iulirx

şoferii ar putea primi doar avertisment scris dacă depăşesc viteza medie admisă cu 20 km/h

21 posts in this topic

Potrivit noului Cod Rutier, şoferii ar putea primi doar avertisment scris dacă depăşesc viteza medie admisă cu 20 km/h sau pentru folosirea telefonului mobil în timp ce conduc.

Mai mult, conducătorii auto ar putea scapă doar cu un avertisment şi dacă nu semnalizează schimbarea direcţiei de mers, dacă nu poartă centura sau dacă uită să îşi pună pe maşină semnul de începător. Până acum şoferii plăteau pentru aceste abateri între 134 de lei şi 204 lei.

Noului Cod Rutier a fost adoptat miercuri de Senat şi va fi trimis în Camera Deputaţilor care este şi cameră decizională.

deci , daca mergi cu 100 prin localitate primesti 2 avertismente pentru 2x20 si nimic pentru restul de 10. hai sa traim bine !

io cred ca-si pregateste basescu iesirea de la guvernare. face si el un lucru bun !

daca si pentru o bere primesti avertisment, io propun ca pentru 5 beri sa primesti 5 avertismente !

(sau unul mai mare, pe 5 rinduri. daca infractorul plinge, se iarta din motive umanitare...)

la multi ani ! uite-acu' imi pare rau ca n-am intrat in politica. votam si io pentru ! :P;D (castorul laptos)

http://www.realitate...ati_817296.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de mai multe ori am scapat cu avertisment pt viteza asa ca nu vad unde este noutatea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de mai multe ori am scapat cu avertisment pt viteza asa ca nu vad unde este noutatea ?

La 70 km/h ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU, la 115 km/h si la 110km/h in afara localitatii in judete diferite .

Share this post


Link to post
Share on other sites

la tine a fost organu' blind, dar putea sa-ti dea amenda. acum, daca s-o vota , nu mai poate decit sa fie blind.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potrivit modificarilor aduse Legii 1995/2002 privind circulatia pe drumurile publice, urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice se vor pedepsi doar cu avertisment:

  • Imposibilitatea inmanarii actului de identitate, a permisului de conducere, a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, a celorlalte documente prevazute de lege, la cererea politistului rutier, cand participantii la trafic nu detin aceste documente in acel moment din motive obiective
  • Depasirea cu maxim 20km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv
  • Conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10km/h sub limita minima obligatorie
  • Nerespectarea obligatiei de semnalizare a manevrei de schimbare a directiei de mers
  • Nerespectarea obligatiei pasagerilor aflati intr-un autovehicul de a purta in timpul deplasarii pe drumurile publice, centura sau dispozitivele de siguranta omologate
  • Nerespectarea obligatiei de a aplica semnul distinctiv pe autovehicule conduse de persoane care au mai putin de un an vechime de la dobandirea permisului de conducere
  • Folosirea telefoanelor mobile in timpul conducerii, cu execeptia celor prevazute cu dispozitive de tip "maini libere

asta cu semnalizarea e periculoasa.....face boul stinga cind tu esti in depasire si plingi....el ia avertisment si tu cotizezi la primus.

iar asta cu actele din motive obiective e de ris : nu pot sa arat carnetul ca il al suspendat ! e motiv obiectiv, nu ? ;D

daca scot si bautura, data viitoare votez cu ei ! :P (sa nu se inteleaga gresit : pina acu n-am votat, si nici nu cred ca se va scoate bautura, asa ca ramine cum am stabilit)

"Conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10km/h sub limita minima obligatorie" asta nu trebuia cu avertisment, trebuia cu suspendare pe timp de 5 ani cu drept de a conduce trotinete. fac exceptie blondele care conduc matizuri. pentru ele nimic nu e prea mult. permisul poate fi recuperat numai in anii bisecti impari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e lege pentru EBA, Simona Sensual si Bercea. Daca nu esti in stare sa semnalizezi, sa-ti pui centura, sa mergi cu minim 50 in localitate si 90 in afara mai bine mergi cu trenu'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e ok legea.

Se circula deja destul de indisciplinat.

O semnalizare facuta sau nefacuta, poate conta enorm.

...Iar vitezomanii sa mearga pe circuit daca vor viteza. E suficient ca in unele localitati s-a ridicat limita de viteza la 60 si 70km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e ok legea.

