Midnight Caller

Pregatirea masinii de iarna

48 posts in this topic

Legati o pisica de coada,o puneti in compartimentul motor si trageti funia in habitaclu,legand-o de schimbator .Iar pisica va manca balaurii care ne rontaie ce avem noi pe acolo.Dar va mai fi si pe post de sirena ,cand tragi de coada va miorlaii ca dracii :) . 2/1

Eu nu ma pot abtine de la comentarii ,parca ar fi un desen animat !Trecem si noi la treburi mai serioase?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca masina nu stationeaza in nestire, nu cred sa existe probleme cu rozatoarele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din august până acum, maşina mea nu a staţionat mai mult de 36 de ore legate şi eu am găsit, totuşi, un şoarece la motor. Din păcate pentru el, am şi scăpat de el.

O colegă avea aceaşi problemă, chiar ieri, când l-am descoperit şi eu.

Salman, ştiu ce vorbesc, crede-mă, nu cred că era cazul să faci acel mişto ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil era bonlav si a venit la tratament!!!

;D ;D ;D!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate, cine ştie...

Acuma, sunt curios dacă mai apar şi alţii, atraşi de miros sau am scăpat o vreme de problemă, mulţumită feromonilor de spaimă ai ăstuia de ieri.

[...] Trecem si noi la treburi mai serioase?
Care sunt treburile alea serioase? E mai important să nu se lipească o uşă de cheder decât să nu-ţi roadă un şoarece firele de la ECM sau furtunul de servo sau de la turbină sau burdufele de la planetare sau de la direcţie etc? Să nu mai socotim că se poate lăsa cu scurt-circuite urâte. Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum dezvoltam subiectul soareci,mai ieri eutanasierea ,maine discutam de cutremure .Mai degraba verifica fiecare starea furtunelor sa nu fie copate si a instalatiei ,eu unul chiar am gasit ce era sa zic .Mama lui de soricel,mi-a ros instalatia !Daca nu vrei sa inchei un contract cu Tom poate il va prinde el ,ca in desene niciodata nu l-a prins :)

Treburi serioase : Este mult mai intalnit chederul lipit pe timp de iarna ,decat sobolani la motor :cyclops: (ei iarna stau mai mult prin locuri calduroase) titlul este pregatirea masinii de iarna ,nu pregatirea masinii pt. stationare indelungata!

Fara suparare Heim incarcam un topic aiurea cu sobolani,crocodili si alte bazdaganii

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mai frecventă lipirea chederului, dar nu mai gravă.

E vorba de pregătirea de iarnă, am spus foarte clar, e perioada când aceste animale caută locurile calde, cum spui şi tu, şi intră la motoarele oprite recent. Tocmai că nu e vorba de staţionarea îndelungată. O dată intrat, mirosul atrage şi alţi indivizi şi se formează o familie. Chestiile astea se întâmplă cel mai frecvent toamna, când se pregătesc pentru iarnă/hibernare. Sunt ştiute aceste lucruri, nu e nimeni de vină că tu nu le ştii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa-i dau dreptate lui Heim pentru ca e nasola treaba sa-ti gasesti furtune rontaite. Sau mai rau sa nu le gasesti si sa te trezesti in timp ce conduci ca ti se aprinde vreun bec prin bord si nu stii de ce. Si sa fim seriosi cine are chef dimineata sa-si controleze toate furtunele pe la motor, nu-i destul ca trebuie sa "raschetam" geamurile de gheata? Cel putin nemtii se confrunta an de an cu un fel de navastuica care rontaie furtunele pe unde trece apa/antigelul. M-am uitat pe sub masina sa vad cum sta treaba si nu e "inchisa" indeajuns incat sa nu intre vreun "din ala" si sa ma trezesc fara apa la motor. Eu am luat problema in serios si de-aia am si intrebat daca stiti cumva cu ce pot da pe furtune, un fel de solutie sa nu rontaia "aia".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

În afară de soluţii, mai există şi dispozitive repelente emiţătoare de ultrasunete, se pare foarte populare în DE, probabil chiar din cauza dăunătorului de care vorbeai: https://www.google.com/webhp?hl=en#hl=en&q=anti+marten+device

Dacă nu mă înşel, pe V40 s-au instalat chiar şi din fabrică.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da stiu de emitatoare. Cica sunt foarte bune si destul de scumpe (cel mai ieftin si de proasta calitate 30€). Cred ca o sa ma rezum la ce mi-ai aratat prima oara. E mai ieftin si ma simt mai in siguranta fara consumatori montati de mine. Inca odata multumesc.

P.S. La modelul meu din '98 nu am emitator din fabrica. Poate la modele mai noi.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

@volvolino mai bine cauta si monteaza ti un dispozitiv de ala,decat un spray! spun asta pt ca am luat o masina cu asa ceva montat si am ramas mirat ce bine isi face treaba :).Despre consumul de curent nu stiu ce sa spun,deoarece a fost montat pe o masina cu motor de 1.4 si bacterie de 44 ah .

Inghetarea chederelor aici.

