costinell_mc

Amenda in Ungaria

17 posts in this topic

Am luat amenda pentru proiectoare aprinse, ca nu am avut 10 euro pt militieni la mine

Ce se intimpla daca nu o platesc in cele 30 de zile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil ca nu o sa mai calci prin ungaria :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

In principiu, nu se intampla nimic daca nu te mai prind ei altadata cu altceva; insa daca te mai opreste odata (indiferent de motiv), nu e de bine... Mai ales ca acum dupa 1 ianuarie 2011 s-a inasprit a naibii codul rutier la ei.

Eu am luat 10.000 ft (155 RON) pentru ca nu am avut farurile aprinse. Cand m-am intors in tara, l-am intrebat pe vamesul roman aceeasi chestie - ce se intampla daca nu o platesc. Iar el a zis (citez) "Plateste-o da-i in ... mea ca nu-i bine sa-ti pui mintea cu astia". Asa ca am intrat in tara, am iesit imediat inapoi si m-am oprit la prima posta si le-am platit-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu mai merge treaba cu "spaga"? :))

sau

era valoarea prea mare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu mai merge treaba cu "spaga"? :))

sau

era valoarea prea mare?

Asa, din principiu, mi-am propus sa nu dau niciodata spaga. La politie, ca la doctori e alta treaba...

Pana acum mi-a iesit. Sigur ca voi renunta la principiu in secunda in care s-ar pune problema sa-mi ia permisul (ceea ce pana acum n-a fost cazul).

Atunci in Ungaria, ce sa zic, sincer mi s-a parut ca astepta, imi tot spunea ca "problem", ca "scump", nu se da dus de langa usa masinii... Dar m-am tinut tare! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat si eu amenda pentru aceeasi problema, plus ca pasagerii din spate nu purtau centura. Am zis ca nu am bani, le-am fluturat carduri pe sub nas, si asta pentru ca stateau precum cersetorii linga masina, mi-au spus, textual" maybe if you give us something" adica 40 euro. N-am dat, am zis ca sunt cetatean UE si sa imi trimita amenda acasa. Asta a fost acum 3 ani, de atunci am tranzitat anual Ungaria fara sa ma intrebe nimeni nimic. A, si nici nu am primit acasa vreun plic etc referitor la amenda aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat si eu amenda pentru aceeasi problema, plus ca pasagerii din spate nu purtau centura. Am zis ca nu am bani, le-am fluturat carduri pe sub nas, si asta pentru ca stateau precum cersetorii linga masina, mi-au spus, textual" maybe if you give us something" adica 40 euro. N-am dat, am zis ca sunt cetatean UE si sa imi trimita amenda acasa. Asta a fost acum 3 ani, de atunci am tranzitat anual Ungaria fara sa ma intrebe nimeni nimic. A, si nici nu am primit acasa vreun plic etc referitor la amenda aia.

Pai daca nu ai semnat nimic,nu stiu daca poate sa iti faca ceva.Mai rau e atunci cand te prinde cu radaru,aia cred ca iti vine acasa :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am avut euro la mine, aveam cardul si i-am zis ca ii dau lei ca se schimba la Exchange si nu a vrut :)

Pai nu mai merge treaba cu "spaga"? :))

sau

era valoarea prea mare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci la intrarea in vama ungureasca nu au vazut in computer ca ai amenzi neplatite?

Asta a fost acum 3 ani, de atunci am tranzitat anual Ungaria fara sa ma intrebe nimeni nimic. A, si nici nu am primit acasa vreun plic etc referitor la amenda aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mizgalit ceva dar nu semnatura mea...

Cred ca o platesc totusi ca e 45 ron, initial intelesesem 30.000 forinti si facusem calculul la vreo 1800 ron si ma speriasem

Pai daca nu ai semnat nimic,nu stiu daca poate sa iti faca ceva.Mai rau e atunci cand te prinde cu radaru,aia cred ca iti vine acasa :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine, am cautat valoarea mai tirziu, nu m-am uitat sa vad ce a scris acolo

Oricum intrebarea este valabila si pentru viitor

Nu o duc rau cu banii, dar ma bucur ca tu esti atit de modest

Succesuri!

Pentru 45 RON nici nu mă oboseam să deschid un topic... :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la noi trebuie sa "umbi" putin pentru a plati acea amenda.Pe cand in Ungaria aveai posibilitatea platii pe loc:D

@Heim Pentru proiectoare se dau amenzi de mult timp,chiar si la noi in tara.Eu m am ars la iesire din falticeni cu 80 ron si 2 puncte .Daca legea s ar aplica statul nu ar avea de suferit dar nu prea se poate intampla asa ceva .

