Guest budulan

RECOMANDARI

126 posts in this topic

Salutare Domnilor,

Sunt departe de casa iar, bestia mea are nevoie de placute + discuri de frana noi. As aprecia foarte mult sfatul vostru in materie de Branduri si produse.

Mecanicii care i-au facut revizia si schimbul de ulei mi-au transmit ca achizioneaza ei pentru mine :

  •  Discuri fata/spate Zimmermann 367/227 Ron 
  • Placute frana fata/spate Ferodo  147/131 Ron 

Specific ca este vorba de un Volvo s60 2005 2.4D.:wub:

Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si astept cu nerabdare sfaturile voastre.

Edited by MiV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vad ca ți-au ofertat ce este mai ieftin .

Măcar un ATE ar fi bine sa pui dacă nu chiar original pt ca țin mult mai mult și sunt puțin mai scumpe ca ATE .

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cum a spus si Bogdan, ATE dau Oem, nu ti bate capul cu altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fugi de Zimmermann cat poti.Recomandarea mea este Jurid,Ate sau pe original.In cazul in care o sa iti montezi altceva,sper sa nu ne cauti peste 20 000 km si sa ne intrebi de ce iti vibreaza volanul cand pui frana :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, lik1999 a spus:

Fugi de Zimmermann cat poti.Recomandarea mea este Jurid,Ate sau pe original.In cazul in care o sa iti montezi altceva,sper sa nu ne cauti peste 20 000 km si sa ne intrebi de ce iti vibreaza volanul cand pui frana :D.

Eu am pus anul trecut placute si  discuri Bosch (made in ceaina) de 305 mm. Erau la oferta - undeva la 120 RON bucata. De atunci am facut peste 20000 km si - inca - nu-mi vibreaza volanul. Sa vedem cum se vor comporta mai incolo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile atâtal timp cât nu sunt făcute pe vapor, nu au de ce sa bată. Plăcuțele în schimb sunt importante și aici vorbim doar de câțiva producători care merită luați în seamă: Ate, Textar, Pagid și câteva game de la Brembo. În disputa Volvo original vs producători nu o să mai intru decât cu oameni care au lucrat in fabrici și cunosc ce înseamnă o linie de producție. Nu spun că un disc de calitate nu afectează performanța sistemului de frânare, doar că un disc mai slab nu o să bată (Febi, etc...). Majoritatea producătorilor mai slabi insa, livrează discurile fără tratament anti-rugina.

Discurile se "ovalizeaza" sau mai corect spus discurile capătă bătaie de la depunerile de material de fricțiune de pe plăcuțe, atunci când apar: fie diferențe bruște de temperatură, fie o frânare puternică de la viteză mare după care nu se ridică piciorul de pe frână. Datorită temperaturii foarte mari rezultate, se transferă material de fricțiune pe disc. În general, dacă imediat se efectuează câteva frânări puternice, dar nu până la oprirea completă a mașinii, și cu ridicare progresivă a piciorului de pe frână, discurile se pot curăța.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, kecs a spus:

Eu am pus anul trecut placute si  discuri Bosch (made in ceaina) de 305 mm. Erau la oferta - undeva la 120 RON bucata. De atunci am facut peste 20000 km si - inca - nu-mi vibreaza volanul. Sa vedem cum se vor comporta mai incolo....

Si eu am pus brembo pe v70 , sincer nu imi amintesc cati km am facut de atunci (probabil peste 20k) dar nu am probleme cu ele. Stiind ca brembo este o firma care are discuri low end slabe (de aici de pe forum) , le-am achizitionat datorita faptului ca erau pe stock .

Placute ferodo , same here . 

Daca ar fi fost sa aleg ... as incerca jurid , din pura curiozitate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personal am avut discuri de la Jurid,Ate si pe original,iar ca placute am folosit jurid,trw si Ate si pot sa spun ca am fost foarte multumit.

In schimb,un prieten cu un vw si--a cumparat 4 discuri Zimmermann si dupa nici 15.000 km au inceput sa vibreze!Ca placute a folosit Ate.Apoi a luat Brembo si dupa nici 20 si ceva de mii au inceput si astea sa faca probleme.Acum are Jurid si e foarte multumit.De aceea,eu personal am recomandat ceva ce am avut si stiu ca e ok :).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

sunt nou posesor de volvo s60 d5 2005 si nu ma pot hotara ce tip de ulei de motor sa-i pun. Fiecare service pe unde am intrebat imi ofera alt tip de ulei.

merci

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citesti frumusel topicul "Ce fel de ulei" si te lamuresti.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

0w30 A5, ATAT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca a citit si celalalt topic, a intrebat de 2 ori in interval de 15 minute, cred ca prima oara dupa ce i-a raspuns Vadim aici.

