B 15 GTD

Ajutor Revizie 91000 KM S40 1.9D 116CP/2004

19 posts in this topic

Buna ziua,

Ma numesc Nita Alexandru si recent am achizitionat un Volvo S40 fabricat in 2004. Este masina nasului meu de la serviciu si am cumparat-o de la compania lui cand le-au scos la vanzare.

La 81400KM s-a efectuat ITP+schimbul normal de consumabile+discuri de frana+DISTRIBUTIA.

Acum masina are 91200KM si s-a aprins martorul SERVICE,nu ma mai deplasez cu masina ca sa nu depasesc numarul de KM.

Sunt un simplu angajat si nu imi permit sa fac revizia la Reprezentanta Volvo, am sunat acolo si mi-au spus ca costa 1300 de lei revizia, daca o sa am probleme mai grave sau mecanice am sa merg la ei dar pentru un schimb de ulei+filtre am sa il fac la o cunostinta care este mecanic si unde reparam toate masinile de la serviciu.

Uleiul pe care il are acum masina este Castrol SLX 5W30 si intentionez sa adaug acelasi ulei, m-am uitat prin oras si costa Uleiul+Filtru Ulei+Filtru Aer+Filtru Motorina+Filtru Particule cu Carbon = aproximativ 600 de lei(foarte acceptabil)

Ideea este ca nu ma descurc cu programul Vadis si nu stiu cum sa ii arat mecanicului unde sunt localizate filtrele, mai ales cel de particule.

Va multumesc si astept orice sfat sau parere.

Daca se poate si are cineva un manual in format PDF pentru aceasta masina sau stie unde sunt localizate.

Motorul este RENAULT D4192T3si dezvolta 85 de Kw

Cu respect Nita Alex

Edited by B 15 GTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul de particule cu carbon este probabil filtrul de polen. Acesta este localizat sub torpedo in habitaclu. Trebuie dat jos capacul de sub torpedo, este prins in 2 suruburi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca dadeai un search gaseai :

- pentru ulei

- pentru combustibil : in compartimentul motor sub cutia de sigurante ( prinsa in 2 suruburi de 13 parca ) este un cilindru negru de 15-20 cm in care intra 2 conducte (trebuie o cheie torx mica pentru a desface capacul)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia d'aici laugh.gif

Nu mi le-a incarcat bine forumul, dar ia-le tu dupa poza1 poza2 !

post-100-021254700 1298971920_thumb.jpg

post-100-007675800 1298971922_thumb.jpg

post-100-025039600 1298971924_thumb.jpg

post-100-038160900 1298971926_thumb.jpg

post-100-027831600 1298971928_thumb.jpg

post-100-027587700 1298971930_thumb.jpg

post-100-045968700 1298971932_thumb.jpg

post-100-008766400 1298971935_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau poate te ajuta si asta.

nu stiu daca am voi sa postez,

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau poate te ajuta si asta.

nu stiu daca am voi sa postez,

El are S40 modelul pana in 2004 si e diesel !

Ce ai pus tu e S40 modelul nou din 2004 in sus si e motor benzina laugh.gif, nu prea se "pupa" intre ele :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

e adevarat, dar poate cauta el pe youtube si gaseste modelul lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea daca se duce la un service reomandat de voi(cei din bucuresti) i se rezolva toate problemele si intrebarilewink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca nu ma descurc cu programul Vadis si nu stiu cum sa ii arat mecanicului unde sunt localizate filtrele, mai ales cel de particule.

Pai ce mecanic e de nu stie unde-s filtrele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce mecanic e de nu stie unde-s filtrele?

probabil ca incearca amandoi sa rezolve tot in garajul propriu.sa nu mai mearga la service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Va multumesc la toti pentru aceste informatii sunteti foarte draguti.

Nu vreau sa o fac in garaj sau pe trotuar dar nici nu vreau sa platesc pentru acelasi serviciu cu 600-700 de lei in plus doar pentru ca scrie VOLVO la intrare si ma enerveaza la culmea ca nu ma lasa sa stau langa masina.

Sunt Agent de vanzari si am fost cu masinile de la companie la diverse service-uri si nu sunt profesionisti( fac foarte multe magarii)

Exp La FORD COLINA MOTORS masina este o autoutilitara de 3,5T trebuia facuta revizia la 25000KM sau un an(masina avea atunci pe bord 13000KM si nu au schimbat nimic (ulei+filtre) doar au pus un pic de ulei pe langa joja si au sters filtrele de praf.

Eu initial imi las semne pe filtre si BINGO aceleasi filtre pe masina. Am facut reclamatie si nu s-a intamplat nimic, nu au schimbat nici macar filtrul de aer. Firma unde lucrez eu a platit pentru curatarea filtrelor de praf 950 de lei.

