bacy

Vopsea auto

23 posts in this topic

Azi, doamna mea a comis-o.A dat cu V40-ul cu spatele si a dat intr-un fel de platforma la un post de transformare electrica de cartier si a trosnit spoiler-ul pe spate.Un spoiler banuiesc ca gasesc, problema este ca eu nu am vopseaua originala ci o vopsea care mie mi se pare superba (un alb perlat, sidefata care in soare prinde si o nuanta de verde) facuta dupa placul omului;) (cred ca se stie cine), vopsea care nu stiu cum s-o obtin.Exista vreun laborator ceva sa-mi poata obtina vreo nuanta macar apropiata de aceasta?

Am citit pe net ca ar fi undeva prin Colentina un laborator care pe baza de fotografiere ar putea obtine aceeasi culoare.

Aveti vreo idee despre asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Touch up paint sau touch up spray... in functie de gravitatea sitiatiei.

Se gasesc ambele, originale de la volvo si nu costa f mult... cel putin, nu pe ebay.

Ca idee, cu un spray poti sa vopsesti o capota intreaga, la 2 maini. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Touch up paint sau touch up spray... in functie de gravitatea sitiatiei.

Se gasesc ambele, originale de la volvo si nu costa f mult... cel putin, nu pe ebay.

Ca idee, cu un spray poti sa vopsesti o capota intreaga, la 2 maini. ;)

Nu stiu inca in ce situatie see afla pentru ca mi-a spus in seara asta si ere intuneric afara si nu am vazut prea bine cum e dar pare spart.

Dar nu stiu despre ce spray vorbesti.Am precizat: culoarea masinii nu estea aceeasi ca in codul de vopsea al masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci intreaba-l pe Alex.

Daca tin bine minte, a vopsit-o el toata, pe casco.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci intreaba-l pe Alex.

Daca tin bine minte, a vopsit-o el toata, pe casco.;)

L-am intrebat dar nu stie nici el exact cum a obtinut-o.Nasoala situatie.:( Am vazut ce e cu touch up paint-ul acela doar ca spoilerul e infundat si cred si crapat.

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parea un "alb 13" clasic din ce retin eu ( am vazut-o doar de 2 ori) dar poate ma insel. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai noroc si e pigment de baza care vine gata preparat la cutie. Poti incerca cu capacul de la rezervor, il demontezi si te duci cu el la un magazin care are mixer de vopsele. Eu am facut un Suzuki Vitara in vara alb perlat, cu vopsea de la Policolor. Au vreo 6-7 nuante de alb perlat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai noroc si e pigment de baza care vine gata preparat la cutie. Poti incerca cu capacul de la rezervor, il demontezi si te duci cu el la un magazin care are mixer de vopsele. Eu am facut un Suzuki Vitara in vara alb perlat, cu vopsea de la Policolor. Au vreo 6-7 nuante de alb perlat.

:lol: Pai mai bine iau o bucata din spoiler decat sa demontez capacul de la rezervor.E ma simplu.:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai bucata din spoiler si mai bine. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai bucata din spoiler si mai bine. :lol:

Nu am inca, dar pot rupe ca doar e spart (infundat ) chiar in colt dreapta spate si nu mai am ce face cu el.:D Sper doar sa gasesc o nuanta apropiata de cea a masinii.

La policolor ziceti acolo pe la intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti?

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e in alte orase, la mine sunt vreo 3-4 magazine de piese care au si vopsele, inclusiv mixer.Daca stiai un cod de culoare, te uitai aici :http://klarapp.policolor.ro/Color/Colors.aspx

Edited by xydexter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum e in alte orase, la mine sunt vreo 3-4 magazine de piese care au si vopsele, inclusiv mixer.Daca stiai un cod de culoare, te uitai aici :http://klarapp.polic...lor/Colors.aspx

