Sanyboy

Menţineţi concediul maternal la doi ani

59 posts in this topic

Am uitat sa mai spun:

Romania a ajuns o tara condusa prin metoda:

"Divide et impera"

mai actuala si valabila ca acum 2300 de ani cand a fost rostita de macedoneni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Balbaielile astea penibile dau dovada competentei fascistoizilor astora portocalii. Cred ca e cel mai tamp si imbecil guvern din partea asta a Ecuatorului. Ni se trage de la spiritul autoflagelant mioritic care ne caracterizeaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

niciodata nu poti fi sigur pe viitoarele venituri. oricind se poate intimpla ceva similar cu ceea ce se intimpla azi.

cei care traiesc un pic deasupra limitei ce sa faca ? ar vrea sa faca si ei un copil, sa-l faca , sa nu-l faca....

daca stai si gindesti realist nu faci copil, indiferent cit de lung sau scurt e concediul maternal,indiferent de citi bani iti da statul. daca un copil s-ar creste din ajutorul de la stat am fi plini de copii.

ca sa faci un copil trebuie sa vrei cu dragoste acest lucru tu si consoarta. greutatile inerente cresterii unui copil sint oricum incomparabil mai mari decit mizilicul primit de la guvern.

intrebarile mult mai importante decit "am cu ce sa-l cresc ?" sint :

sintem capabili sa-i asiguram o educatie cel putin la nivel mediu pe termen lung?

sintem capabili sa-i oferim cit de cit o copilarie fericita ?

la intrebarile astea se raspunde muuuuult mai greu si costa infinit mai mult decit te-ai putea astepta....

cine face sau nu copii in functie de venituri e el insusi un copil imatur.

ps. nenorocitii astia mai au sa ne ia ultimul leut numai sa poata ei fura in continuare.

sa sufere prostii care ne mai si voteaza, da-i dracu' de imbecili !

ce dracu' , doar noi am furat si-am lenevit....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, ieri seara, dupa ultima sedinta a Guvernului, duminica, s-a stabilit: concediul de ingrijire copil ramane la 2 ani.

ESTE EXACT CHINTESENTA GUVERNARII BOC:

- Vii cu o bomba de propunere

- Incepe presa sa vuiasca.

- Incepe nebunia talk-show-urilor, lumea ia opinie peste tot, se discuta pe net, pe telefon, pe sms.

- organizatiile afectate cer explicatii.

- guvernul supune dezbaterii publice (de ochii lumii, nu ca i-ar interesa) problematica.

- se discuta cu partenerii de guvernare.

- se cere parerea lui Zeus.

- intre timp organizatiile afectate afla ca nu FMI a cerut masura asta, ci e eminamente elucubratia mintilor bolnave de la conducerea tarii

- dupa o saptamana de agitatii, de pierdere de vreme, de intors atentia de la adevaratele probleme ale tarii, duminca seara, in sedinta de urgenta la Guvern, se da hotararea:

TOTUL RAMANE CUM A FOST !!!

E luni dimineata si probabil guvernul va incepe munca un pic mai tarziu. Dorm si ei mai mult, ca, deh, au muncit ca nebunii toata saptamana (sau 2 saptamani) si au rezolvat o problema serioasa pentru tara. Ca au rezolvat o criza.

Probabil ca si acum stau cu nasul in perna, dormind satisfacuti de munca prestata in folosul tarii... Saracutii....

BLEAH !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

cine face sau nu copii in functie de venituri e el insusi un copil imatur.

...

... Iar cine face copii fara sa se gandeasca si la venituri e idiot si inconstient!

DAR:

Iuli, nu era vorba aici doar de bani. Ca nu faci mare lucru cu 800 roni pe luna. Cred ca nici laptele formula, pampersii si Panadolul nu le cumperi intr-o luna cu banii astia...

E vorba si de a iti creste copilul in primii 2 ani de zile sub stricta ta supraveghere. Societatea romana a momentului este grav bolnava, manelizata, plina de violenta, de mesaje complet cretine si ne-crestine. Desenele animate de la TV sunt idioate pur-si-simplu. Chiar si reclamele de la Cartoon Network vorbesc de faptul ca Mosul NU exista. Poate nu e important pentru multi dintre noi, insa, din cand in cand, ar fi bine sa ne mai aducem aminte cum vedeam viata si prin inocenta ochilor de copil...

Deci aia 2 ani in care tu esti fitrul prin care el vede lumea pot face o MARE diferenta. In alte tari exista crese si servicii specializate, cu oameni specializati in psihologie infantila care pot suplini prezenta ta. La noi insa...

De cateva ori pe an duc cadouri la o casa de copii din Sinaia. Si pot vedea cu ochii mei diferenta. Cu toate programele europene, seminariile, cursurile pe care le fac angajatii de acolo... Degeaba. Si nu se pune problema ca sunt murdari sau neingrijiti... Casa asta chiar se ocupa de copii. si e bine dotata. Insa...

A, si copii de acolo sunt, in general, copii facuti din dragoste, fara gand la venituri si posibilitati ulterioare de crestere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta spuneam si io : nu e vorba doar de bani. banii sint pe ultimul loc dar , asa cum ai zis, sint absolut necesari.

prima data trebuie sa ne gindim daca ii putem oferi un viitor, dupa aia ne gindim la bani.

de obicei lumea se intreba daca are sau nu bani si "uita" sa raspunda la prima intrebare, care e mai importanta !

de ce uita ? pentru ca raspunsul la intrebarea asta duce obligatoriu la a afla daca tu, ca parinte, ai sau nu un viitor....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

si oamenii si animalele isi "iubesc", apara, cresc copiii pina acestia devin maturi. insa comparatia cu animalele se termina aici. noi, in plus fata de animale, vrem ca copiii nostri sa ne depaseasca.

a pune accent pe partea cu ingrijirea copilului in defavoarea educarii lui echivaleaza cu rezumarea la conditia de animal.

ar trebui ca toti cei care vor sa faca copii sa -si poata raspunde MAI INTII la intrebarea : sint in stare sa fac din copilul meu mai mult decit au facut parintii mei din mine ?

si abia DUPA AIA sa se intrebe si daca au cu ce-l creste !

alternativa este inmultirea numarului de cocalari ! mai bine ajungem la 5 milioane, dar educati !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca toti ar fi educati,cine dracu i-ar mai vota pe astia?

nu avem nevoie de oameni educati,avem de nevoie de masa de manevra

pe linga hd -la hateg- au fost alegeri pt un post de deputat- ala ce a fost ,a murit,d-zeul sa-l ierte-.si cine crede-ti ca aiesit pe locul2? un pedelist

oare ce inseamna asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa insemne, cizmele si pufoaicele lucreaza... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now