Se circula deja destul de indisciplinat.

O semnalizare facuta sau nefacuta, poate conta enorm.

...Iar vitezomanii sa mearga pe circuit daca vor viteza. E suficient ca in unele localitati s-a ridicat limita de viteza la 60 si 70km/h.

da ai dreptate cu semnalizarea cateodata coasta vieti sau masina (ca fericit)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vedeti ce a patit Danyx, din cauza unuia care a considerat ca semnalul e optional.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi2727, mi-ai citit gandurile. Este o lege STUPIDA !!!

O singura intrebare. Care este diferenta de franare de la 90km/h (unde toti merg cu 100-110) la 110km/h, dusa pana la 120-130 km/h?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca orice lege, aceasta este facuta pentru majoritatea soferilor. in mod sigur exista cele doua extreme care vor fi nedreptatite. e ceva normal.

daca s-ar uita in statistici , legiuitorii ar vedea ca neatentia la volan e principala cauza a deceselor pe sosea. nu viteza, nu bautura, nu depasirile.

impotriva neatentiei nu s-a luat nici o masura preventiva. si nici nu cred ca se va lua vre-odata. pentru ca atentia e ombilical legata de inteligenta, iar inteligenta e constanta in timp ce noi ne tot inmultim.

nu cred ca exista mai mult de 5% soferi buni in lume. buni insemnind soferii care pot evita sa se afle in situatia de a evita un accident, si care , totusi, merg cu masina mult pe drumurile publice.

nu esti atent atunci cind te uiti cu ochii cit cepele in toate directiile , nu poate vorbi nimeni cu tine, si pui frina la orice vrabie care-ti trece prin fata - atunci esti speriat de bombe. esti atent atunci cind mergi fara frina de mina trasa . de exemplu.

atent esti atunci cind INTELEGI ce poate fi periculos in urmatoarele secunde pentru TINE.

daca vrei s-o iei la stinga printr-un loc nepermis si stai si-astepti pina consideri ca poti efectua manevra in siguranta, iar in acest timp vreo 3-4 masini deja au facut ce-ai fi vrut tu sa faci inseamna ca trebuia sa stai acasa sa repari ceva. afara e o lume nedreapta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca e ok sau nu legea vitezomani tot vor fii ( tine de responsabilitate si de constientizarea pericolului ), centura de siguranta daca vrei o folosesti indiferent daca iei sau nu amenda. Totul tine de fiecare in parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am amici politisti si de acolo viitoarea reglementare se vede asa:

- Primesti avertisment pentru depasirea cu 20km/h a vitezei legale doar PRIMA DATA !!!

Adica cand depasesti viteza din intamplare, nu constant. Avertismentul ala merge in permisul tau ca orice amenda, si sta acolo 6 luni (sau care mai este termenul de prescriere).

Nu va faceti iluzii ca de acum incolo o sa mergeti cu tempomatul pus la 70 in localitate de 50...

- Cat despre localitatile care au trecut de la 60 la 70 sunt numarabile pe degetele de la o mana boanta, eu stii multe altele (precum Valea Calugareasca) unde e drum de 4 benzi, cu inca cate 20 de metri de la marginea drumului pana la gardul caselor, unde trebuie sa mergi cu 50. Efectiv, la cat de lat e drumul, la cat de mare este aria de vedere, ai impresia ca stai pe loc.

Nu sunt adeptul incalcarii legii, dar la o astfel de sosea, si la franele care le au masinile moderne, diferenta de risc intre 50 si 70 la ora e minima. Tot ce dicteaza limitarea de 50 in acele zone este reaua vointa, ingradirea in gandire si lipsa de initiativa a autoritatilor locale, cumulate cu dorinta postului de politie local de a face bani multi din amenzi.

