alexpopeystar68

Taxa ilegala

53 posts in this topic

Taxa de prima inmatriculare este ilegala!!!

Curtea Europeana de justitie a stabilit ca aceasta infama taxa este ilegala; drept urmare

cei care au platit isi vor putea recupera banutii in instanta, conf. wall -street.ro .... oare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se va recupera nimic. Taxarea este un atribut al fiecarui stat membru al Uniunii Europene. Asadar, decizia Curtii Europene de Justitie nu va avea niciun efect imediat.

Cat priveste taxa in sine, nu vad de ce ar fi asa de rea, cata vreme are ca scop descurajarea aducerii in tara a unor autotuvehicule second hand, care polueaza si sunt nesigure.

De ce sa incurajam bisnitarii de masini ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ilegala,dar nu a vazut/ nu vede nimeni.

Romanu' tb sa plateasca,las ..doar are bani :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat priveste taxa in sine, nu vad de ce ar fi asa de rea, cata vreme are ca scop descurajarea aducerii in tara a unor autotuvehicule second hand, care polueaza si sunt nesigure.

Cred ca aproape orice masina din 99+ e mai sigura ca orice model autohton produs in momentul de fata. Si eu am vrut sa-mi iau masina din germanica dar am fost descurajat de aceasta taxa care se modifica de pe-o zi pe alta. Se pare ca inca nu suntem cu adevarat LIBERI. In tara asta pentru a fi liber in adevaratul sens al cuvantului trebuie sa dai banul...iar banul se imputineaza din ce in ce mai mult la marea majoritate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se va recupera nimic. Taxarea este un atribut al fiecarui stat membru al Uniunii Europene. Asadar, decizia Curtii Europene de Justitie nu va avea niciun efect imediat.

Cat priveste taxa in sine, nu vad de ce ar fi asa de rea, cata vreme are ca scop descurajarea aducerii in tara a unor autotuvehicule second hand, care polueaza si sunt nesigure.

De ce sa incurajam bisnitarii de masini ?

1 Ca tot veni vorba, cat carbon emite un logan? (cinstit)

2 Daca ma duc sa iau o masina din Olanda fac bisnita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat priveste taxa in sine, nu vad de ce ar fi asa de rea, cata vreme are ca scop descurajarea aducerii in tara a unor autotuvehicule second hand, care polueaza si sunt nesigure.

De ce sa incurajam bisnitarii de masini ?

Da , OK , pentru masini care polueaza , dar avem masini din 2002 , 2003 care nu polueaza asa de rau .. si sunt mult mai sigure decat multe masini produse azi .

Sa vad eu masina diesel produsa anul acesta daca peste 2 ani ii ies noxele la ITP .

O masina premium din anii 90 inceputurile anilor 2000 are mult mai multe sisteme de securitate decat opeluri , renaulturi , dacii si alte masini low cost produse azi .

De ex , la toamna vreau sa iau , ma rog nu eu ci taicamiu , un mercedes e200cdi sau e220 cdi de prin 2004 care costa cat un logan din 2008 , pai care e mai sigura ? :D

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si diferenta dintre euro 3-4-5 la normele de poluare mi se pare o "bisnita" a statelor. Toate polueaza...aproape la fel. Este o diferenta de poluare prea mica care nu ar trebui luata in seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand vorbeam de bisnita cu masini, nu ma refeream la o persoana fizica oarecare, care isi aduce pentru el o masina din Europa. E vorba aici, de samsarii de masini, care aduc cate doua-trei autoturisme pe luna si le parcheaza pe trotuare in jurul marilor centre comerciale, benzinarii, intersectii, etc. Nu va mai faceti ca nu pricepeti. Indivizii, nu doar ca practica un comert ilegal ( cu complicitatea idioata a a statului, care nu introduce o taxa pe actele de vanzare - cumparare de autovehicule uzate), dar mai si ascund defectele, mânaresc kilometrajul, vand iluzia unei masini bune, etc, dupa care te trezesti ca Heim cu o masina praf, in care trebuie sa bagi o caruta de bani si ajungi ca mai bine ti-o luai noua de la inceput, cu un credit bancar. Avem pretentii mari de la statul român, dar nu vrem sa contribuim cu nimic la bugetul tarii. Occidentul s-a civilizat cu impozite si cu amenzi. Asa va fi si la noi. Nu exista o alte cale, mai ales pentru un popor ca al nostru, de filiatie balcanica.

