Adriann

Ciobanul de la etajul 2

11 posts in this topic

Acum 2 ani, parintii mei au facut un efort financiar peste masura puterilor lor si au tras apa rece separat(contract individual), sa nu mai depindem de asociatia de proprietari si sa platim direct la furnizorul de apa.

Cand s-a apucat de treaba au intrebat toti vecinii de pe palier, cu speranta ca o sa cotizeze mai mult la proiect/cele necesare. Nu au avut sustinere, drept urmare au platit ei integral intreaga chestie ~ 2.000 lei sau ceva de genul.

Dupa un an de zile acel repartitor devine proprietatea furnizorului de apa si taranul cioban de la etajul 2 s-a conectat la el cu o nesimtire crunta. Ai mei i-au batut obrazul si acesta a scos 50 de lei si i-a dat tatalui meu cu promisiunea ca-i mai da 75. Sufletul :)

Astazi ai mei l-au invitat in casa si i-au expus problema, acesta refuzand sa plateasca restul de bani motivand ca este prea mult. Pe noi nu ne intereseaza banii, asa saraci cum suntem 75 de lei nu inseamna mare lucru. Gestul lui si atitudinea sfidatoare ne-au deranjat rau de tot.

Evident ca m-am enervat si l-am dat pe branci afara din casa.

Avem factura si chitanta pana si pe cositorul folosit la lipiturile de acolo, si parintii mei vor actiona pe cale legala, pana la judecata. Daca nu o sa se faca dreptate, ma duc la subsol si din, greseala, dau cu toporul in repartitor cu mana mea!

>:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Viata la bloc nu e viata. La noi blocurile sunt niste inchisori comuniste din beton, populate cu sociopati sau retardati. De pilda, la mine in casa scarii este toaleta boschetarilor. Am vrut sa punem interfon (eu si cu inca vreo 2-3 vecini), n-avem cu cine. Un nene de la parter are vreo 3000 de lei datorie la intretinere si cu toate astea ii cumpara salam Victoria in fiecare zi pechinezului. Subsolul e inundat de la constructia blocului, acum vreo 28 de ani. Un cretin de la etajul 2 scoate sacul cu gunoi pe casa scarii in fiecare seara. In fiecare dimineata gunoiul e insirat pe scari de cainii vagabonzi. Caini care sunt hraniti si ocrotiti de hingheri de "umana" de la etajul 1. La etajul 3 pe culoar se afla depozitate de vreo 2 ani: un aragaz, o usa, un dulap si un televizor alb-negru. De fiecare data cand ies cu bicicleta trebuie sa fac slalom printre respectivele relicve.

Se zice ca vecinii nu ni-i alegem. Eu zic "la dracu' cu ei".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit ca prin anii 60-70, in Anglia s-a propus sa se construiasca blocuri pentru muncitori. Au fost proteste vehemente din partea viitorilor posibili "locatari", asa ca s-a renuntat. M-as muta in Anglia !

Eu cred ca nimic nu a inventat oraseanul mai nociv pentru viata lui, decat blocul de locuinte. Iar noi, esticii, am dus chestia asta la "perfectiune". La sfarsitul anilor '80, cand lucram la Sfantu Gheorghe de Covasna, ca economist stagiar, am vazut cu ochii mei familii de ... oameni care au bagat caii in apartamente. Vara, ieseau cu salteaua si patura in fata blocului si acolo mancau, dormeau, se inmulteau...

Nu-mi place la bloc, dar cred ca de asta voi avea parte, toata viata. Macar unde stau eu, e civilizat si curat, la loc cu verdeata multa... unde nici durere...nici intristare...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca bagi gaze sau curent la o casa care este mai izolata de restul, dupa un timp devine proprietatea firmei respective de gaze/curent ! Ce sa mai zic, astia santem, asta-i romanul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci ii doresc sa manance cot la cot tarana cu ala care mi-a furat stickerul de pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-au luat abtipildul de pe masina? Era cu volvo-club, cum voiai sa ne dai si noua ? Posibilitatea sa cada sau sa se dezlipeasca ?

Atunci ii doresc sa manance cot la cot tarana cu ala care mi-a furat stickerul de pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era altfel de sticker. Era magnetic si mai mare.

Astea de le aveam acum se lipesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da-mi adresa pe PM si-ti trimit eu unul prin posta, magnetic, frumos, nefolosit - care te va bucura. Nu te costa nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrix, vreau si eu unul ;D

da-mi adresa pe PM si-ti trimit eu unul prin posta, magnetic, frumos, nefolosit - care te va bucura. Nu te costa nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce a venit dupa el ?

Ale mele sunt nasoale. Micute si cu lipici :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now