Din aceste motive salut proiectul asta de reglementare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io fac drumul ploiesti -urlati cam de 2 ori pe saptamina. nu circula nici daciile cu 50. toata lumea cu 70-80 si frineaza la radarele in miscare.

acolo platesc doar cei care nu sint din zona si nu dau importanta atentionarilor celorlalti participanti la trafic.

cel mai sanatos , pentru cei care nu cunosc zona , este sa "iei coada" unui tir (sau a unei navete de calatori) care oricum merg cu 80-90 p-acolo.(asta e valabil peste tot in tara : mergi dupa localnici , dupa tiruri, dupa navetele de calatori. ei stiu mai bine unde s-ascund politistii. daca toti merg tare mergi si tu ca ei, daca observi ca traficul , mai ales cel din sens contrar, merge curios de legal, e ceva p-acolo....)

daca traficul din sens contrar "dispare" e semn , de obicei, ca din sens contrar vine radar mobil, sau chiar pe sensul tau , mai in fata, este un radar mobil.

tirurile si navetele de calatori sint cele mai bune indicatii privind prezenta politiei.urmariti comportamentul lor si e ca si cum ai avea detector de radar.

eu, in situatiile in care merg prin locuri necunoscute si sint cam singur pe sosea, incerc , la apropierea de localitati, sa "ma atasez" de un alt autovehicul pina trec de localitati.

pericolul mare e cind esti singur pe sosea.....si in locurile unde e banda continua pe lungime mare cu vizibilitate mare si s-ar putea depasi fara probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E minunat sa circuli cu 60-70 km/h in sate si comune..asta da modernizare a infrastructurii...merita fiecare euroi din cele 20 de miliarde cheltuite pt autostrazi inexistente...dar de vina sunt probabil soferii indisciplinati care nu vor sa faca 12 ore Bucuresti -Oradea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am facut 7h30min ploiesti arad si am respectat toate legile. (lui ohm si regulamentul forumului - ca am fost cu adrian si nu era frumos)

tu, ai campat pe undeva , de ti-au trebuit 12 ore ? sau ai mers cu spatele ? iti anchilozeaza gitul, dracu', de atita mers cu spatele, ca te stiu om care respecta legea.....

daca nici tu nu mergi tare , io sint floare de plastic. probabil te-ai intilnit cu razboiul din irak si a trebuit sa dai primul ajutor ....

cred ca ai uitat sa zici ca era timpul dus-intors !

mai au sa zica kadudu si matrix ca merg incet ca ma iau de baut apa ! tocmai tripleta de aur , matrix, tomita,kadudu, cei care iau tensiunea (si n-o mai dau inapoi) ......

(e ca sint dulce ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"mai au sa zica kadudu si matrix ca merg incet ca ma iau de baut apa !"

Eu ? Incet ? Never !

:headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am luat 3 puncte :)) Am mers cu 71 prin oras. Ca sa vezi ce poate sa-ti faca 1km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu-i 1, că-s 21... ;D

:) cu 1 peste "viitoarea posibila" limita de avertisment :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un exemplu in familie : cineva a luat "azi" pe strada x radar cu 74 km/h la o limitare de 50.

"poimiine" s-a trecut pe strada x la limitare de 80km/h.

intrebare : a fost moral sa plateasca "cineva-ul" acela amenda ? ca in 2 zile nu s-a schimbat decit vremea pe strada aia....si un semn de circulatie.

daca te duci la judecator si-i spui ca limitarea aia e o timpenie te aresteaza.

si mai am un exemplu (miine am sa vin si cu poze) : la iesirea din ploiesti spre bucuresti e o trecere de pietoni. la (maxim) 20 m in fata ei e semnul de limitare la 80.

la 5 m de trecere e semnul de limitare la 30. sint baietii astia sanatosi ? cine dracu' pune semnele astea nenica ?

io l-as pune pe "inginerul " ala care-a pus semnele sa frineze el de la 80 la 30 in maxim 15 m. daca nu poate sa bea numai apa 3 ani !

si mai am un exemplu din tinerete : (de pe vremea cind cereai pe strada 20 de litri de benzina si ti se dadea furtunul sa scoti cita vrei tu. gratis)

eram pe un drum cu prioritate (aveam semn de prioritate). din dreapta mea , de pe o strada laterala vine un timisorean , nu opreste la stop (nu semafor, ci stop normal) si era sa ne facem mamaligi amindoi. se da jos din masina sa ne luam la bataie (cred). io ii zic : bre esti orb, nu vezi stopul ? el , care stop ca veneam din dreapta ta. cind ma uit , stopul nu mai era....

ramasese stilpul gol . cineva luase semnul d-acolo. cine era vinovat daca se intimpla sa murim amindoi ?

asta e si un aviz catre cei care cred in notiunea de prioritate ! prioritate ai DUPA CE AI TRECUT IN SIGURANTA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now