Mai este ceva : ma indoiesc ca in ziua de azi, nu se poate gasi o masina second hand bine intretinuta, inmatriculata in România, la un pret comparabil cu ce cer samsari de masini aduse de afara. Oferta e foarte mare, fiecare are de unde alege. Apoi, fiecare e liber sa si-o aduca si din alta tara, daca doreste, dar, trebuie sa plateasca o taxa, mai mica sau mai mare, in functie de anul de fabricatie, puterea motorului si norma de poluare. Nimic grav sau nelalocul sau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina lui Heim a fost luata de aici . Ideea e ca la noi cam orice masina ai vrea sa iei o sa trebuasca bagati bani in ea , datorita gropilor si prafului .

Trebuie impus un numar maxim de inmatriculari intr-un an si un an minim de fabricatie . Iar cei ce cumpara masina rasturnate si facute praf , este strict vina lor ca nu au fost la un service de testare sau de ce nu la reprezentanta . Iar samsari cu masini praf gasesti peste tot , iau daune din tara si le refac .

Am acceptat sa intram in UE respectam legile UE , daca e pe asa de ce nu mai exista carnete TIR pt transport UE ?, de ce nu se mai platesc taxe vamale la marfuri din UE ? etc.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel

"Apoi, fiecare e liber sa si-o aduca si din alta tara, daca doreste, dar, trebuie sa plateasca o taxa, mai mica sau mai mare, in functie de anul de fabricatie, puterea motorului si norma de poluare. Nimic grav sau nelalocul sau."

Pai, de cand suntem in UE, presupune sa fie libera circulatie a marfurilor. Inmatricularea unei masini achizitionate din oricare stat membru UE ar trebui sa fie taxata(la inmatricularea in RO) la fel cu o masina cumparata de la CT, B, BV, IS - adica zero taxe. Este vorba despre masini care au fost inmatriculate cel putin o data intr-un stat membru UE.

Despre care "taxa de prima inmatriculare", "poluare"(taxare la prima inmatriculare in RO) vorbim ?!

NU ESTE LEGALA !!!

Edited by DANY

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel

"Apoi, fiecare e liber sa si-o aduca si din alta tara, daca doreste, dar, trebuie sa plateasca o taxa, mai mica sau mai mare, in functie de anul de fabricatie, puterea motorului si norma de poluare. Nimic grav sau nelalocul sau."

Pai, de cand suntem in UE, presupune sa fie libera circulatie a marfurilor. Inmatricularea unei masini achizitionate din oricare stat membru UE ar trebui sa fie taxata(la inmatricularea in RO) la fel cu o masina cumparata de la CT, B, BV, IS - adica zero taxe. Este vorba despre masini care au fost inmatriculate cel putin o data intr-un stat membru UE.

Despre care "taxa de prima inmatriculare", "poluare"(taxare la prima inmatriculare in RO) vorbim ?!

NU ESTE LEGALA !!!

Am platit la S80 - 6.700 RON in aug.2008. Pentru ce ?

