BogdanG

Cernobil o atractie turistica ?

50 posts in this topic

Am ramas marcat dupa ce am vazut un episod din Globe Trekker pe Travel Chanel in care era prezentat Cernobil-ul ca atractie turistica, chiar a fost vizitat reactorul nr 4 desi inca sunt scurgeri de materiale radioactive iar lava nucleara este acolo .

Au pana si restaurant functional la Cernobil, episodul a fost superb dar totusi stau si ma intreb, este real ce stim despre radioactivitate? Exista oameni care inca traiesc acolo de peste 20 de ani si nu au nimic iar peisajul este verde ca de amazon nu ca in Afganistan, deci a innebunit lupu` sau adevarul sta ascuns intr-un sertar ?

http://www.amosnews.ro/2010/Ucraina_vrea_sa_transforme_Cernobalul_intr_o_atractie_turistica-29-59179

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niste pestisori din canalul deversor:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frumoase moace. Bine ca nu sunt la noi. Ca nu apucau sa creasca atat. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta, pai pestisorul ala pe numele lui Silurus glanis poate ajunge si la 2.5M iar in Delta Dunarii are frecvent peste 1.5M .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuia să postezi în "Sfaturi de vacanţă"... hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut mai demult un documentar pe Discovery Travel&Living, un englez vizita un mos cu o baba care locuiau in zona de excludere de la Cernobil, nu mai stiu exact, parca 10 sau 15 km de reactor. Englezul era terminat, se uita tot timpul la contorul Geiger care sfaraia ca o tigaie, baba incerca sa-l convinga sa bea un paharut cu vodca de productie locala :lol: Si parca a vrut sa-i dea si niste cartofi prajiti din fata casei.::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea stim ce si cum cu radiatiile. Stim ca in cantitati mari sunt mortale pentru noi, in general. Cu exceptii. Si in Nagasaki si Hirosima (sper ca as scris corect) se mai traieste, chiar sunt supravietuitori ai atacului care mai traiesc. Si daca se stiu mai multe despre efectele radiatiilor asupra omului, sunt bine ascunse in sertare cu cheie.

Iar natura isi vede de treburile ei, chiar daca noi o mai suparam din cand in cand. Are ea destule

sa scape de parazitii Homo Sapiens ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut si eu un documentar pe Discovery

Vegetatia, animalele erau foarte ok in zona respectiva. Chiar abundenta

Apareau uneori mutatii si au dat exemplu de o randunica care avea pata de pe gusa de culoare rosie (ele au culoarea alba) insa nu a reusit sa se imperecheze cu alte exemplare normale

Era respinsa de oricare din potentialele perechi.

Pana la urma a murit de batranete si singura.... Trist

Restul animalelor erau ok si nu dezvoltau anomalii evidente.

O alta emisiune, pe TVR prezenta oameni din zonele de extractie a romanie. Extractie de uraniu

Cei de acolo aveau o oarece adaptare/imunitate la radiatii. Pana si drumul pe care mergeau era radioactiv.

Dupa terminarea extractiei, unele familii au incercat sa plece. Au murit in scurt timp de cancer. Se pare ca se adaptasera la radioactivitate si corpul nu a mai rezistat fara

De asemenea nu prezentau anomalii vizibile.

Se pare ca ne adaptam.

Desigur, nu se cunoaste impactul genetic pe termen lung. Nu s-a terminat nici macar o generatie sau poate doua.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.5 mrem/h asta e debitul dozei de radiatii permis pentru personalul expus profesional. pentru populatie este de 10 ori mai mic.

la cernobil debitul dozei variaza intre 28 mrem/h si 500 mrem/h, depinde unde masori. un contor geiger-muller urla de la 5 mRem/h.

in concluzie , in zonele locuite din preajma reactorului, este un debit al radiatiei de MINIM 110 ori mai mare decit cel permis (cel care nu duce la mutatii genetice).

voi vreti sa vedeti urmarile mutatiilor genetice la doar citeva zeci de ani ? mai aveti rabdare vreo 50 de ani....

dozele NU sint mortale pentru zonele inconjuratoare, in schimb ti se pot naste copii, nepoti, stranepoti cu diferite "accesorii". mutatiile genetice merg o groaza de generatii !

toata zona e folosita de cercetatori pentru a afla ce se intimpla in urma incasarii de radiatii MUUULT peste doza periculoasa. cobaii sint cei ce VOR in continuare sa locuiasca acolo.

daca vreti sa dati o mina de ajutor stiintei, n-aveti decit !

