stefan_S60_2.4T

S60 2.4t GPL

126 posts in this topic

La 27.04.2016 at 8:47 PM, C30nick a spus:

Stefan, un update pentru instalatia GPL?

Salut,

Nu mai am masina de vreo 2 ani si ceva, insa merge cumnatul meu cu ea. Nu a avut niciun fel de probleme cu instalatia de GPL. A mai calibrat-o de vreo 2 ori, in rest nimic. Filtre si atat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor,

Ma numesc Gabi, sunt din Bucuresti, sunt "tare" pasionat de fiare (masini :) ), mai sunt nou pe forum si proprietar de s60. Recent am cumparat o masina cu probleme insa si cu lucruri pozitive... cred :).

Am schimbat motorul (2.0T 180cp), reconditionat clapeta, sonde lambda, debitmetru, bobine, bujii, valva Evap, supapa control turbo, ambreiaj si multe altele (asta in ultimele 30 de zile :) ) insa surpriza placuta a venit de la instalatia GPL (care era defecta... desigur).

Instalatia BRC, butelie toroidala, plaman Genius MB, injectoare ino3 my09(cele mai noi de la BRC) din pacate fara revizie si cu un injector blocat. Partea pozitiva este ca dupa revizie si inlocuire injector sunt impresionat de performantele GPLului din ziua de azi ;)

Consumul meu e pana in 10% GPL in Bucuresti....  si mai si fuge.... incredibil!

Ce-i drept am doar 1000 de km cu noul proiect. Revin cu detalii.... pe masura timpului.

Am facut revizia la GPL cu mana mea (ca si restul reparatie) si pot ajuta cu un sfat pentru cine are nevoie. In cadrul reviziei a intrat:

- filtru in stare gazoasa

- filtru in stare lichida

- revizie kit membrane plaman

- curatat toate injectoarele

- curatat rampa injectoare

- refacut instalatia electrica (legaturi cablaj injectoare si bobina 5)

- inlocuit injector cu probleme

Costul pieselor pentru instalatia mea a fost 500 de lei din care 325 injectorul si 100 kitul de membrane.

Nu ma pot pronunta inca pro GPL! Timpul si km vor decide :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2L benzina turbo ia 10% in Bucuresti???

Mie la 2.4 benzina turbo imi ia 16-17 in Bacau...

Cineva din noi minte. Ghici cine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din moment ce producătorul spune 12.8% consum urban cam cine are dreptate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te contrazic... insa la talpa usoara si trafic lejer acolo am ajuns, 10,7 ca sa fiu mai exact. Aseara am facut iar plinul si a reiesit un 13,2 %.

Vedem in timp la ce consum ies... iar parte din drumul meu de acasa si spre casa este in afara orasului cam 10 km X 2 = 20 km din zi in afara orasului.

Revin dupa mai multe plinuri.

Ps. Mincinos este cel ce nu poate argumenta o afirmatie.. eu POT. Unul din noi doi vorbeste "aiurea".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viteza medie pt consumul dar de producator in oras este de 21km/h. Daca ai medie de 30 e normal sa ai un consum mai mic

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Colonna Am avut pana acum 3 mașini Volvo cu 2.0t și nici una nu consuma 10% în oraș .  Vrei mai multe argumente de atât ? 

 

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ufff...am sa fac poza la viteza medie. Cred ca de acolo consumul initial redus..

 

:))

 

Edited by colonna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovada!

20161211_202016.jpg

20161211_202005.jpg

Edited by colonna

Share this post


Link to post
Share on other sites

In caz ca tot nu ma credeti.. facem film :) sau va invit la o tura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta cu bordul nu te cred si iti spun si de ce. La xc90 ma duc doar de la plin la plin si de fiecare data resetez tampenia aia de viteza medie, consum mediu si instant. Consumul mediu il arata in fiecare zi intre 5,6-6,0% iar viteza medie 65km/h. Ei, acum iti spun ca in pompa consumul real spune altceva. 9,0-10 %. 

La v70 era aceeasi problema dar dieferenta nu era atat de mare. Imi arata 4,5 mediu iar in pompa iesea 5,5-6,0. Am avut si masina pe gaz care consumul mediu zilnic in oras era de 10% in Sibiu la motor de 1.2. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok! Pentru cei ce vor dovezi va astept cu drag... 

Rog PM si ne vedem si probam si ne bucuram :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No bun, dovezi ca sa ce? Sa ne demonstrezi ce? Nu trebuie sa demonstrezi nimanui nimic prin asta doar bucura-te de masina care o ai, plimba-te peste tot in lume cu ea si pana la urma tu vei fi cel happy. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru mesaj. Este primul pozitiv primit pe acest forum...

Oricum sunt happy cu masina si progresul de pana acum.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 22 minute, colonna a spus:

Multumesc pentru mesaj. Este primul pozitiv primit pe acest forum...

Oricum sunt happy cu masina si progresul de pana acum.

 

Intra cineva pe forum si vede ca 2.0t consuma 10 in bucuresti. Probabil de asta te contrazic colegi . 

Nu prea are cum sa consume 10 din moment ce fratele diesel consuma cam 9-10 ... 

Nu fii suparat pe forum , la prima intalnire ai sa vezi ca suntem toti niste bomboane de oameni ! (Ma exclud, da restu ...)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e... ne vom cunoaste... si sunt convins ca toti suntem oameni. (Cel putin de treaba).

Ps. Cand e urmatoarea intalnire si unde?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, colonna a spus:

Asa e... ne vom cunoaste... si sunt convins ca toti suntem oameni. (Cel putin de treaba).

Ps. Cand e urmatoarea intalnire si unde?

 

In bucuresti sunt saptamanale (vinerea daca nu ma insel) , in rest nationale sau organizate "random" , indifrent de situatie sunt mega fun , pacat ca ne mamanaca timpul :(

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 minut, colonna a spus:

Unde ? Cand? Vin si io... :) in Bucuresti

Eu sunt din tgm , deci nu stiu toate detaliile , dar dai un search pe forum intalnire bucuresti ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vineri seara, parcarea Penny,  Bucurestii Noi. Bucurestii noi, nr. 37 sau pe aproape, daca nu cunosti zona si vi cu gps

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce ora si cu ce vin pregatit? :) casca de soldat sa iau bataie in ea? Vesta anti glont? :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ora 18.00. Nu suntem violenti. Poti veni in tricou

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In tricou ca sa nu fac insolatie :))) si sa nu transpir de la vesta anti glont.

Edited by colonna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îți iei un set de tricouri și niște chiloți flausati și cred ca ești ok . :P

Pe la 19.oo începe lumea sa se strângă . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumul este in "picior" ma mir ca nu a zis nimeni pana acum. Acuma Bucurestiul e mare... mai depinde si unde in Bucuresti merge si cam pe la ce ore. Eu il cred ca a scos 10 pe gpl. Am avut si eu 10.5 la un moment dat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now