Abia astept sa-mi iau banii inapoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau o Toyota MR2, generatia 1, fabricatie 1986, cu catalizator Euro 2 montat si recunoscut in Germania. In Romania e recunoscuta non-euro (m-am interesat). NU inteleg care este problema la adusul si inmatriculatul unei masini care corespunde din punct de vedere tehnic la standardele contructive din momentul fabricatiei, sau poate chiar imbunatatite cum e cazul in exemplul meu. Hai sa ne uniformizam toti atunci si sa luam Logane. Poate vreau o masina veche din pasiune pentru modelul respectiv, iar statul fiindca nu mai poate de grija mediului (se vede la rata impaduririlor, la ce intervale se spala strazile, la suprafata de spatiu verde pe cap de locuitor), imi zice "nu,ia-ti ce-ti permitem noi". In schimb incurajeaza achizitionarea de autovehicule electrice, de parca alea nu sunt niste fite pentru toti papagalii cu bani care-si permit sa pozeze in iubitori ai mediului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pana acum se puteau lua banii inapoi de la taxa auto/prima inmatriculare/poluarea cum au mai numit-o ''mirificii'' nostri guvernanti.La Volovo am platit 2200 E taxa pentru o masina Euro 3 din 2005-polueaza cumva mai mult decat un logan 1.5dci?(no offence Vadimbiggrin.gif)Banii i-am luat inapoi dupa 6 luni+ dobanda.

Pentru a lua o masina de la noi din tara trebuie sa aiba maxim 50.000 km reali (echivalentul a 100k-150k in tarile CIVILIZATE).Samsarii fac bijnita si cu masinile din tara nu trebuie neaparat sa le ia de afara si pentru ei sa fim obligati si noi persoane normale sa platim o taxa aberanta pentru nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau o Toyota MR2, generatia 1, fabricatie 1986, cu catalizator Euro 2 montat si recunoscut in Germania. In Romania e recunoscuta non-euro (m-am interesat). NU inteleg care este problema la adusul si inmatriculatul unei masini care corespunde din punct de vedere tehnic la standardele contructive din momentul fabricatiei, sau poate chiar imbunatatite cum e cazul in exemplul meu. Hai sa ne uniformizam toti atunci si sa luam Logane. Poate vreau o masina veche din pasiune pentru modelul respectiv, iar statul fiindca nu mai poate de grija mediului (se vede la rata impaduririlor, la ce intervale se spala strazile, la suprafata de spatiu verde pe cap de locuitor), imi zice "nu,ia-ti ce-ti permitem noi". In schimb incurajeaza achizitionarea de autovehicule electrice, de parca alea nu sunt niste fite pentru toti papagalii cu bani care-si permit sa pozeze in iubitori ai mediului.

Te-a impiedicat cineva sa-ti aduci masina mult dorita ? Nu uita ca taxa de prima inmatriculare se plateste si pentru autoturismele noi, cumparate de la dealerii auto ( rizati ) si nimeni nu se mai plange de asta. Ti se pare cumva ca la Logan nu se plateste taxa de prima inmatriculare ? Iti spun eu, ca taxa pentru o Dacia Logan este in medie de 168 de Euro. Iar taxele nu sunt pe marci de automobile, ci pe caracteristici tehnice si pe vechimea de fabricatie. Apoi e normal ca statul sa protejeze mediul inconjurator, prin descurajarea activitatilor sau produselor poluante. Nu asta ne dorim de la stat ?

Sa va explic de ce sunt pentru astfel de taxe : pentru ca au un procentaj de colectare de 100 %. Cineva acolo sus, a inteles foarte bine ca trebuie sa scada impozitele si taxele directe pe salariu, pe venit si pe profit, care sunt cele mai usor supuse evaziunii fiscale si sa maximizeze ponderea impozitelor pe avere, a accizelor pe formele de energie, a TVA -ului. Oricat ar parea de ciudat, dar acest mod de taxare este cel mai "social" cu putinta. Se iau impozite de la cei care cheltuie bani ( deci, i-au facut, intr-un fel sau altul ) si nu de la cei care doar castiga bani. Asta stimuleaza si economisirea si, in final, investitiile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Observ ca nimeni nu se inflameaza referitor la accizele pe tigari, desi la intalnirile Volvo se fumeaza la greu. Sute de tigarete sunt date gata in fiecare joi, dar nu am vazut sa protesteze cineva. O sa ne obisnuim si cu taxa de prima inmatriculare, ca si cu acciza pe tigari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aiurea, statul roman sa se gandeasca la mediu. Din toti banii de la fondul pentru mediu, o mare parte s-au dus in parteneriate cu... firme petroliere, care au facut niste actiuni fantoma gen impaduriri cu salcam. Puietii au disparut in maxim o saptamana, noi am ramas cu impaduririle pe hartie raportate fain frumos la UE.