A folosit cineva produse de la Nigrin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lik1999 M-am tot uitat aici la comentarii dupa vreun @volvolino dar n-am gasit. :binkybaby: La mine te-ai referit cand ai spus "volvolino"? :)

Daca da, sincer sa-ti spun nu mi-as prea lua emitator ca na... nici nu stiu sa-l montez, sa-l leg la curent si chestii din astea. E ca si cand pui la taran tehnologie pe mana. Dau o data la 2 saptamani cu pulverizator si e bine si asa. Am mai facut eu scurturi la masini cu bateri puse aiurea (intoarse) si cu casetofoane montate de mine. Am luat azi un spray aceasi firma de care mi-as zis Heimdallr si ar fi zis vanzatorul ca e foarte bun. 11.90€ 400ml.

Ulei siliconic (tip spray) am luat anul trecut cu 3-4€ si n-am avut probleme iarna trecuta cu usile. Am dat cu uleiul/siliconul ala pana si pe lantul de la bicicleta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu nimic ,sunt prost .Prietene muta soricaraia intr-un alt post numit ,,Cum scapam de sobolani ?" si aici avem sobolani :parlament,strada,job-uri si forumuri . Ai luam prin eliminare ,am ras am glumit dar muta soricaria intr-un alt post ca s-a umplut topicul de prafuri ,sprayuri si capcane de sobolani . In capitala nu avem atati de multi sobolani ,ca de nu cultivam cereale :) .Acum banuiesc ca o sa vrei tu sa ai ultimul cuvant ,asa si nevasta-mea :slap: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este "Pregătirea maşinii pentru iarnă în capitală". Dacă ţie nu-ţi sunt utile informaţiile, poate altora le sunt, nu văd de ce te deranjează. La fel cum nimeni n-a comentat când am discutat problemele tale, la ale căror rezolvări, dacă faci un minim de efort, o să-ţi aminteşti că am avut o contribuţie destul de importantă, aşa ar trebui să nu încerci să opreşti discuţiile care prezintă interes pentru alţii.

Îţi mai spun o dată: rozătoarele intră în hipobioză la sfârşitul toamnei, respectiv începutul iernii, când îşi caută adăposturi. Căldura degajată de motoare le atrage, inducându-le în eroare. Dacă te pui să cauţi puţin pe internet, vei vedea că cele mai multe incidente de acest gen (rozătoare la motor, în maşini) apar toamna. Dacă nu vrei să studiezi pentru că nu te interesează, nu te simţi ofensat când ţi se spune că nu ştii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am glumit Heim si tu ai luat-o de buna :laughing6:,dar am avut dreptate ,, Acum banuiesc ca o sa vrei tu sa ai ultimul cuvant ,asa si nevasta-mea :slap: ,esti ca o nevasta cicalitoare :)".Sa nu umplem topicul cea mai buna varianta este cutiuta magica .Ce idei mai ai pt. iarna ?Vreau sa le pun in practica (in afara de sobolani )!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@volvolino mai bine cauta si monteaza ti un dispozitiv de ala,decat un spray! spun asta pt ca am luat o masina cu asa ceva montat si am ramas mirat ce bine isi face treaba :smile:.Despre consumul de curent nu stiu ce sa spun,deoarece a fost montat pe o masina cu motor de 1.4 si bacterie de 44 ah .

Inghetarea chederelor aici.

A folosit cineva produse de la Nigrin?

Da eu il folosesc de multi ani si il recomand cu incredere, nu scartie, nu se lipeste de haine, nu "ingheata" chederele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salman, nu te mint anul trecut aproape toti vecinii au avut probleme cu masinile din cauza rozatoarelor, chiar si masina lui nevasta-mea. Iarna trecuta nu am folosit nimic pentru furtune, cabluri etc si nici eu nu stiu cum de am scapat sa nu rontaie aia ceva. La un moment dat chiar faceam misto de vecini. "Vedeti ma, ce inseamna Volvo? De acum incolo sa respectati marca". Imi pare ca am spalat motorul acum o luna si nu am facut poza la furtune. Aveam pe furtunele alea groase prin care circula apa, "treaba mare" de la rozatoare. N-au rontait nimic doar si-au facut nevoile pe furtune.

Daca tot vorbim de pregatiri de iarna poate sunt cativa care-i intereseaza cum sa-si fereasca masina de animalute. Mai bine dam 40-50Lei pe o solutie din aia decat sa suportam pagube mult mai mari. Dar inchidem subiectul "rozatoare" aici ca sa nu mai suparam pe nimeni. Pe cine intereseaza a pus Heimdallr link mai sus, cat costa si cum se poate achizitiona o solutie anti rozatoare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off-topic,sters!

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alea cam dau cu virgula!Cel mai bine mergi la un service sau cauti o jucarie de asta

Acum am verificat cu eprubeta aia si cred ca da bine de tot cu virgula. Anul trecut mi-a dat un coleg de servici sa probez si imi arata -25. Acum imi arata -35, cred ca dau cu ea de pamant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ca vinul - cu cit se invecheste cu atit e mai bun :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now