selc

Sugestie reparatie suspensie fata

8 posts in this topic

Am avut o mica intilnire cu drumurile din Romania (pentru cine stie zona - dealul Mesteacan). Am reusit sa pun masina cu ambele roti de pe partea dreapta jos - cauciucuri taiate in urmele de asfalt de pe marginea gropilor. Azi am sesizat ca telescopul dreapta fata a curs si a inceput sa bata. Intrebarea este ce sa fac - Sa cumpar doar un singur telescop? Sa iau doua? De care?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De luat un singur telescop nu te sfatuiesc pentru ca dupa aceea vei avea diferente de rigidizare si nu va fi deloc placut.

Se vorbea acum ceva timp pe forum de KAYABA ca ar fi bune si fiabile.Vezi ce amortizoare OEM foloseste modelul tau,dupa care te poti reorienta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimba ambele telescoape. Eu spun ca sachs sunt ok si mai ieftine decat KYB (KAYABA). Poti opta pt monroe. Depinde de ce ai in buzunar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu schimbi ambele amortizoare o roata va sta mai mult in contact cu asfaltul, iar cealalta mai putin. nu e bine. poti avea surprize neplacute.

e ca si cum ai merge cu cauciucuri diferite pe fata....se poate, insa nu prea e bine....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt amortizoare pe gaz si pe ulei (hidro)! Care sunt mai eficiente si mai rezistente pentru drumurile noastre? Voi ce marca folositi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cele mai rezistente se spune că sunt cele originale, care sunt, de fapt, Sachs.

Legat de eficienţă, depinde ce stil de condus ai, dar, la modul general, nu cred că sunt foarte eficiente cele rigide ("sport"), din cauza zdruncinărilor pe care le conferă... ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca toate amortizoarele sunt pe ulei/hidro doar ca unele au suplimentar si gaz, si banuiesc ca sunt mai rezistente ca anduranta! La stilul meu deloc sportiv se potrivesc cele mai "moi", supertouring. Cred ca cele si cu gaz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizoarele se schimba PER \ PUNTE ! Ambele pe fata, sau ambele pe spate, nu doar unul !

NU SE OFERA GARANTIE la schimbarea unui singur amortizor !

Daca schimbi doar unul, peste foarte putin timp o sa trebuiasca sa le schimbi iar, ambele !

Sunt producatori la care nici nu gasesti doar un amortizor pe fata de ex. ci vin doar la set, ambele intr-o cutie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now