pole

Informatii S40 autovit

21 posts in this topic

Ce iti pot spune eu e ca minte in legatura cu puterea motorului.Au 100KW 2.0 D nu 107.Claxoanele au fost schimbate,problema comuna la S40 II fara facelift.

In rest se prezinta bine la km care zice ca ii are.Nu cred ca e pe forum posesorul masinii.

Inainte sa o cumperi ''caut-o'' bine peste totwink.gif

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, mersi, catuam ceva mai nou pentru sotie, insa ii place asta in mod special.

Din ce imi dau seama este si foarte dotat, probabil varianta Summum ? corect ?

Pretul cum vi se pare ? Mie mi se parte foarte mic, insa nici nu prea stiu care sunt preturile pentru acest model...

Ceva sfaturi punctuale, pe ce anume sa insist, la ce sa fiu atent ? batai in caseta, cloncaneli, zgomot de la turbo etc. ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, mersi, catuam ceva mai nou pentru sotie, insa ii place asta in mod special.

Din ce imi dau seama este si foarte dotat, probabil varianta Summum ? corect ?

Pretul cum vi se pare ? Mie mi se parte foarte mic, insa nici nu prea stiu care sunt preturile pentru acest model...

Ceva sfaturi punctuale, pe ce anume sa insist, la ce sa fiu atent ? batai in caseta, cloncaneli, zgomot de la turbo etc. ?

Orice Volvo ai cumpara,inainte sa dai banii,dute la Primus,si fai un control de rampa (mecanica +diagnoza),sau doar mecanica, si diagnoza la domnu G.

E cel mai sanatos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa mine pretul e cam mare pt un 2005 .... Acum 1 luna in banii aia eu am luat una 2008 recent adusa

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa mine pretul e cam mare pt un 2005 .... Acum 1 luna in banii aia eu am luat una 2008 recent adusa

La care mai adaugi si taxa de prima inmatricularewink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cu 9750 acum un an mi-am luat s80, din 1 8-a 2005 :mellow: La banii aia poti lua un volvo mai mare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar a facut ceva km masina ! Cati proprietari o fi avut? Prima inmatriculare unde o fi fost facuta?

@ zack, un volvo mai mare, dar an mai mic sau un volvo mai mic si an mai nou :lol: Preturile tot scad din ce in ce mai mult !!!

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

La care mai adaugi si taxa de prima inmatricularewink.gif

9500 masina plus 650 euro taxa = 10150 euro (Facelift / nerulata in Rom / 95.000km ... etc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce mai tura-vura... E scumpa ! Ia vezi tu ce vinde Roberto si pe urma nu o sa-ti mai trebuiasca samsarii de pe AutoVit !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe la 13.oooE cumperi S40 2008 cu facelift si este alta mancare de peste .

Claudiu are dreptate, inainte de a cumpara un Volvo trebuie mers la verificat (nu neaparat la mine) . Sunt prea multe care sunt pregatite de vanzare iar dupa ce ai dat banu e mai greu de rezolvat eventuale probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe la 13.oooE cumperi S40 2008 cu facelift si este alta mancare de peste .

Claudiu are dreptate, inainte de a cumpara un Volvo trebuie mers la verificat (nu neaparat la mine) . Sunt prea multe care sunt pregatite de vanzare iar dupa ce ai dat banu e mai greu de rezolvat eventuale probleme .

daca iti permite bugetu 10 000 de euro eu spun sa iti cauti in volvo calumea .....am fost in targ duminica si am vazut si masina asta dar stii cum e sunt spalate aranjate si parfumate.......in rest....... daca a luato de noua si a facut 180.000 de km numai prin Ro eu zic ca nu merita sa o iei ......daca mai dai si peste unu din AG care si-a vandut masa mare pamant si el si-a luat volvo ........ma indoiesc de intretinerea masinii.......eu zic ca daca ai banu iti poti alege usor o masina din germania si daca nu ai timp sa te duci dupa ea sunt firme care fac asta si se ocupa si de inmatricularea lor........o masina cu 300.000 km in germania = cu o masina care are 150.000 km in RO asta e parerea mea.......cel mai simplu alegi masina pe net din germania si te duci la o firma de profil si ii arati masina in cateva zile o ai in RO......merita ......Sau daca nu macar ia o masina de pe forum de aici de care se stiu mai multe......Bafta!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am inteles, am sa caut ceva 2008+ facelift. Multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

....o masina cu 300.000 km in germania = cu o masina care are 150.000 km in RO asta e parerea mea.......