Nu cred ca l-a multumit raspunsul tau Vadime, te rog detaliaza.

Va rog sa-i raspundeti si acolo sa nu fie nici o neclaritate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru interesul acordat este foarte adevarat ca nu sunt lamurit nici acum ce ulei, cu ce indicative,ar trebui sa folosesc.A3/B3/B4 sau A5. Nu vreau sa o dau in bara cu asa ceva. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai euro4 neparat 0-30 a5/b5 ca belesti motoru , daca ai euro 3 merge si si daca vrei sa te zgarcesti merge si 5-30 doar la euro 3.

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara. Vreau sa schimb placutele si discurile frana pe spate. Ceea ce am gasit aici (in Anglia), nu e nici TRW, nici ATE (ceea ce ati cam recomandat voi). Am gasit in schimb Bosch, Brembo, Pagid. Ce credeti despre Brembo? Ma gandeam ca poate sunt de origine sanatoasa. Dar imi este cam teama pentru ca pe nici un site nu scrie care e originea produselor. De exemplu, mi-am pus niste Falken pe fata si dupa ce mi le-au montat am vazut ca sunt facute in Turcia (n-am nimic cu Turcia :)) - sper ca vor fi bune.

Ce mi-ati recomanda intre cele trei de mai sus, 

Multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, ori s-a inchis topicul, ori am eu scai pe mine, probabil. Alooo, e cineva? Chiar as avea nevoie de un raspuns, va rog frumos. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 33 minute, Cujacha a spus:

Oameni buni, ori s-a inchis topicul, ori am eu scai pe mine, probabil. Alooo, e cineva? Chiar as avea nevoie de un raspuns, va rog frumos. Multumesc.

In aceasi situatie fiind , am pus brembo ... inca merg bine , am facut aprox 20k ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brembo pentru masinile de 'cetateni' este praf in ochi. Calitate sub medie, QC la un complet alt nivel fata de produsele high-end prin care s-a consacrat brandul.
Mai departe, pui ce consideri si ce doresti. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Cujacha a spus:

Oameni buni, ori s-a inchis topicul, ori am eu scai pe mine, probabil. Alooo, e cineva? Chiar as avea nevoie de un raspuns, va rog frumos. Multumesc.

Nu este musai sa primesti raspuns in regim Call Center...

Apoi trebuie sa folosesti fabricant apropiat sau recomandat de  sistemul de frinare OEM ,adica Ate,in cazul tau . Intrucit nu sint loturi din care sa se fi alimentat la cumparare  colegi forumisti si sa primesti practic acelasi feed back nu ramine decit sa experimentezi..

In globalizarea in care ne aflam cumperi asa fel incit sa nu plingi dupa bani prea mult ori optezi OEM si gata

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, cu stima, va multumesc pt raspunsuri.

N-am vrut sa sune a Call Center (scuze daca a sunat asa) dar chiar ma uit ca disperatul pe net de cateva zile si nu ma puteam hotari. Asta pt ca trebuie sa schimb urgent discurile si placutele pe spate, si vroiam sa incep cu dreptul, luand ceva bun. 

Si... nu prea sunt omul care sa strig ca "vine lupul" decat abia dupa ce mananca si a doua oaie :-)

Multumesc si apreciez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la modelul tau sistemul de franare e TRW . Asa ca poti pune TRW, Jurid sau ATE . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand ATE sau jurid, ca tot au fost premiați de Volvo pentru calitate

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am comandat (gasit) pana la urma ATE. Si discuri si placute. Multam frumos tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo cea mai buna masina !! sunt foarte multumit de masina mea volvo xc-90 (2006)

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 1/24/2017 at 7:24 PM, kecs a spus:

Eu am pus anul trecut placute si  discuri Bosch (made in ceaina) de 305 mm. Erau la oferta - undeva la 120 RON bucata. De atunci am facut peste 20000 km si - inca - nu-mi vibreaza volanul. Sa vedem cum se vor comporta mai incolo....

Deci dupa 3 ani de zile (apr. 75-80.000 km) discurile mele Bosch (med in ceaina) vibreaza intr-o veselie. Intrebare: cu ce le inlocuiesc Ate sau Jurid? Placute doar Ate?

Edited by kecs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now