radaschin

Faruri Xenon

153 posts in this topic

Si-a pus cineva can bus pro 2 ? Bogdan nu mai pune ca n-are timp sa testeze instalatii...

Uite ce zic aici : http://www.ebay.co.u...T-/271041028201

"Please note: Volvo S40/S60/S80 V70 & BMW Series, Series 3 (e90) range will need our Wideview kit or Canbus Terminator HID kits"

Edited by gordon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut eu sa cumpar un kit de asta,dar am renuntat in favoarea lui Osram Night Breaker Plus!Urmatorul cred ca va fi Piaa.

@gordon spalatoare la faruri ai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si-a pus cineva can bus pro 2 ? Bogdan nu mai pune ca n-are timp sa testeze instalatii...

Uite ce zic aici : http://www.ebay.co.u...T-/271041028201

"Please note: Volvo S40/S60/S80 V70 & BMW Series, Series 3 (e90) range will need our Wideview kit or Canbus Terminator HID kits"

Sunt foarte bune si foarte fiabile. Eu le folosesc de vreo 3-4 ani si nu am schimbat pana acum decat 2 drosere (din cateva sute de kitt-uri montate), care s-au ars la aceiasi masina, la interval de cateva zile dupa ce le-am montat (ori au facut parte dintr-un lot prost, ori a avut masina ceva probleme). Am montat eu la cateva S40-uri si nu au fost probleme, insa le-am pus cu condensatori, pentru siguranta. La noi sunt cam 250 lei cu garantie 1 an

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gordon, vb cu Ionutz si iti monteaza el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

este cineva in cj ? care stie sa le monteze ? s40 2007

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

este cineva in cj ? care stie sa le monteze ? s40 2007

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Le poti monta si singur, ca nu este mare inginerie, dar ai grija sa nu pui "gunoaie", ca o sa plangi apoi dupa motorasele de la stergatoare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut eu sa cumpar un kit de asta,dar am renuntat in favoarea lui Osram Night Breaker Plus!Urmatorul cred ca va fi Piaa.

@gordon spalatoare la faruri ai?

Ce te face sa zici ca alea sunt mai bune ca Osram Night Braker Plus?

Eu n-am auzit de ele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@N3cks te voi anunta de indata ce sosesc:).

In primul rand au mai multi lumeni,iar lumina emisa bate spre alb .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Eu am un kit xenon canbus OGA. Tot chinezarii. Il am din iunie. Pana acum, nu am avut probleme majore, decat cu un bec care nu se aprindea din prima. Trebuia sa sting si sa reaprind farurile. Am schimbat becul si acum face mai rar, s-ar putea sa urmeze balastul. Recomandati-mi un site sau niste becuri de calitate de 55w 4300/5000k.

Si as avea si o intrebare: poate fi influentat balastul, care e montat exact sub farul din stanga, de CEM care e plasat sub carenajul aripii? Adica sa dea erori, cum ar fi cea cu aprinderea becului sau stiu eu alte minuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Eu am un kit xenon canbus OGA. Tot chinezarii. Il am din iunie. Pana acum, nu am avut probleme majore, decat cu un bec care nu se aprindea din prima. Trebuia sa sting si sa reaprind farurile. Am schimbat becul si acum face mai rar, s-ar putea sa urmeze balastul. Recomandati-mi un site sau niste becuri de calitate de 55w 4300/5000k.

Si as avea si o intrebare: poate fi influentat balastul, care e montat exact sub farul din stanga, de CEM care e plasat sub carenajul aripii? Adica sa dea erori, cum ar fi cea cu aprinderea becului sau stiu eu alte minuni.

Ebay.

Eu am luat cele mai ieftine becuri D2S care le-am gasit si merg de un an cu ele fara nici un fel de probleme.

Balasturile sunt slim luate de la Serban.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Balast interesant (Genuine Original Factory Fit OEM ) - as fi curios daca s-ar prinde RAR-u'...

post-3162-0-36297100-1383510945_thumb.jp

http://www.oemxenons...lb-Replace.html

Am reusit si eu sa pun xenoane la un service, au pus la mai multe tipuri de masini, inclusiv volvo s40 ...

Mi-au zis ca nu am nevoie de cambus pro (asta dupa ce le-au pus pe masina si nu se intampla nimic nici cu stergatoarele si nici cu mesaje de bec ars in bord - mi-au spus ca la "cele cu probleme" o iau razna stergatoarele, sau dau mesaje de bec ars)

Balastu' arata cam asa:

post-3162-0-48799200-1383511328_thumb.jp

Ca observatii, pana "se incalzesc", stand pe loc, flicare destul de evident, dupa 1 minut par sa se stabilizeze. N-am apucat sa merg mult noaptea ca sa-mi dau seama daca flicare sau nu si in timpul mersului.

Kit-ul avea si condensatori,aestia au ramas la ei. Cititnd pe forum despre problemele cu xenon m-a cam intrigat prezenta lor in kit, considerand cumva ca balastul e o chinezarie proasta si daca face figuri "il pacalim" cu condensatorii ...

Acum, trecand peste toate detaliile astea, se vede sper ok, e diferenta CLAR (avand farurile reglate bine)!

In trafic nimeni nu face flashuri, semn ca nu deranjez...

L.E.