Eu zic ca asta este un mit ! Nimic nu justifica o astfel de afirmatie. Daca ma gandesc bine, conteaza mai mult cine si cum a exploatat respectivul autoturism. Sincer, nu vad cum al meu S40 ar fi mai "tânar" daca ar fi circulat in Germania cei 78.000 de km. pe care-i are acum. Altfel spus, prefer o masina cu 75.000 de km. in Romania, decat una cu 150.000 de km., oriunde ar fi fost ei parcursi. Apoi, in Germania, daca ai sansa sa fie din Hamburg, de pilda, climatul mai rece si mai umed, ca sa nu mai zic de aerul sarat din orasul-port Hamburg, fac sa se acumuleze o uzura mai mare a unor componente. Asa ca mia usor cu miturile puse in circulatie de bisnitarii de masini. Nu demult, era unul care se chinuia sa ma convinga ca Toyota mea Auris cumparata de noua, ar fi facuta pentru Europa de Est, ca are lufturi mari, ca la noi se aduc doar rebuturi, etc, si ca mai bine luam un Opel sau Audi adus de el din Germania :lol: . Va puteti da seama pana unde poate ajunge reclama !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca asta este un mit ! Nimic nu justifica o astfel de afirmatie. Daca ma gandesc bine, conteaza mai mult cine si cum a exploatat respectivul autoturism. Sincer, nu vad cum al meu S40 ar fi mai "tânar" daca ar fi circulat in Germania cei 78.000 de km. pe care-i are acum. Altfel spus, prefer o masina cu 75.000 de km. in Romania, decat una cu 150.000 de km., oriunde ar fi fost ei parcursi. Apoi, in Germania, daca ai sansa sa fie din Hamburg, de pilda, climatul mai rece si mai umed, ca sa nu mai zic de aerul sarat din orasul-port Hamburg, fac sa se acumuleze o uzura mai mare a unor componente. Asa ca mia usor cu miturile puse in circulatie de bisnitarii de masini. Nu demult, era unul care se chinuia sa ma convinga ca Toyota mea Auris cumparata de noua, ar fi facuta pentru Europa de Est, ca are lufturi mari, ca la noi se aduc doar rebuturi, etc, si ca mai bine luam un Opel sau Audi adus de el din Germania :lol: . Va puteti da seama pana unde poate ajunge reclama !

