woacky

HELP

12 posts in this topic

Salut, am si eu o problema la ambreiaj la un volvo 850. Trebuie schimbate garniturile si nu reusesc sa scot doua sigurante, ca sa ajung la garnituri. Exista vreo scula speciala, sau ceva cu care sa pot scoate sigurantele?(see atach). Ma poate ajuta cineva...un sfat, o idee, orice.

post-1948-094473600 1291476916_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cite am vazut eu nu.

este capsulat pistonul din habitaclu,doar celui de la cutie i se poate schimba garnitura.

asta am vazut eu ,dar poate fi si altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din curiozitate am desfacut burduful de cauciuc sa vad sigur ce este acolo.

-cu un cleste de sigurante (cel cu virfurile ascutite)am impins agrafa ce tine tija dar nu am reusit sa scot pistonul di cartusul de plastic,deci siguranta se scoate dar nu stiu pistonul daca merge.

daca nu poti ai de gasit doua pompe la mine.

0767671303

Share this post


Link to post
Share on other sites

din curiozitate am desfacut burduful de cauciuc sa vad sigur ce este acolo.

-cu un cleste de sigurante (cel cu virfurile ascutite)am impins agrafa ce tine tija dar nu am reusit sa scot pistonul di cartusul de plastic,deci siguranta se scoate dar nu stiu pistonul daca merge.

daca nu poti ai de gasit doua pompe la mine.

0767671303

salutare, vreo idee ce implica inlocuirea pistonului ala? cica zice un mecanic ca ar trebui sa scoti abs-ul si tot ce ii prin fata (nu prea am inteles ce treaba are abs-ul cu ambreiajul si de asta intreb aici :) sigur avem oameni mai priceputi pe forum) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai ''cald eveniment''l-a avut spranta(prietenul lui matrixxx)el va poate spune operatiunea mai in detaliu.

eu am desfacut 2 850-uri din bara in bara si pot spune ca cel mai usor si fara prea mari eforturi este urmatoarea manevra:

-se scoate siguranta care tine pompa de ambreiaj legata de pedala de ambreiaj

-se scoate filtrul de aer pentru ca sub el se afla o prindere a conductei de ambreiaj intr-o cochilie de plastic

-se desfac cele doua suruburi aflate in habitaclu(sub bord surub de 8 si cap de 12)

-se trage tot ansamblul in interiorul masinii(sub bord)suficient cit pot fi facute unele operatiuni fara a demonta abs,motor,punti,bord, etc.

eu asa vad cel mai usor mod de a desface ambreiajul de la pedala la cutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai ''cald eveniment''l-a avut spranta(prietenul lui matrixxx)el va poate spune operatiunea mai in detaliu.

eu am desfacut 2 850-uri din bara in bara si pot spune ca cel mai usor si fara prea mari eforturi este urmatoarea manevra:

-se scoate siguranta care tine pompa de ambreiaj legata de pedala de ambreiaj

-se scoate filtrul de aer pentru ca sub el se afla o prindere a conductei de ambreiaj intr-o cochilie de plastic

-se desfac cele doua suruburi aflate in habitaclu(sub bord surub de 8 si cap de 12)

-se trage tot ansamblul in interiorul masinii(sub bord)suficient cit pot fi facute unele operatiuni fara a demonta abs,motor,punti,bord, etc.

eu asa vad cel mai usor mod de a desface ambreiajul de la pedala la cutie.

Multumesc pentru informatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma am alta problema nu reusesc sa scot teava de metal din pompa excl.gif imi trebuie o cheie speciala sau o "tehnica" speciala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

acuma am alta problema nu reusesc sa scot teava de metal din pompa excl.gif imi trebuie o cheie speciala sau o "tehnica" speciala?

post-1948-079757000 1291747592_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare ca trebuie scoasa "sarma" de langa teava .

Dar ce te-a determinat sa ajungi la concluzia ca s-a dus pompa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare ca trebuie scoasa "sarma" de langa teava .

Dar ce te-a determinat sa ajungi la concluzia ca s-a dus pompa ?

mecanicul care a venit si a vazut masina :) si cum scot "sarma" aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer este prima oara cand aud asa ceva :D Cum se scoate .. nu stiu ... studiaza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare ca trebuie scoasa "sarma" de langa teava .

Dar ce te-a determinat sa ajungi la concluzia ca s-a dus pompa ?

salutare,

poti te rog sa fii un pic mai explicit? cu "sarma" respectiva ma refer.

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now