La Hyundai la fel, mecanici vand ulei si filtre pe sub mana, de unde?(de la un client care nu a beneficiat de acel ulei decat prin factura),plus la un Santa Fe nou au schimbat filtrul de polen si dupa ce am plecat cu masina a inceput sa curga apa de sub bord,sunt multi practicanti si cred ca au atins o conducta de la AC.

Nu sunt zgarcit si vreau sa stiu eu unde sunt filtrele ca sa pot urmari schimbul lor. Mecanicul de care vorbesc este un om foarte cumsecade dar este de moda mai veche, se pricepe foarte bine la mecanica isi da seama foarte repede de problemele mecanice ale masinii si stie si el sa schimbe filtrele.

Vroiam sa stiu eu ca sa ii indic locatia lor si sa nu bajbaie pe langa ea.

Inca o data va multumesc pentru informatii.

Cu respect Nita Alex

PS ca sa schimb bateria se urmeaza o anumita procedura ca sa nu stic ceva pe la electronica(are 6 ani bateria si merita una noua)

Edited by B 15 GTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

codul de casetofon(cd) dacal ai atunci nui o problema schimbatul bateriei:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Are dreptate colegul B15GTD cu service-urile de la noi, numai hoti si hoti :ph34r::ph34r::ph34r: , asta daca nu cunosti pe unul personal sa te asigure ca operatia se face ca la carte daca lipsesti cat timp masina este la ei ! Nu este mare filozofie sa schimbi niste filtre ( ulei,polen,aer,combustibil ), chiar daca nu ai mai facut asta pana acum !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru informatii. Codul trebuie sa fie in cartea de utilizator? Multumesc Andu G(frumos 954 :P sa te bucuri de el fara incidente)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:offtopic: : merci mult, dar au mai fost 2 dupa el :thumbsup2: !

Va multumesc pentru informatii. Codul trebuie sa fie in cartea de utilizator? Multumesc Andu G(frumos 954 :P sa te bucuri de el fara incidente)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... am fost cu masinile de la companie la diverse service-uri si nu sunt profesionisti( fac foarte multe magarii)

Exp La FORD COLINA MOTORS masina este o autoutilitara de 3,5T trebuia facuta revizia la 25000KM sau un an(masina avea atunci pe bord 13000KM si nu au schimbat nimic (ulei+filtre) doar au pus un pic de ulei pe langa joja si au sters filtrele de praf.

Eu initial imi las semne pe filtre si BINGO aceleasi filtre pe masina. Am facut reclamatie si nu s-a intamplat nimic, nu au schimbat nici macar filtrul de aer. Firma unde lucrez eu a platit pentru curatarea filtrelor de praf 950 de lei.

La Hyundai la fel, mecanici vand ulei si filtre pe sub mana, de unde?(de la un client care nu a beneficiat de acel ulei decat prin factura)...

E foarte grav ceea ce ne prezinti tu aici. Iti dai seama ca ar putea avea implicatii penale asupra celor care fac asa ceva ? Din cate stiu eu, desi nu sunt jurist, asta se cheama furt calificat, iar cine face asa ceva merita sa infunde puscaria cativa ani.

Ma bagi la idei, chiar se poate sa pui semne pe filtre si pe alte piese ? Sa nu dea naiba sa îi prind ca fac asa ceva la masina mea, ca ajung direct la Parchet cu plangere penala. Eu tot mai sper ca e doar folclor. Ce parere aveti ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte grav ceea ce ne prezinti tu aici. Iti dai seama ca ar putea avea implicatii penale asupra celor care fac asa ceva ? Din cate stiu eu, desi nu sunt jurist, asta se cheama furt calificat, iar cine face asa ceva merita sa infunde puscaria cativa ani.

Ma bagi la idei, chiar se poate sa pui semne pe filtre si pe alte piese ? Sa nu dea naiba sa îi prind ca fac asa ceva la masina mea, ca ajung direct la Parchet cu plangere penala. Eu tot mai sper ca e doar folclor. Ce parere aveti ?

@mariusdaniel : B 15 GTD are dreptate, eu am patit la fel, am avut incredere si am dat bani multi degeaba, hoti si mincinosi cat cuprinde; totusi cei de la Gieuroservice sunt de incredere, pana i-am gasit am avut numai probleme; ce ai putea sa le faci unor hoti? cuvantul tau impotriva minciunilor debitate de nemernici, nu rezolvi nimic, asta-i romanica banana ......

@B 15 GTD : codul de la cas ti-l da prin telefon cei de la Primus, nu-i problema

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Eu tot mai sper ca e doar folclor. Ce parere aveti ?

Marius, ia vezi ;D Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

subscriu si eu la chestia cu asa zisa revizie. stiu caz clar la mercedes aici in bucuresti. si a iesit cu scandal acum multi ani. de asta incerc si eu sa rezolv cat mai multe chestii singur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now