VilyXC60

Anvelope XC 60

14 posts in this topic

Salut tuturor utilizatorilor de XC 60.

Vroiam sa va intreb ce anvelope folositi pentru masina voastra si cat v-au tinut anvelopele originale?

Cat priveste experienta mea personala, dezamagit de cat m-au tinut Pirelli Pzero originale (aproximativ 23.000 km - pe fata; ca pe spate cred ca mai tineau vreo 6-7.000) am inlocuit cele 4 anvelope originale Pirelli cu 4 Goodyear Wrangler (am jenti de 18'). Pneurile au fost cumparate de pe net, penttru ca au fost mult mai ieftine in felul asta.

Extraordinar de multumit sunt de ele acum ca masina are 78.000 km din care peste 30.000 facuti numai cu Goodyear Wrangler. Uzura este cam jumatate pe fata si un sfert pe spate.

Mentionez si faptul ca iarna folosesc Continental Winter 4x4 (jenti pe 17 inch) si cu ocazia asta mai protejez pneurile Goodyear.

As putea sa folosesc Goodyear tot anul (pt ca sunt mixte, all season) insa frecvent circul iarna pe zapada si la temperaturi mici si de aici folosirea anvelopelor Continental se impune.

Cele bune si sanatate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

michelin latitude diamaris 85000 km

acum le schimb tot la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum sunt michelin latitude diamaris astea?

Presupun ca sunt la fel ca Pirelli Scorpion pe care le-am avut pana in toamna pe masina, proaste pe orice tip de drum dar totodata mai bune decat oricare alta anvelopa care nu era pe drumul peentru care a fost conceputa.

Si la mine au tinut vreo 80.000 km si le mai pot pune ca mai au carnita pe ele dar m-am saturat de tipul asta de cauciuc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. si la mine Pirelli Pzero 18 au tinut cam 30 000.Erau facute in Romanica.Ata ete, acum caut altceva.

Si tot pe fata erau uzate mai mult.Asa-i cu tractiunea integrala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum sunt michelin latitude diamaris astea?

Presupun ca sunt la fel ca Pirelli Scorpion pe care le-am avut pana in toamna pe masina, proaste pe orice tip de drum dar totodata mai bune decat oricare alta anvelopa care nu era pe drumul peentru care a fost conceputa.

Si la mine au tinut vreo 80.000 km si le mai pot pune ca mai au carnita pe ele dar m-am saturat de tipul asta de cauciuc.

nu stiu cum sunt pirelli scorpion ca nu am avut, dar am fost multumit de michelin latitude diamaris,si pe drum de tara, si pe asfalt "romanesc", si la viteza. se comporta bine si pe umezeala. sa ai grija sa fie fabricate afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa sunt si Pirelli Scorpion STR (parca).

Bune peste tot dar fara sa exceleze nicaieri.

Eu am avut Pirelli RossoZero pe masina anterioara si sunt excelente pe asfalt, uscat sau ud. Peste Michelin PS sau Bridgestone. Pentru asta sunt concepute. E normal sa tina putin, toate cauciucurile din gama ultra performance tin putini km dar in km aia esti cel mai tare. Ca-n proverbul ala, mai bine imparat o zi decat sclav o viata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca isi are locul intrebarea mea aici asa ca imi cer scuze de pe acum.

Cauciucurile originale adica cu care a venit masina din fabrica, cele Pirelli sunt allseasons.

Cand o sa ma opreasca nenea politistu' dupa 1 noiembrie, cum ii demonstrez eu ca sunt allseasons din moment ce nu scrie absolut nimic pe ele in sensul asta?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca nu au semnul ala cu fulgul in munte, nu poti sa dovedesti nimic. Tu de unde stii ca-s all season?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Intel, RAR-ul a dat ieri un comunicat in care spune ca anvelopele ALL-SEASON care nu au indicativul M+S nu pot fi considerate anvelope de iarna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am gandit la niste Vredestein 235/60 R18 Wintrac 4 xtreme 107H

Ce parere aveti despre ele?

Ma intereseaza: mazga-zapada-asfalt umed (in ordinea asta).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aderenta pneurilor de zapada pe asfalt umed este cam mica ! Eu am Dunlop Grandtrek Sj6 si cam derapa putin in viraje ;D ;D ;D ! Si nu is tocite, asa ca da, aluneca pe asfalt ud !

post-1775-0-52649700-1319540806_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]Si nu is tocite, asa ca da, aluneca pe asfalt ud !

Ai vrut să spui că nu sant tocite, nu? ;D

Orice anvelopă are aderenţă redusă pe carosabil umed iar cele de iarnă cu atât mai mult, dacă nu le sunt respectate criteriile de regim climatic pentru care au fost concepute, adică maxim 7oC. Se ştie că anvelopele de iarnă au aderenţă redusă peste acest prag, deci e normal să nu fie la fel de eficiente ca cele de vară. Tu la ce toC ai ajuns la concluzia de mai sus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana in 10 grade !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ştiu de 7oC.

Oricum, mi se pare ciudat, devreme ce profilul anvelopelor de iarnă este special conceput pentru a favoriza eliminarea apei dintre ele şi carosabil, reducând, astfel, riscul apariţiei fenomenului numit acvaplanare... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now