NU CALCATI LA MAI PUTIN DE 200 KM DE CERNOBIL !!!

doza permisa pe an : 500 mRem

doza anuala incasata normal in romania (zona sud - cea mai expusa): 85 mRem

doza SUPLIMENTARA incasata in 10 zile ulterioare unei explozii solare : 44 -50 mRem (daca stai ca boul la plaja cu lotiune anti ultraviolete cind, de fapt noi vorbim de radiatii GAMMA, pe care daca nu le opreste plumbul , le rezolva popa)

doza incasata la o radiografie dentara : 170-210 mRem

doza incasata de locuitorii zonei intr-un an : 245.000 mRem (de 490 de ori mai mare decit doza nepericuloasa)

Share this post


Link to post
Share on other sites

un exemplu :

1. nu te duci la cernobil

-ai incasat in ultimul an (in cazul cel mai rau posibil) : 90 mrem din natura + 450 mrem din radiografii (ai avut multe ghinioane anul asta) + 120 mrem ca ai stat ca boul la plaja cind nu trebuia = 660 mrem

2. te duci in vizita la cernobil 1 zi (numai 2 ore esti in zona vizitabila aproape de reactor)

ai vazut reactorul cu ochisorii tai timp de 30 min ai luat minim 300 mrem

restul de 90 min te-ai plimbat prin oras, ai vazut pestisorii, ai stat de vorba cu lumea , te-ai intrebat : ce dracu mint astia ca moare lumea din radiatii ? , ai mai luat cam 100 mrem

deci , in total , in 2 ore ai luat cam 400 mrem. + cu ce ai venit deja incasat de-acasa. daca , in urma faptului ca totul e ieftin, fete frumoase, lume primitoare, etc te hotarasti sa ramii si peste noapte acolo ca , nu-i asa, nu e nici un pericol, mai incasezi 1200 mrem in plus sa-i ai acolo pentru zile negre (care , la tine, sigur vor veni).

prima simptoma este ca incepi sa auzi zgomote ciudate. citeodata chiar de la motor, volanta....:lol:;D::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-i aia "simptoma"?

Să fie tot efectul radiaţiilor? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti mos si mutatia se produce la nivelul aparatului circulator, baba se va bucura (in fiecare noapte). :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si completare la ce a spus iulix.

Rusia a incercat in disperare sa atenueze impactul si sa il si ascunda.

Au incercat chiar in primele clipe sa stranga tot materialul radioactiv din zona.

Initial au incercat folosirea robotilor teleghidati dar s-au stricat din cauza nivelului ridicat de radiatii.

Apoi au folosit soldatii. Fiecare lucra maxim 60 de secunde dupa care pleca definitiv din zona (arunca un obiect sau o lopata de moluz in reactor si atat) Nu aveau costume speciale :(

Cea mai mare greseala, si asa au poluat intreaga lume, a fost ca s-a incercat stingerea reactorului cu apa si asa au generat imensii nori radioactivi.

Minerii care au lucrat la construirea incintei de beton pentru a limita radiatiile, au murit fara exceptii la scurta perioada dupa ce au lucrat acolo.

Interesant este ca toti au stiut la ce se expun si stiau si urmarile..... ??????

