cand iti vine randul sa fii bolnav, sa ai copii sau sa iesi la pensie. Sau ne putem urca fiecare in cate un cocotier si nu impartim nucile noastre cu nimeni.

Si o problema si mai mare este ca acei "unii" incep sa fie foarte multi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si daca se nasc multi copii unde vor munci pentru a cotiza la pensiile noastre? Si uite asa intram intr-un intreg circuit ca cel al apei in natura. Se nasc multi copii, apoi cresc, apoi muncesc(daca au unde) si cotizeaza la pensiile noastre (daca le mai apucam), apoi fac si ei copiii.....Daca se nasc putin copii situatia cred ca e aceeasi.

Eu personal m-am cam saturat de atat protectie sociala pe toate planurile.Guvernul ar trebui sa gasesca solutii sa incurajee munca.Mamele noastre nu cred ca au stat 2 ani acasa sa ne creasca si daca ne uitam ce meserii avem veti vedea ca am ajuns ceva in viata.Probabil peste 20-30 ani copii nostri nu cred ca vor avea cu ce sa se laude din realizarile lor.

Interesante puncte de vedere...

1 - Stiai ca mai mult de o treime din joburile de azi nu existau acum 15 - 20 de ani? La evolutia actuala a lucrurilor, cel mai probabil copilul tau va avea o meserie care inca nu s-a inventat. Asa ca nu sta cu teama asta, cum ca copii nostri nu vor avea ce sa faca... Si se vor lauda cu realizari pe care noi nu le vom putea nici macar intelege, daramite aprecia...

Hai sa nu incercam sa cuantificam noi viitorul si realizarile copiilor, cand nu suntem in stare sa ne planificam in avans nici macar 2 ani din propria existenta.

2 - Generatia asta a noastra nu este nici pe departe "varful" de care e capabil umanitatea (cum s-ar parea ca ne auto-percepem), ba chiar dimpotriva, cred ca suntem una dintre cele mai slabe. Ne mintim singuri. Cele mai vechi generatii au stiut sa apere tara cu pretul vietii. Noi acum nu facem nici miting daca nu se ofera transport, mancare si apa. Chiar generatia de dinainte, a parintilor nostri, a stiut sa faca din nisip procesoare si sa ajunga pe Luna, de exemplu.

NOI nu suntem in stare de absolut nimic. Doar sa folosim ce au inventat altii, sa consumam si sa ne lamentam. Si nu ar fi o problema o generatie ratata, ca se mai intampla, dar exista pericole mai mari, in sensul ca nu stim sa ne educam copii, sau, mai rau, ca pur-si-simplu nu facem copii "pentru ca nu vor avea cu ce sa se laude din realizarile lor"; deci subminam inclusiv generatiile viitoare.

Iar, particularizand la nivel de Romania, situatia devine dezastruoasa...

Dar, daca stau mai bine si ma gandesc, poate exista o logica mai presus de toate.

In cateva zeci de ani romanii pot disparea, ca entitate nationala. Si poate ca planetei asteia i-ar fi mai bine fara romani. :unsure:

3 - Ce atata protectie sociala te sperie in Romania? Unde vezi tu protectie sociala? Crezi, cumva, ca concediu de ingrijire copil este protectie sociala? Crezi cumva ca ajutorul de somaj e protectie sociala? Asistenta medicala?

Vezi sa nu intri in grava eroare, pentru ca, in toate exemplele de mai sus, cei care beneficiaza de ele nu sunt asistati sociali, ci doar oameni care au PLATIT toate aceste "ajutoare" (atentie, pe langa impozite, da?) , in fiecare luna, la fiecare salariu. Ca sa fie clar, o mama si-a platit dreptul la concediu. Ok?

Nu mai vrei sa dea statul ajutoare? Vorbeste cu el sa nu le mai opreasca, si sunt total de acord.

Hell, chiar sustin trecerea la fonduri private, sau la ce-vrea-fiecare! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde de societate...

Imi spuneti va rog cat este concediul de maternitate in SUA? Sa nu-mi spuneti ca nu e modelul ales corect... ca nu sunt de acord.

Statul are un rol, dar cand si-l depaseste , mai devreme sau mai tarziu o sa dea urat cu dintii de asfalt.

Nu poate sa aiba grija de toate cazurile sociale... pentru asta trebuie incurajate ONG-urile, bisericile, asociatiile non profit.

Nu poate sa asigure plata pt toti copiii... parintii trebuie sa se gandeasca mai mult la asta...

Nu poate sa asigure invatamantul gratuit pentru toti... si multe multe altele.

Ar fi frumos sa fie gratuit totul, dar este utopic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now