alexpopeystar68

AC-ul da numai aer cald

20 posts in this topic

Aer cald ca iarna, rece ioc, desi functioneaza la toate temperaturile; cand au dat motorul jos au descarcat si freonul, se poate sa nu-l fi pus pe tot si sa nu aibe presiune? .... ca mergea si pe rece si pe cald inainte de asta ....

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

cel mai simplu - lipsa freon, dar lipsa multa...Du-te sa-ti verifice presiunea la un service unde au statie automata, asa vei stii daca trebuie sa completezi.

Ai observat brusc acest "defect", adica pina mai ieri mergea cit de cit iar acum nu mai vrea deloc ? Ca ma pot fi si alte raspunsuri...mai costisitoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lipsa de freon, probabil au completat cum trebuie dar nu au resigilat instalatia corespunzator. Inainte de incarcarea cu freon se face un test de vacum, care tot-odata trage si umezeala din instalatie.

Vreau sa mai adaug o informatie:

Cand pierzi freon este obligatoriu sa completezi si uleiul PAG. VOLVO are trei tipuri/densitati diferite de PAG oil, fiecare pentru un anumit timp de compresor. Lipsa uleiului PAG sau completarea cu un ulei de densitate gresita duce la arderea compresorului.

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Matrixxx : Azi am incercat prima data AC-ul pe rece de cand am luat masina de la service, baietii de la gieuroservice au statie de freon, ii sun luni

@DragosGD : ii intreb si de ulei PAG, dar compresorul cred ca merge, altfel nu dadea aer deloc (banuiesc asta)

multumesc mult pentru informatii, va doresc un weekend barosan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DragosGD : ii intreb si de ulei PAG, dar compresorul cred ca merge, altfel nu dadea aer deloc (banuiesc asta)

Probabil ca m-am exprimat gresit.

Ca si Matrixxx am spus ca problema care o ai este de la lipsa freonului. Am adaugat informatia cu uleiul PAG deoarece vei face reincarcarea cu freon si trebuie sa-l ai in vedere !!!!

Aerul cald din cabina nu-l da compresorul ci un simplu ventilator aflat in bord, imediat dupa filtrul de particule.

Cu multa placere si succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar aerul rece - la fel de simplu - acelasi ventilator sufla in cabina aerul racit de... evaporator.

Bafta si sa ne spui ce ai rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu aceeasi problema....de o saptamana, de cand am vrut sa folosesc aerul rece la clima am observat ca e de fapt...cald :((

Vreau sa merg cu masina intr-un service, dar nu stiu unde. Nu am avut probleme pana acum...

Ma ajutati cu o recomandare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat : lipsa freon, avea numai 30 g si trebuie 800 la t4 !!!

m-a costat 100 lei , ce ziceti, e scump? acu ma intreb cum s-a consumat ......

@claudette : GIEUROSERVICE, au tot ce trebuie, in 1/2 ora se face tot, umplut, verificat, .... , etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Freonul n-a fost scump, dar, legat de modul în care s-a consumat, a verificat, cu lampa cu UV, dacă nu ai pierderi pe undeva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Freonul n-a fost scump, dar, legat de modul în care s-a consumat, a verificat, cu lampa cu UV, dacă nu ai pierderi pe undeva?

A verificat cu lampa aia de ma si plictisisem, cu motorul si AC-ul mergand; pt lampa UV trebuie si ochelari adecvati, au tot

ce trebuie baietii din str. Negostina; nu pierde pe nicaieri, o fi avut mai putin si s-a consumat, nu stiu ce sa zic;

ma duc peste doua saptamani din nou, ei m-au chemat sa verifice ..... ;

acu da 8 grade Celsius pe sonda pusa in difuzorul de aer, merge bine.

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma duc peste doua saptamani din nou, ei m-au chemat sa verifice .....

Ei, asa da... Ceva rar in zilele noastre, dar bine ca mai e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu si Sonia am schimbat freonul pe strada Bratarii ( eu nu mai aveam un strop de cand am scos motorul ) cu 100 lei ! Service-ul respectiv presteaza doar reparatii alternatoare, compresoare aer si incarcare cu freon in marea majoritate a timpului !

Am si eu aceeasi problema....de o saptamana, de cand am vrut sa folosesc aerul rece la clima am observat ca e de fapt...cald :((

Vreau sa merg cu masina intr-un service, dar nu stiu unde. Nu am avut probleme pana acum...

Ma ajutati cu o recomandare?

Nu ai nevoie de lampa UV pt a depista pierderile, in freon se mai pune o solutie fosforecenta tocmai pt a fi mai usor de observat daca se pierde freon !

Freonul n-a fost scump, dar, legat de modul în care s-a consumat, a verificat, cu lampa cu UV, dacă nu ai pierderi pe undeva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi cum vezi acea substanţă "fosforecenta" - cum îi spui tu? Aprinzi bricheta? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se observa cu ochiul liber :)

Şi cum vezi acea substanţă "fosforecenta" - cum îi spui tu? Aprinzi bricheta? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se observa cu ochiul liber :)

Fara lamba UV nu se vede, chiar cu maclavaisu ala de contrast; apropo' doar nu cumva ai ochii ... vineti (adeca sa emita ultra vinata unda) grin.gifgrin.gifgrin.gif

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă o ţine tot aşa, o să aibă... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se observa cat este proaspat iesit !

Fara lamba UV nu se vede, chiar cu maclavaisu ala de contrast; apropo' doar nu cumva ai ochii ... vineti (adeca sa emita ultra vinata unda) grin.gifgrin.gifgrin.gif

Apasa pe ventilul instalatiei si o sa poti vedea substanta magica 8)8)8)

Dacă o ţine tot aşa, o să aibă... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi, aşa ţi se învineţeşte ochiurile... îţi sare freon sau dopul de la AC... hehehe...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum, folosesc ochelari cu stergatoare :D :D :D ! Capacul de la instalatia AC-ului se strange la mana de obicei, are rol de a proteja ventilul !

Vezi, aşa ţi se învineţeşte ochiurile... îţi sare freon sau dopul de la AC... hehehe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

de cateva zile am observat si eu o problema la clima, una ciudata, pe aerisirile din partea stanga(soferului) baga aer rece, rece e mult spus, aer racorit, iar pe partea stanga aer cald, de afara.......care ar putea fi problema? ma gandesc ca lipsa freonului ar duce la nefunctionarea intregii insatlatii de clima, nu numai pe o parte, sau poate sa fie oare rodita de la care setez gradele? daca dau la cald vine aer cald dar rece....nici vorba....ast unj rasp multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now