Daca mergi in spatele unui Logan euro 5 cu turbina stricata, sigur nu-l mai deosebesti de o Raba non-euro. In Germania masinile diesel euro4 au bulina galbena, adica nu pot intra in centrul oraselor, cu toate filtrele lor de particule. Bineinteles ca nemtii sunt mai prosti si au atmosfera mai poluata decat noi, unde statul are grija de mediu.

De masinile bulgaresti nu zice nimeni nimic? Platesc taxe statului bulgar si vin si polueaza la noi. Sau alea nu polueaza? Daca merg cu o masina euro2 care are acelasi consum cu o masina euro 5, statul nu castiga la fel de mult din acciza pe combustibil? Sau e pe principiul "te-am prins, te-am ars, dup-aia nu ma mai intereseaza''?

Si accizele pe tigari le platesc in momentul folosirii, pot renunta la tigari oricand (teoretic, pentru ca nu fumez). Nu te taxeaza nimeni pe principiul "vrei sa fumezi, da-ne acum 2000 de euro si dup-aia pe parcurs cate 1 euro la pachet".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anul fabricatiei, capacitatea cilindrica si tipul de combustibil sunt variabile irelevante in calculul taxei auto. Este cea mai mare ineptie posibila deoarece singurul lucru care conteaza este nivelul efectiv al noxelor.

Exemplu 440 care anul trecut la ITP, operatorul mi-a zis ca dovedeste la noxe peste 70% din masinile noi de pe strada, cu toate acestea fostul proprietar a lasat aproximativ 1000 de euro la inmatriculare in urma cu trei ani. Continuand cu caracteristicile tehnice si de siguranta, nu cred ca exista logan sa se compare cel putin pe jumatate cu batranul 440('96).

La fel si cu impozitul si asigurarea, ce conteaza capacitatea cilindrica a masinii? Nu tot 4 roti sunt pe strada?! Si care o fi diferenta daca fac accident cu un 1.4 sau cu un 2.5 bi-turbo la 60 km/h ?

Tara lui :pottytrain5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa bage taxa la constructori , ca demoleaza fara sa inconjoare cladirea cu plasa , ca nu spala si acopra basculantele cand ies de pe santier si exemple mai exista

La masinile noi de ce se plateste taxa ? ca totusi e ultima generatie nu polueaza .

@vita_fresh .... nu ma supar :D ....daaar MCV-ul meu este Euro 4 .... in acte :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parafrazand o reclama la moda, e scump sa detii un automobil, in afara de costul lui de achizitie, iti mai usureaza portofelul si taxa de prima inmatriculare, impozitul anual, asigurarile CASCO si RCA, taxa de drum, reviziile anuale, ITP -ul, ca sa nu mai vorbim de combustibil si consumabile. Ai nevoie cu adevarat de toate astea ? Nu ! Dar iti place si o vrei.... masina, vreau sa spun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru unii masina este o necesitate...pentru altii una din placerile vietii. Pentru mine sunt amandoua. Mi-a fost foarte greu cat am avut masina in service(aproximativ 2 saptamani)...si totusi am avut kalosul disponibil aproape tot timpul.