Dupa cum arata cutia si balastu' par a fi thunder :smile:)

http://kit-xenon.com...35w-p197806757/

Edited by gordon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene, cu parere de rau e anunt, ca ai dat banii pe cele mai mari gunoaie de pe piata si care in procent de 90% iti vor cauza probleme. Tocmai atunci cand flicare iti poate arde integratul de la motorasul stergatorului. Ca fapt divers aceasta instalatie costa 100 de lei, iar eu unul nu as monta asa ceva decat pe raspunderea clientului, fara sa ma intereseze daca se aprind, functioneaza sau ia foc masina. Succesuri!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am dus peste ei, azi imi monteaza can bus pro, au recunoscut cumva ca nu e in regula flicaritu.

Urmeaza sa "le fac reclama", si stiu eu un mod elegant :)

Multumesc @paunionutz!

Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai ce scrisesem mai sus, sa nu puneti gunoaie. Rolul condensatorilor este pentru a stabiliza curentul. Eu pun condensatori (pentru siguranta) si la Canbus PRO, pentru S40/V50, Passat, Golf 5, Peugeot, etc, care au probleme cu stergatoarele. Am vazut pana acum 3 astfel de balasturi explodate (s-au umflat si au crapat) si un Golf 5 care a luat foc de la o astfel de instalatie (noroc ca a fost ziua si a apucat sa vada proprietarul, a reusit sa stinga focul care abia se aprinsese si a avut paguba doar un far si o parte din instalatia electrica)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu e de joaca cu instalatia electrica a masinii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@N3cks te voi anunta de indata ce sosesc:).

In primul rand au mai multi lumeni,iar lumina emisa bate spre alb .

Lumeni da, dar si lux conteaza. Caci lux e ceea ce apare pe suprafata

luminata. (din cate stiu) Lumeni e intensitatea luminii, dar conteaza

cat de bine ilumineaza suprafata dorita - adica lux.

Poate ca la 3 cm sa fie super ok si la 1 m sa nu mai vezi nimic (exagerez un pic desigur)

Lumina alba e data de caldura luminii - in jur la 2800 - 3000 k(kelvin) e cea

calda, numita warm white. Cu cat urca valorile cu atat e mai alba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1lux = 1lumen/m2 .

Deci masoara fix acelasi lucru si anume intensitatea luminii . Daca vezi bine la 3 cm si nu la 1m atunci e o problema de bloc optic

Share this post


Link to post
Share on other sites

1lux = 1lumen/m2 .

Deci masoara fix acelasi lucru si anume intensitatea luminii . Daca vezi bine la 3 cm si nu la 1m atunci e o problema de bloc optic

Bun. De acord cu tine.

Dar atunci cum se face că unele becuri "se opresc"

la o anumită distanţă.Nu mă refer acum la cele de la maşină neaparat.

O fi vorba de m², dar care m²? Cel de la 1 m sau cel de la 10m distanţă

faţă de sursa de lumină?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lumeni da, dar si lux conteaza. Caci lux e ceea ce apare pe suprafata

luminata. (din cate stiu) Lumeni e intensitatea luminii, dar conteaza

cat de bine ilumineaza suprafata dorita - adica lux.

Poate ca la 3 cm sa fie super ok si la 1 m sa nu mai vezi nimic (exagerez un pic desigur)

Lumina alba e data de caldura luminii - in jur la 2800 - 3000 k(kelvin) e cea

calda, numita warm white. Cu cat urca valorile cu atat e mai alba.

2800-3000 k este o lumina galbena si frumoasa ca o lamaie. Inre 4300 si 5000 k ai alb cald :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu detalii:

Am fost la service si mi-au pus baietii Cambus Pro numai ca nu e cambus pro :smile:)

post-3162-0-76427500-1383675796_thumb.jppost-3162-0-82180000-1383675798_thumb.jp

Arat ca si CanBus Pro numai ca sunt slim si au condensatori pe ambele fire . (sunt direct pe ambele fire si nu sunt detasabili).

Sa ma duc peste ei sa le cer banii inapoi(400 ron) sau merg si astea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Galmele acelea nu sunt condesatori, ci fac parte din balast, doar ca le-au pus acolo sa nu faca balastul mai mare. Nu stiu ce sa zic de astea, ca eu unul nu am folosit si nu am nici o idee de cum se comporta.

Nu inteleg de ce toata lumea intreaba dupa ce isi monteaza si da o poala de bani si nu inainte de a monta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat bani cat au cerut initial (canbus pro l-e am gasit pe okazi pe la 320 ron) si mi s-a parut ok-ish 80 manopera ...

Astea de le-au pus arata bine, sunt asemenatoare cu canbus pro la forma si material (doar ca sunt slim si au "galemele"),nu flicare, nu dau erori, mai merg cu ele.

Le-am zis ca nu sunt ce vreau si daca am vre-o problema cu masina o sa plateasca reparatia pe barba lor ...

Edited by gordon

Share this post


Link to post
Share on other sites

^AI primit din greseala vreun certificat de montaj sau garantie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deh, la mine erau CanbusPro cu 300 de lei cu tot cu montat :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lik1999 Nu am certificat de montaj.

@paunionutz , te cred, n-am apucat sa discutam inainte sa le montez, aia e ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now