Guest budulan

RECOMANDARI

126 posts in this topic

Pt a ajunge la sorb trebuie sa dai rezervorul jos, sa scoti pompa din rezervor iar dupa ce pui totul la loc trebuie sa ai un nr de 0 suruburi/piese ramase .

Recomandarea mea este sa o lasi asa sau daca vrei tu sa fi "mai catolic decat papa" poti pune un filtru de benzina extern .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paunionutz, da asa este si e foarte logic, tocmai de aceea folosesti filtru de ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O schimb si dupa 3. E mai sigur asa :smile: Ideea e ca n am curatat niciodata acea sita si nu stiu ce presupune ori daca aceasta necuratare are vreo influenta asupra bunul mers al motorului :smile:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Din economie nu exista pt. ca nu apar probleme cu benzina lor.Am filtru de benzina exact pt motorul tau daca vrei.La Ford este prevazut asa ceva ca sint mai darnici :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din economie nu exista pt. ca nu apar probleme cu benzina lor.Am filtru de benzina exact pt motorul tau daca vrei.La Ford este prevazut asa ceva ca sint mai darnici :smile:

Am si eu 2 filtre benzina Man si le tin degeaba :)) Le-am cumparat fara sa stiu timp de 2 revizii. Apoi m-am trezit cu ele inapoiate in cutie ptr ca nu sunt de folos. :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun asa , nu stiam.Ma gindeam sa te ajut nu sa fac comert.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu m-am gandit la asta. :) Nu trage concluzii gresite :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, S60 D5 2002 ... ceva recomandari?

Edited by Dan Calita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vei avea sigur probleme cu ceasurile de bord daca nu s-au rezolvat deja (rezolvarea costa aprox 100 euro+garantie) in rest dupa parerea mea este o masina exceptionala indiferent de km ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 16/12/2014 at 8:42 PM, Cristi Muresan a spus:

Vei avea sigur probleme cu ceasurile de bord daca nu s-au rezolvat deja (rezolvarea costa aprox 100 euro+garantie) in rest dupa parerea mea este o masina exceptionala indiferent de km ...

Am un prieten care are problema asta, si tot cumpara alte ceasuri, din Falticeni (dezmembrari..)

Se pot rezolva definitiv.. ? (Isi cumpara, se strica dupa un timp, isi cumpara, se strica iar..etc).

Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia legatura cu bogdan g de pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai nou putem sa le facem si noi daca nu au fost in prealabil macelarite de altii :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 42 minute, Eddie Nuta a spus:

Am un prieten care are problema asta, si tot cumpara alte ceasuri, din Falticeni (dezmembrari..)

Se pot rezolva definitiv.. ? (Isi cumpara, se strica dupa un timp, isi cumpara, se strica iar..etc).

Mersi!

Cumperi ceva obosit  sau nepotrivit ,considerindu-l de nou!!!Mai bine repari ce este stricat ca nu este mare scofala ,daca te pricepi.:)Dar amicul tau  cred ca vrea sa deplaseze banii sai de colo colo fara rezultat..Nu va mai achizitionati Volvo daca le cirpiti asa, fara suparare.

Edited by 1984
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu repar și măcelărite de alții. 😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai iti aduc sapt viitoare unul sa te joci cu el :)))

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 14/11/2016 at 1:16 PM, 1984 a spus:

Cumperi ceva obosit  sau nepotrivit ,considerindu-l de nou!!!Mai bine repari ce este stricat ca nu este mare scofala ,daca te pricepi.:)Dar amicul tau  cred ca vrea sa deplaseze banii sai de colo colo fara rezultat..Nu va mai achizitionati Volvo daca le cirpiti asa, fara suparare.

1984, iti inteleg frustrarea, insa nu-i locul aici pentru rabufniri.. 

Mersi mult Cristi / Midnight Caller / Bogdan!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amice  esti dus cu pluta  sau ce ai ?!!  Stergeti casul de la gura cind vorbesti cu mine pina una alta..Te rog frumos...

Edited by 1984
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, Eddie Nuta a spus:

1984, iti inteleg frustrarea, insa nu-i locul aici pentru rabufniri.. 

Mersi mult Cristi / Midnight Caller / Bogdan!

 

Auzi... si care este frustrarea lui @1984 daca tot o intelegi?

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, 1984 a spus:

Amice  esti dus cu pluta  sau ce ai ?!!  Stergeti casul de la gura cind vorbesti cu mine pina una alta..Te rog frumos...

Nu. Nu sunt dus cu pluta. Si daca asa rogi tu "frumos"... 

 

Acum 34 minute, paunionutz a spus:

Auzi... si care este frustrarea lui @1984 daca tot o intelegi?

"Nu va mai achizitionati Volvo daca le cirpiti asa" -> E frustrata ca nu sunt toti la fel de "priceputi" ca el, sa repare ce-i stricat, doar nu-i mare scofala. Si in plus, astia nepriceputii isi iau si VOLVO! Culmea culmilor, isi fac si user pe volvo-club.ro!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin la topic! 

