M

O parere despre producatori kit distributie

60 posts in this topic

Trebuie sa schimb si eu distributia si nu stiu ce sa aleg.Am de ales intre Skf si Ruville.

Ce sa aleg?

SKF,

Ruville e impachetator, poti prinde in cutii SKF, INA, etc sau gunoaie, depinde de noroc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' Conti ce-are ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MC NU are nic :D.

DAca cumpar set ar fi : curea ,role,pompa de apa.

IAr in afara de Skf ar mai fi : Gates,Ina,Hella,Hepu,Contitech.

In ultimii ani am folosit multe produse de la Skf si de aia l am pus primul pe lista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce înseamnă nic?

Eu unul aş lua Contitech. SKF-ul fabrică rulmenţi, nu curele. P-alea cre'că le reîmpachetează. Oricum, şi rulmenţii îi mai şi reîmpachetează. Eu am găsit INA în cutii SKF dar am găsit INA şi în cutii SWAG sau Ruville. Şi-n cutii Ruville am găsit Sidem. ;D

Oricum, partea frumoasă e că în cutiile VOLVO curelele sunt, de obicei, Contitech, deci pune Contitech.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce înseamnă nic?

Eu unul aş lua Contitech. SKF-ul fabrică rulmenţi, nu curele. P-alea cre'că le reîmpachetează. Oricum, şi rulmenţii îi mai şi reîmpachetează. Eu am găsit INA în cutii SKF dar am găsit INA şi în cutii SWAG sau Ruville. Şi-n cutii Ruville am găsit Sidem. ;D

Oricum, partea frumoasă e că în cutii VOLVO am găsit INA dar şi Contitech, deci pune Contitech.

In kituri SKF se gasesc curele Contitech sau Gates pentru majoritatea masinilor, in general producatorul curelei OEM. De exemplu la T5ul meu in kitul SKF a veni cureaua Contitech exact ca OEM. Daca luam kit SKF pentru masini italienesti, ex Alfa Romeo 99% cureaua e un Dayco, etc. Ideea e ca impacheteaza curele de calitate, nu Breda sau mai stiu eu ce, cel putin eu in anii in care vandut piese multi-marca nu am vazut in kituri Conti, Gates, INA, SKF produse impachetate altele decat bune sau foarte bune.

Atata timp cat mergi pe branduri ok, nu ai probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iei rola INA pt. 1.6D o sa gasesti inauntru DAYCO ;D

Asta a fost singura surpriza (sa zicem) neplacuta de la INA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai? Nu Dayco este originalul la 1.6 tomberon ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De-aia am zis "sa zicem" ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa zicem ? Te bazezi pe Contitec si INA sa tina 240.ooo km ? Eu ma bazez pe DAYCO si SKF pt ca la Cobai am schimbat distributia la 230.ooo km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre papa smurf,povestea e de acu doi ani inainte sa descifrezi matale misterul producatorului OEM la 1.6 Domberon :)

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now