Pai ce treaba ai cu facutu de pipi pe marginea drumului,doar e lichid si e sanatos pentru plante :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveam 10 euro la mine si nu cardul, erau Militieni fara probleme.

Am venit toata ungaria pe zone de 2 km ceata, 2 km fara ceata, iar la 2 noaptea ei stau pe banda de urgenta la agatat.

Cind au vazut ca aveam centurile, cauciucuri de iarna, etc nu se tot dadeau de linga masina dusi pina nu le-am zis ca nu am nimic cash.

O sa dau amenzi la stat cind o sa fie STATnu republica bananiera.

Incearca sa recuperezi banii de la stat dupa ce ai cistigat un proces!!!

Eu stau 2 ani sa imi dea inapoi banii dati pe concediile maternale ale angajatilor (asta inseamna 4 luni plataite la fiecare mamica pre si post natal).

Cind cer restituire de TVA vin cu amenzi la rupere.

Ca sa imi iau o masina cu motor de 3000cm trebuie sa ajung in Bulgaria.

O fi Clujul in alta tara... eu la ststul lui Boc o sa dau cit de putin se poate!

Nu sunt modest sau nemodest, am spus-o aşa pentru că, după părerea mea, e o bădărănie cu caracter naţional atitudinea de a te eschiva de la amendă, mai ales când ştii că eşti vinovat. Ai spus chiar în primul tău post că ai fi preferat să-i dai poliţistului 10 euro. Cu alte cuvinte, mai bine dai şpagă decât să plăteşti cinstit aceaşi sumă.

De ce e atât de greu să înţelegi că GREŞELILE SE PLĂTESC?! Ai greşit, te-a prins - ai atâta aplomb şi atâta demnitate şi asumă-ţi greşeala! Pe de altă parte, fii sigur că nu vei mai merge cu proiectoarele aprinse aiurea, cel puţin nu în Ungaria. ;D

PS: Abia aştept să se dea şi la noi amenzi pentru proiectoare aprinse nejustificat, pentru faruri ne- şi dereglate şi/sau arse, pentru noxe prea mari, pentru aruncatul cojilor de seminţe şi a mucului de ţigară pe geam, pentru făcut pipi pe marginea drumului, în văzul lumii ş.a.m.d.

PS2: Vezi că Ungaria are Poliţie, nu Miliţie. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci la intrarea in vama ungureasca nu au vazut in computer ca ai amenzi neplatite?

Nu, nu a verificat nimeni, nu am vazut vreun computer. Am aratat pasapoartele, s-au uitat la poze si valea.

Pai la noi trebuie sa "umbi" putin pentru a plati acea amenda.Pe cand in Ungaria aveai posibilitatea platii pe loc:D

Eram in culpa, da, si as fi platit pe loc, numai ca ei nu incasau pe loc. Mi-au zis ca pot plati la orice oficiu postal in ungaria, ori era simbata seara si eram la 15 km de granita, nu mai era sa stau pina luni dimineata. Am zis ca platesc pe internet, au zis ca ei nu au asa ceva; la vremea aia poate nu aveau, nu era nimic mentionat in procesul verbal despre modalitatea de plata. Pe loc puteam da doar spaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai spaga:D

Am patit o si eu o data pe Ungaria,acolo pe nationala.Pur si simplu mergeam prea incetu prin localitati,aprox 30 km/h .Au vrut sa imi dea amenda 12 000 ft,dar am scapat fara prin faptul ca nu au avut ce sa imi ia:)))

Pe Ungaria mai merge chiar daca nu iti platesti amenda,cel putin asa era anul trecut.Dar pe Austria ai 0 sanse sa mai treci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai spaga:D

Am patit o si eu o data pe Ungaria,acolo pe nationala.Pur si simplu mergeam prea incetu prin localitati,aprox 30 km/h .Au vrut sa imi dea amenda 12 000 ft,dar am scapat fara prin faptul ca nu au avut ce sa imi ia:)))

Pe Ungaria mai merge chiar daca nu iti platesti amenda,cel putin asa era anul trecut.Dar pe Austria ai 0 sanse sa mai treci!

De pe Austria sau Germania daca sunt mai "consistente", iti vin acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discuţiile despre darea de mită pot stimula negativ eventualii cititori ai acestui subiect.

Volvo Club Romania nu încurajează, ci dezaprobă un astfel de comportament.

SUBIECT ÎNCHIS

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.