Sunt nou posesor de Volvo dar si nou membru pe forum.

Aici ma refer numai la s60 mk1 2.0T 180cp T5, posibil sa fie la fel si la altele.

- nu inlocuiti oglinda cu alta din dezmembrari. ( nu va mai functiona inchiderea centralizata)- se inlocuieste doar sticla.

- la inlocuirea becurilor de bord ... salvati "caciulitele" albastre... fara ele "viata e pustiu"  si lumina numai verde nu :)

- cand ai o problema la motor mergi la diagnoza (eventual ia-ti una, DICE nu generica) nu prea merge prin eliminare.

- daca inlocuiesti cd-playerul/casetofonul HU ... ai grija sa fie din acelasi an cu cel vechi. In caz contrar... la fel "viata e pustiu" si lumina sau comenzi volan nu.

- nu lasa busonul desfacut la benzina.

- nu deconecta nimic fara borne baterie scoase. (Desi unele merg...)

- daca vrei sa inlocuiesti un difuzor, ai grija sa ai o bormasina... sunt nituite :) (treaba suedeza... nu nemteasca)

- chederele geamurilor se pot "unge" cu spray grafitat. (Asta pentru cei ce nu au parte de o ridicare/coborare lina si dintr-o bucata.)

- Si centurile se pot curata... daca nu retrag pana la capat :)

- Daca ai o singura cheie la masina, cand desfaci bornele ... baga cheile in buzunar si lasa portbagajul deschis. Nu le inchide in portbagaj :)

- Daca ai notiuni de electronica (statie/flux/fludor... si net), ceasurile se repara usor. 

- La fel si clapeta Magnetti Marelli

Si mai e ceva... NU EXISTA MASINI (volvo s60) PROASTE.. exista doar proprietari care nu le inteleg.

 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mentioneaza si tu:

-Oglinda din interior

-caciulitele becurilor se recupereaza daca nu sunt coapte

- daca inlocuiesti hu-ul, cu acelasi model de hu, poate sa fie si ani de fabricatie diferiti. 

- ce se intampla daca lasi busonul de benzina desfacut?

- la ceasurile de bord trebuie sa stii ce sa repari. Nu toate au acelasi defect

- clapeta magnetti marelli, de cele mai multe ori nu se poate repara. Daca se schimba, trebuie sa aibe acelasi cod si aceeasi varianta de soft (acelasi update).

La clapeta de obicei se strica potentiometrii si aceia nu se gasesc de schimbat. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 oră în urmă, paunionutz a spus:

daca inlocuiesti hu-ul, cu acelasi model de hu, poate sa fie si ani de fabricatie diferiti. 

Treaba asta ai testat-o tu? E 100%? Intreb pt. ca am posibilitatea sa cumpar un HU-803 la pret bun, insa masina donatoare nu se stie din ce an e, a mea e din 2002. Eu stiam ca trebuie sa fie acelasi MY.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus hu-ul meu pe un s60 2003 si l-a recunoscut cem-ul. Mergea perfect. 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mentionez : - oglinda retrovizoare centrala

- caciulitele se pot recupera fara probleme in apa calda... chiar si coapte :)

- vizavi de hu.. este posibil sa aiba ionutz dreptate... cel mai bine testezi... sunt doar 4 suruburi de scos .

- cand ma refer la ceasurile de bord.. am spus sa ca trebuie sa ai habar de electronica ca sa le repari...  si timp sa te documentezi. :)

- La clapeta se gasesc senzori (Ps. Se numeste TPS sau Throtle position sensor, nu potentiometru) si se inlocuieste unul singur cu o varianta contact less, iar cel de-al doile senzor se leaga tot la primul .. daca eu am gasit in 5 zile... cred ca poate gasi oricine. Ps. Se mai strica si rulmentul din centrul rotorului si dezcentreaza axul... lucru care duce la o oscilatie usoara in acceleratie.

Atasez poza cu rulmentul respectiv.20161202_100708.thumb.jpg.df8786f9f61a54:)

Ionutz... rog PM si iti pot furniza poze doveditoare cu reparatia... si cateva hinturi in caz ca ai aceasi problema.

20161205_103357.jpg

Edited by colonna
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ionut, probabil tu ai nimerit același cod dar 2004 sigur nu merge pe 2001. Ideal este sa iei în același an .

Oglinda heliomata merge pe alta mașină dacă ai și telecomenzile.

Oricum se poate copia softul din cea veche și scrie in cea noua e mai simplu decât sa desfaci sticla .

Ca sa repari borduri e simplu dupa primele 1000 . 😂

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

De 2004 oricum nu poti pune, ca are fata neagra. Eventual sa ii schimbi fata si butoanele. 

Bogdan, oglinda poti pune de facelift si sa o rescrii? Ca eu am vazut ca nu prea are nici o legatura una cu alta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now