Accidentul de la cernobal a fost de natura "eroare umana" Au vrut sa faca un test de avarie insa inginerii care se pricepeau, au chiulit (probabil ca erau la vodca) iar cei ramasi au intrat in panica cand s-au oprit pompele de racire si nu au mai stiut ce sa faca........ Au scos prea multi elementi apoi au mai bagat... in fine... au pierdut controlul.

Se pare ca nici documentatie nu prea aveau.... faceau dupa ureche...

Cam asta a fost la cernobal.

E ciudat sa te mai duci acolo. Probabil ca ti s-a urat cu viata......

Poate nu e asta o problema , ca mori, dar am inteles ca o faci in chinuri groaznice....

Plus ca ce naiba sa mai vezi acolo.... O ruina de reactor, orasul parasit. Pai sa mearga in zona Gorjului sau alte zone miniere pe care eu nu le cunosc.

Mai sunt cativa mastodonti comunisti in descompunere.

Si orasele or sa fie in curand parasite.

M-a uimit si pe mine de ce am vazut pe discovery. Natura isi facea treaba de parca nu era nimic rau....... Recunosc ca ma asteptam ca acolo sa vad iarba arsa si copaci morti.... dar... Nu. Era multa vegetatie si agitatie in randul animalelor.

Era chiar un urs care cotrobaia prin casele parasite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da mrem astia dupa 6 luni nu se sterg?

parca asa e cu punctele

:lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se transforma in leucocite si de aici... in nedorita boala Leucemie....

"Cauzele leucemiei nu sunt foarte bine cunoscute. Nu se cunoaşte de ce unii oameni fac acestă boală şi alţii nu. Cercetările au arătat că unii oameni sunt mai predispuşi decât alţii la a face această boală. Un factor de risc este orice factor ce poate creşte şansa de a avea o afecţiune. Factorii de risc pentru leucemie sunt:

- tratamentele de chimioterapie (utilizate în tratamentul cancerului)

- expunerea la o serie de radiaţii sau substanţe chimice la locul de muncă

- fumatul.

Majoritatea oamenilor cu această afecţiune nu au aceşti factori de risc. Leucemia nu se transmite de obicei genetic, dar există rare cazuri în ceea ce priveşte leucemia limfatică cronică"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-i aia "simptoma"?

Să fie tot efectul radiaţiilor? ;D

la mine e sigur din cauza radiatiilor ! (am gresit, recunosc ! trebuia simptom....)

doar am lucrat 15 ani in domeniu....:lol: , inclusiv la analiza probelor de sol de-acolo....

nici nu vreti sa stit ce contin. pot sa spun ca mostrele sint inca in romania, in fundul unei mine de uraniu parasite.

dupa 280 de rem incasati in 3-4 minute se moare in 48 de ore. dupa 5 ore de la incasare l-am vazut pe nea' pantelimon . nu mi-am dat seama pe unde respira (era un tub care intra in el), nu mai avea nici o forma umana, era ca o bucata mare de carne, fara nici o proeminenta vizibila. a cazut in inconstienta dupa 5-10 min de la incasare.

i-au picat 25 de lei din buzunar in timp ce lucra la depozitul de reziduuri radioactive. s-a intors sa-i ia si nu a anuntat camera de control. usa , la unul din depozite, era deschisa.....

a fost inmormintat cu ei. dupa ce a iesit din subsol a apucat sa zica : era deschisa ? si a mototolit banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai sa fie, cum se face ca unii care au lucrat la Stei in mina de uraniu nu au nimic, cum se face ca oameni care au lucrat in fabrica de conserve de la Stei in care se folosea o tehnologie moderna si anume iradierea conservelor in loc de fierbere.

Chiar si acum multe alimente sunt supuse iradierii inainte de a ajunge pe mesele noastre .

Pana la urma nimeni nu a dovedit stiintific cat rau fac radiatiile .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Am scris mai devreme. Emisiunea de pe TVR....