O masina in ziua de azi nu mai este considerata LUX.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar diferentele la impozit pana la 2000 cc si peste 2000 cc? nu este discriminare? Ce face saracul om care are o masinuta amarata din 85-90 cu motor mare si cp putini si nu are bani de alta. Eu as impozita dupa puterea motorului nu dupa capacitate. Sunt masini mai noi cu motor mic si cp multi.taxa de inmatriculare este chipurile pt a nu intra in tara masini poluante dar de fapt este pt protejarea productiei interne ( marca autohtona ).oricum nu se compara marca autohtona cu un autoturism de afara cu vechime de 3-4 ani ( nici la comfort si nici la tinuta de drum )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce ai senzatia ca Dacia va fabrica vesnic doar masini ieftine si slab dotate ? Ceva îmi spune ca, observand apetitul românilor pentru masini cu dotari, cu motoare mai puternice, pana la urma, francezul va face ceva si pentru acest public tinta. Deja Dacia Duster este un exemplu ca producatorul român stie sa se adapteze cerereii pietei. Parca am si auzit ca e pe plansele proiectantilor un automobil de clasa medie. Eu zic ca e bine sa stimulam productia autohtona de automobile. Ar fi chiar rau pentru economie sa nu mai existe productie interna. Iar pentru toate celelalte cazuri, exista... Volvo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tara noastra nu are nici un castig de pe urma productiei de la DACIA. Sunt ceva angajati dar din cate stiu au niste salarii mici... Am mers cu duster si e jalnic. E urat oriunde il privesti, usile sunt tabla chioara, plastice nasoale... Francezii ar trebui sa invete sa faca masini. Low cost-low cost dar sa va dau un exemplu: Am un amic care si-a cumparat logan si dupa 2 saptamani i s-au descusut scaunele. Funny nu? Un var de-al meu statea toata ziua cu surubelnita in mana deoarece i se desfaceau suruburile de la balamalele usilor.(mai exact de la "frana" aia dintre balamale. Geamurile trosnesc, bordul e asa de tare incat la un impact...daca dai cu genunchiul in el pun pariu ca bordul ramane intact si piciorul va fi pe bancheta din spate. Daia am cumparat eu chevrolet kalos si nu logan...si mai nou pe volvo. :lol:

ps: Cand am cumparat pe domnul kalos...a fost cu aprox 600 de euro ca un logan (ma refer la ambele modele full) si nu mi-a parut o secunda rau deoarece e a naibii de fiabila.

ps: Si spatarele scaunelor au joc...vin cu rugina pe toba stock din fabrica :lol:

Eu sunt pentru a da jos taxa auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack te contrazic . Am 2 logane 1.5 dCi unu cu 130 000 Km si unul cu aprp 200 000 Km le am din 2007 de noi .

Cel de 130 000 este MCV-ul rosu cu care am venit pe la intalniri a costat 12 000 Euro iar in 4 ani in afara de consumabile , capete de bara si un rulment n am schimbat nimic la el . Are 130 000 si nu scartaie niciun plastic .

Trebuie sa-i schimb acum un pivot , capetele de bara ( again de la drumurile noastre toate :lol: ) si supapele de retur de la injectoare ( 4 bucati x 150 lei )

Consum in oras 6-7%

Extra :3.3% - 5.5%

Media de sambata pana astazi este de 5.1% in aproximativ 500 Km , dintre care 2 drumuri Buc-Ploiesti si retur so 250 km in afara 250 oras

Next cel de 200 000 Km este un VAN care a costat 6000 Euro si in 200 000 am schimbat doar consumabile si un set de capete de bara .

Sa vad eu un kalos la 200 000 km :lol:

Loganele sunt fiabile mai ales cele pe benzina , duc 300 000 lejer .......Sincer tot un second premium prefer :lol:

Cat despre Duster , chiar imi place masina aia , este relativ Ok ca design , ergonomia este ok fata de logan Ph1 , tinuta de drum nu stiu ca n-am mers cu ea :D

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Zack, observ ca in orice discutie despre aceasta faimoasa taxa, se tot invoca marca Dacia. Nu are nicio legatura. Hai s-o spunem cinstit. Taxa de prima inmatriculare este o bariera fiscala impotriva bisnitarilor de masini.

Ce e asa de greu de inteles ? Tocmai de aceea, sunt perfect de acord cu ea. Sper sa gaseasca ceva si pentru limitarea inmatricularilor autoturismelor in Bulgaria. Sa terminam odata cu aceste obiceiuri balcanice. Nu stim decat sa ne plangem, dar cand vine vorba de adus contributia, nu mai stim cum sa ne fofilam. Cam tot asa si cu unele initiative de pe forum. Sa nu uitam ca trebuie sa fim "barbati" si in fapte, nu doar in vorbe, chiar daca e vorba doar de un forum de discutii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now