Ai si tu dreptatea ta Marius dar daca stam sa ne gandim nu numai la starea soselelor .......dar si la mentalitatea oamenilor in primu rand nu prea vezi un cetatean german care sa isi cumpere casa si casa sa nu aibe garaj ......pentru ei conteaza foarte mult acest aspect .......si multe altele.....nu zic ca nu poti avea dreptate dar romanu tot roman ramane ........incepand de la service-uri pana la sosele sunt cu 100% mai daunatoare decat in alte tari din vestul europei .......suntem inca mici fata de multii ......chiar daca romanul nu e cu nimic de vina .......ci doar romanii care ne conduc ......daca se pot numii romani.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand are tot neamtul casa cu garaj ? Sincer, nu am fost in Germania, dar ma indoiesc ca in marile orase tot neamtul are casa si garaj. Apoi, si in orasele europene am inteles ca strazile nu sunt tocmai line. Mai ales iarna si primavara. Cel putin de Budapesta am auzit ca ar arata ca si cum ar fi bombardata. Nu ca la noi nu ar fi la fel ! In Germania nu exista blocuri de locuinte ? Nu vreau sa par prea patriot, sigur ca la noi conditiile sunt mai rele, dar chiar sa fie masinile de doua ori mai tinere la ei, e cam mult. Inca o data : conteaza si de la cine cumperi masina in Romania ! Ce fel de OM este, cum se respecta pe el si bunurile pe care le detine. Haideti sa incercam sa fim mai optimisti, caci altfel nu reusim sa schimbam nimic in bine. Aud aici tot felul de expresii gen : "la noi la Românica", sau "românica banana"... da, exista multe lucruri care nu merg cum trebuie, dar depinde si de fiecare dintre NOI sa le indreptam. Cati dintre noi sunam la Primarie dupa ce a aparut o mica denivelare in asfalt in fata casei/blocului ? Dupa luni de zile, sigur ca se mareste si devine groapa. Si multe alte exemple. Stati linistit, ca si eu sunt la fel... nu am avut prezenta de spirit sa alerg dupa un biciclist care, dupa ce mi-a indoit oglinda si mi-a zgariat portiera a dat bir cu fugitii, in loc sa-si ceara cel putin scuze, daca nu sa-mi plateasca un polish. Trebuia sa-l prind, sa-l iau de guler si sa-l dau pe mana politistului care, culmea, chiar era la colt ! Daca mi se mai intampla, sper sa am o mai mare prezenta de spirit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, mersi, catuam ceva mai nou pentru sotie, insa ii place asta in mod special.

Din ce imi dau seama este si foarte dotat, probabil varianta Summum ? corect ?

Pretul cum vi se pare ? Mie mi se parte foarte mic, insa nici nu prea stiu care sunt preturile pentru acest model...

Ceva sfaturi punctuale, pe ce anume sa insist, la ce sa fiu atent ? batai in caseta, cloncaneli, zgomot de la turbo etc. ?

Pole, la achizitia unui autoturism, parerea mea e sa insisti sau sa fii atent in primul rand la acte, ca pana la troncaneli te trezesti apoi cu "buba"..adica verifica concordanta seriilor de pe sasiu cu cele din acte, vezi sa fie actele originale, sa fie el proprietar, mergi cu ea la RAR pt autentificare, cei de acolo iti zic daca masina are vreo problema..apoi vezi de troncaneli, semne de accidente rutiere, etc etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cati dintre noi sunam la Primarie dupa ce a aparut o mica denivelare in asfalt in fata casei/blocului ? Dupa luni de zile, sigur ca se mareste si devine groapa. Si multe alte exemple.

Reclamatie:

2010/9/29 Daniel Oncescu <+++>

Acesta este un chestionar email via
de la:

Daniel Oncescu <
++>

In speranta ca veti citi acest email , si ca se vor lua minimele masuri necesare va aduc la cunostinta ca in Sectorul 4 pe strada Rediu se executa lucrari.

Lucrari care au demarat la inceputul acestei luni , si pana in ziua de azi 29.09.2010 abia sunt la jumatatea strazii . Nu stiu cine se ocupa de supervizarea acestor muncitori , dar la inceputul lunii cand vremea era buna in fiecare zi pe la orele 11 dormeau care pe unde apucau si nu se intampla sa-i prinda ora 16 la munca.

Acum ca a inceput timpul ploios nu mai apare nimeni la munca iar strada este sub orice critica . Nu se poate intra cu masina , nu se poate merge la servici , nu pot duce copii la scoala , sunt niste noroaie incredibile.

Spuneti-mi va rog , ce se va face si pana se va face ce trebuie sa facem noi ....cei care trebuie sa plecam zi de zi de acasa ?

Va multumesc .

Raspuns:

post-66-0-02663500-1300902995_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyxule ce pot sa zic, tipic romanesc, pisica moarta este in curtea primariei mari laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm ca gropile pe strada Rediu sunt "active", mi-am incercat ieri suspensia in ele... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm ca gropile pe strada Rediu sunt "active", mi-am incercat ieri suspensia in ele... :D

Te inseli nenea crocus , ce ai incercat matale e autostrada fata de ce este pe strada Rediu .

In email-ul meu era vorba de o alta adresa nu la cea la care ai fost matale ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now