crocus

"Chestii" cazute pe jos de sub bord. Un sfat, urgent!

17 posts in this topic

Sunt pe drum, intre Bacau si Focsani, iar acum cateva minute, dupa o apasare a ambreiajului, a trosnit ceva si mi-au cazut pe jos, sub pedale, doua "bucati de piese". Incerc sa pun cateva poze, poate stie cineva de unde provin.

d5e9652d-8539-a40b.jpg

d5e9652d-855f-6bee.jpg

d5e9652d-8576-3624.jpg

d5e9652d-8588-28dd.jpg

d5e9652d-859a-e720.jpg

Sper ca mi-a reusit postarea, nu am decat telefonul mobil la mine.

Asadar: de unde-ar putea fi si cat de grav este? Pot sa continui deplasarea sau mai bine caut tractare? Masina pare sa functioneze normal, dar chestiile alea s-au rupt de undeva si nu e de bine.

Astept un raspuns de la voi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe piesa mai mare, care pare din plastic sau bachelita, e trecut un cod: POMK 3546113. E murdara de vaselina, deci provine de la un angrenaj "in miscare".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de la arcul pedalei de frână. Încearcă pedala, merge/revine mai uşor sau mai greu?

Încearcă frâna, la viteză foarte redusă dacă "prinde", du-te încet, nu cred că e cazul să chemi platforma.

CLICK!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apleacă-te şi uită-te la pedala de frână, probeaz-o cu mâna, încearcă să aflii ce funcţie e deficitară sau absentă, fără acel arc. Încearcă să-ţi dai seama la ce era bun acel arc şi evaluează situaţia singur: crezi că poţi conduce fără acea funcţie a pedalei de frână.

SUCCES!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare mai mult arcul de revenire de la ambreiaj, cel putin eu asa am dedus din desen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija, mergi usor si nu risca nimic. Decat sa faci accident, mai bine dai banii pe platforma. Viata si sanatatea sunt mai importante decat banii ! Fii prudent si succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aşa am crezut şi eu, iniţial, dar în acel link scrie "brake pedal with assembly parts". Oricum, n-ar fi rău să arunce o privire şi pe la pedala de ambreiaj, mai ales că au căzut în timp ce acţiona ambreiajul...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aşa am crezut şi eu, iniţial, dar în acel link scrie "brake pedal with assembly parts". Oricum, n-ar fi rău să arunce o privire şi pe la pedala de ambreiaj, mai ales că au căzut în timp ce acţiona ambreiajul...

Am vazut ca scrie ceva legat de frana. Dar pe skandix, apare totusi la ambreiaj... Iar in poza aia e ansamblul pedala ambreiaj-pedala frana, deci cum zici tu, trebuie verificate ambele. Better be safe than sorry. Cred ca cel mai usor o sa-si dea seama colegul crocus dupa comportamentul masinii. Am inteles ca cu asta rupt, pedala de ambreiaj nu revine pana sus si patineaza ambreiajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aşa e, mulţumim, Bogdane!

E de la ambreiaj, Crocus, uite aici:

1023232.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ajuns acasa, cu bine, vreau sa va multumesc tuturor pentru sprijin. Pe drum nu am mai reusit sa va raspund, am fost prea tensionat.

Da, este piesa de la ambreiaj, se pare ca ceea ce mi-a cazut mie pe pres sunt o spira de la arcul pedalei si jumatate din piesa mai mare (cea din poza postata de Heim), care face legatura intre pedala si pedalier.

Simptomele masinii sunt: cursa mult mai mica a pedalei de ambreiaj (cam o treime din normal), vitezele se schimba cu dificultate (trebuie sa depun efort iar cutia "agata") si ambreiajul pare sa patineze, cand accelerez.

Presupun ca trebuie sa comand piesele si sa inlocuiesc ceea ce s-a defectat.

Intrucat, poate va amintiti, eu am doua maini stangi, va rog, daca se poate, sa ma mai ajutati in doua aspecte:

- ce piese ar trebui sa comand (doar arcul si tija neagra sau si altceva?) si unde anume sa plasez comanda (merita incercat SH sau trebuie luate de noi?);

- e o "lucrare" cu sanse sa-mi reuseasca si mie (do it yourself) sau ar trebui sa ma deplasez in service pentru asta?

Va multumesc inca o data, tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine că ai ajuns! Sfatul meu e să nu circuli aşa, până o repari, că-ţi strici cutia de viteze şi ambreiajul. De data asta a fost forţă majoră.

Piesele le poţi comanda de la Midnight Caller, sau chiar de la o reprezentanţă. Nu par foarte scumpe, aşa încât nici chiar o reprezentanţă nu poate cere o avere pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia-le de noi, piesa care ti s-a rupt tie e cativa euro (vreo 9 daca retin bine era pe skandix), maruntis. Nici la noi nu poate fi o avere. Probabil o sa ai nevoie si de arc (nr 10 din desenul lui Heim, cod 30723585); si ala e la fel cativa euro. Si ar mai fi prinderea din partea superioara (nr 6, cod 9140019). Dar cel mai bine te pot ajuta colegii care se ocupa de piese.

Si da, ai toate sansele sa o poti face chiar tu... Nu pare ceva complicat.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mă Bogdane, ce gândire de ardeleni avem amândoi! :hammer:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mă Bogdane, ce gândire de ardeleni avem amândoi! :hammer:

:D Abia dupa ce am postat am vazut ca ai scris si tu. Oricum, mai bine doua vorbe bune decat doua batai...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam fain, ardelenilor :)

Am notat piesele care trebuie schimbate, incep sa dau mesaje din seara asta, sa vad de unde vin mai repede si mai ieftin.

Va tin la curent cu evolutiile, masina nu o mai misc din parcare pana nu sunt gata sa fac reparatia.

Edited by crocus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam fain, ardelenilor :)

Am notat piesele care trebuie schimbate, incep sa dau mesaje din seara asta, sa vad de unde vin mai repede si mai ieftin.

Va tin la curent cu evolutiile, masina nu o mai misc din parcare pana nu sunt gata sa fac reparatia.

Spor la cumparaturi, sper sa o rezolvi cat mai curand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Astazi am gasit timp sa ma ocup de masina si am reusit sa montez subansamblele rupte de la pedala de ambreiaj.

Am tatonat piata pentru achizitie si, spre surprinderea mea, cel mai mic pret mi-a fost oferit de catre Primus, unde m-au costat 165 de lei toate cele trei repere (de fapt au fost 5, doua piese mai mari, din plastic negru, o bucsa din teflon si doua arcuri tzepene).

Montajul a fost "pain in the ass", intrucat situatia de la fata locului nu se potrivea deloc cu desenele din "vederea explodata", furnizata de colegi si de Vida. O buna bucata de vreme m-am simtit precum un concurent din "Te uiti si castigi", pentru ca nu intlegeam unde si cum trebuie fixate toate alea. Pana la urma i-am dibuit pozitia, insa mi-a luat o ora sa-l si fixez... Data viitoare sigur imi iese mai repede, deja am experienta :D

Multumesc inca o data pentru sprijinul prompt si suportul tehnic pe care mi l-ati oferit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now