Un fenomen foarte ciudat

Se obisnuise corpul, se adaptasera, nu mai puteau insa sa plece, poate doar facand invers adica sa renunte incet incet la radiatii

Cei care plecau din zona, mureau foarte repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

radiatiile distrug celulele vii. pe toate, de orice tip.

s-a dovedit si para-dovedit stiintific ca radiatiile gamma si nu numai ele fac rau organismului uman.

in mina de uraniu nu prea exista radiatii. acolo pericolul vine de la inhalarea de substante nocive. radioactivitatea naturala a minereului de uraniu e cam cit radioactivitatea apei potabile....

poate te mira, insa cu uraniu se protejeaza cel mai bine impotriva radiatiilor gamma. e mai bun ca plumbul si alte metale grele.

si acum siringile se sterilizeaza cu radiatii gamma (mai nou, cu radiatii X , artificiale). nu exista nici un pericol.

mincarea sterilizata cu radiatii gamma e cea mai sterila. radiatiile trec prin tinta , distrug tot ce e viu. nu ramin acolo. zvonurile sint zvonuri, stiinta e stiinta.

radiatiile trebuie privite ca niste gloante care trec prin brinza. poti minca cita brinza gaurita de gloante vrei fara sa ai nimic. (gaurile alea au dimensiuni comparabile cu dimensiunea unui proton)

un ou crud ( fara coaja, lasat intr-o farfurie) lasat 3 saptamini in depozitul de surse al ifa a ramas intact. absolut intact. in conditii normale , in 3 zile nu te mai poti apropia de el.

singura restrictie este ca tinta sa nu contina materiale care iradiate devin la rindul lor surse de radiatie. (cum ar fi iridiul 191 neutru , care se transforma in iridiu 192 radioactiv)

iradierea e cea mai sanatoasa metoda de sterilizare. nu distruge decit ce e organic, nimic altceva.

noi, la magurele, conservam must in camerele de iradiere din octombrie pina in septembrie. (nu mereu, numai pina ne prindeau ....)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Am scris mai devreme. Emisiunea de pe TVR....

Un fenomen foarte ciudat

Se obisnuise corpul, se adaptasera, nu mai puteau insa sa plece, poate doar facand invers adica sa renunte incet incet la radiatii

Cei care plecau din zona, mureau foarte repede.

iti trebuie multa inocenta sa si crezi asa ceva. ce nu face lumea pentru audienta.....

io am auzit ca sint si vraci care te scapa de radiatii.

fizica nucleara nu e chiar la indemina oricui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu te contrazic. Sunt convins ca nu e intocmai realitatea, Ideea e ca acele aparate aratau o oarece radioactivitate a solului din zona.

Intradevar, Uraniul se prelucreaz un pic mai mult pana devine ceea ce trebuie

Acum mult timp chiar am redactat o lucrare de centrale nucleare si povestea si despre prelucrarea uraniului si izotopii lui insa cred ca sunt 14 ani de atunci si nu cred ca mai tin minte mare lucru....

Cat despre zonele infestate de radiatiile cauzate de extractie... citeste un exemplu: http://www.adevarul....0_67193360.html

si mai sunt multe.

Clar, cantitatea de radioactivitate in zona e mult prea mica sa te omoare imediat dar in timp....

si uite si o documentatie despre o tentativa de ecologizare:

http://www.ecomagazi...-neecologizate/

Dar cum spui tu... sunt prea inocent. Nu stiu daca e corect sa ma acuzi de inocenta sau sa ii cred pe cei ce spun ca "nu e d-le periculos" dar oare de ce le picau dintii bietilor oameni.......

Si oare de ce cei care au plecat, au murit relativ repede?

Si inca un articol: http://www.ecomagazi...ate-radioactiv/

Oare sunt inocent? sau refuz sa ii cred pe cei care incearca sa ne vrajeasca......

Ce sa zic...

http://ro.greenmedia...n-case-158.html

si inca unul.