Scuze credeam ca vorbesti de policolorul din Bucuresti.Cod de vopsea il pot avea pe cel original de la V40-ul meu dar nu ma ajuta cu nimic.E mai alba cea originala.Albul perlat e bate putin inspre crem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din cate stiu au folosit ceva cod de culoare dupa Mercedes ML.... S-ar putea sa mai mearga ceva nuanta de alb perlat de XC90 (nou). Nu stiu daca perla au dat-o "la ochi" sau cantitativ si din pacate nu mai am cum sa dau de ei :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu din cate stiu au folosit ceva cod de culoare dupa Mercedes ML.... S-ar putea sa mai mearga ceva nuanta de alb perlat de XC90 (nou). Nu stiu daca perla au dat-o "la ochi" sau cantitativ si din pacate nu mai am cum sa dau de ei :(

Man, din intamplare stii cumva codul de vopsea de la un XC 90 alb perlat.Chiar daca nu e exacta macar sa fie apropiat ca si culoare. Cand ai vopsit-o nu te-ai gandit ca poti avea si tu asemena probleme sa fi cerut si tu 200-300g in plus, daca nu codul.dry.gif Sau nu esti insurat.:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In linkul de mai sus, uita-te la volvo xc90, la nume white pearl met., cod 453. Poate se nimereste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca Alex a spus ca e cod de la mercedes,du-te cu bucata de bara la vopsele auto, spune-le ca e vopsea de la mercedes si sigur iti v-a gasi si codul si iti vor face si vopseaua.

Din pacate azi e sarbatoare,incearca maine.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este numai infundata bara, atunci rezolvi foarte simplu. Cu un feon industrial (tun cu aer cald) se incalzeste bara si isi revine de zici ca-i noua. Daca nu e zgiriata si operatia o face un cunoscator nici nu-ti mai trebuie vopsea. Bafta

Nu am inca, dar pot rupe ca doar e spart (infundat ) chiar in colt dreapta spate si nu mai am ce face cu el.:D Sper doar sa gasesc o nuanta apropiata de cea a masinii.

La policolor ziceti acolo pe la intersectia Stefan cel Mare cu Dorobanti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este numai infundata bara, atunci rezolvi foarte simplu. Cu un feon industrial (tun cu aer cald) se incalzeste bara si isi revine de zici ca-i noua. Daca nu e zgiriata si operatia o face un cunoscator nici nu-ti mai trebuie vopsea. Bafta

Din pacate e infundata destul de ciudat.Chiar pe colt e ascutita si se vede ca e crapata, iar pe lateralele coltului e infundata de zici ca a fost impinsa si din lateral si din spate.:unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost azi la niste baieti vopsitori pe care-i cunosteam si au spus ca se poate indrepta spoiler-ul si ca-mi prepara si vopseaua pe calculator ( mi-a spus ca e cam scumpa vopseaua asta perlata):( .Ma costa 400lei toata afacerea: demontat, montat, reparat, vopsit.Eu zic ca este bine, doarece am gasit spoiler cu 250 lei dar alta culoare si oricum ma costa vopsitul si cred ca ieseam mai scump.O duc maine dimineata si seara e gata.Va tin la curent maine seara cu ce a iesit.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista un aparat care se pune pe un element al masinii (vopsit) si da nuanta de vopsea exact cum ai pe masina ( asa imbatrinita si batuta de soare). Nu stiu daca au toti vopsitori dar eu l-am vazut ( am stat acolo cand langa vopsitor cand a lucrat cu el ) la un service in Iasi

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista un aparat care se pune pe un element al masinii (vopsit) si da nuanta de vopsea exact cum ai pe masina ( asa imbatrinita si batuta de soare). Nu stiu daca au toti vopsitori dar eu l-am vazut ( am stat acolo cand langa vopsitor cand a lucrat cu el ) la un service in Iasi

Baietii lucreaza in "particular" dar obtin vopselurile de la service-urile autorizate.Banuiesc ca or sa ia o mostra ceva ca altfel n-au cum sa o nimereasca.Chiar sunt curios cum o sa iasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat-o.Nici nu se cunoste unde a fost infundat spoilerul.Vopseaua este data destul de bina doar ca la pigment difera un pic.Faza e ca au dat prima mana si vopseaua era la culoare ca cea de pe masina dar cand au dat lacul si au pus perla verde a fost picatura un pic cam mare, dar e ok. Mai bine nu mai puneam perla.Nu e extraordinar de mare diferenta de culoare si poate in timp se mai paleste culoarea..Una peste alta sunt multumit.Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now