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx degeaba te bati cu pumnul in piept, inca nu a reusit nimeni (nici un fizician) sa explice cum de unii au murit si altii nu au murit la Cernobil, este vorba evident de cei expusi . La fel cum sunt zone unde Radonul este prea mare si lumea moare de cancer pe capete, foarte dese sunt cazurile din Norvegia unde fiordurile sunt din granit iar casele de vacanta sunt construite direct pe stanca adica pe granit iar multi norvegieni se trezesc cu cancer peste noapte si nu stiu de unde .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan are dreptate. Fizica, chimia si alte chestii din cercetare se fac in cazuri ideale.

Cand le scoti in natura..... se gasesc o groaza de exemple care sa iti contrazica toate cercetarile tale....

Asa cum spui reiese din cunostintele tale.... acolo, la cernobal, nu ar supravietui nimic mai mult de o luna, doua, un an.

Dar.... incredibil. Erau randunele, pisica care se salbaticise si avea pui, ursul.... si toate traiau normal intr-un mediu foarte poluat.

Ca la a 5-ea generatie randunica o sa aiba branhii, ursul o sa aiba coada si pisica o sa latre..... asta nu o sa mai stim....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema este ca viata ne-a aratat ca porcul de Cernobil are tot 4 picioare, puiul de gaina are doua picioare, cocosul are creasta si codcodaceste mai tare ca Geiger-ul laugh.gif

De multe ori am impresia ca cercetatorii se joaca de-a Dumnezeu si se mai intampla cate un Cernobil, sau mai apare un nou virus mai cade bursa, isi mai revine, toate parca sunt legate.

Vorba lui babusca Ana, foametea ucide oamenii nu radiatiile laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Degeaba il certati pe Iulrix ca nu ati inteles nimic din ce a spus. Da chiar nimic!@Valiu, fizica si chimia este de natura experimentala. Matematica este de natura teoretica. Nu confunda merele cu perele....

Radioactivitatea este definită ca proprietatea unor elemente de a se transforma, prin dezintegrare, în alte elemente, după emiterea unor radiaţii. Există o radioactivitate naturală, de origine cosmică (emisă de diverse corpuri cereşti, mai ales de Soare) şi terestră, emisă de rocile terestre, precum şi o radioactivitate artificială, provocată de activitatea umană. Asta tot spune Iuli... Iar in stare naturala Uraniul este slab imbogatit si cel mai greu element existent în natură. Nucleul acestuia are 92 de protoni şi, de regulă, 146 de neutroni, asigurându-i atomului de uraniu un număr de masă egal cu 238; simbolul: 238U92. Peste 99% din uraniu este U-238. Un procent mic, de doar 0,7% este însă U-235 şi acest izotop al uraniului este de interes în cazul producerii energiei electrice, pentru că poate fi scindat uşor şi pentru că eliberează o mare cantitate de căldură în urma scindării.

Acest lucru înseamnă că pentru a putea fi folosit pentru producerea de energie electrică, uraniul în stare naturală, în procent covârşitor U-238, trebuie completat cu U-235 până când acesta din urmă atinge 2% ori 3% din întreaga cantitate. Acest proces de creare a proporţiilor potrivite între U-238 şi U-235 este procesul de îmbogăţire a uraniului.

Cantitatea de energie eliberată de un gram de U-235, care conţine nu mai puţin de 2.562.553.191.489.360.000.000 atomi (stiţi să citiţi acest număr? :o ) este uriaşă. Nu poti intelege aceste cifre de la reclamele Tv. Iulrix a explicat extrem de clar pentru cine poate sa inteleaga si eu fac doar o mica completare.... Televizorul nu te face mai destept. Televizorul vinde castraveti gradinarului....

Dupa ce intelegeti asta http://www.scribd.co...canica-Cuantica, va puteti considera indreptatiti sa-l contraziceti pe Iuli... si va numarati si printre cei mai inteligenti oameni de pe planeta... Nu multi inteleg asta... Io nu ma numar printre ei.

Referitor la Hiroshima, vedeti ca s-au mai desecretizat o parte din documente. Parerea mea este ca iti trebuie stomac tare sa le citesti!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now