pc80034

Let's rock'n'VOLVO

10 posts in this topic

Azi dimineata nu ma gandeam ca la ora asta o sa "ma rostogolesc" cu un S40. Dar lucrurile nu se misca intodeauna asa cum le planuim.

Ca [aproape] orice neinitiat in ale masinilor, despre VOLVO stiam doar ca sunt printre cele mai sigure masini ["imagine" mai ales in ultimele decenii ale secolului trecut; chiar am observat ca in foarte multe filme americane, masina de familie e un VOLVO, break de regula, 700&800]. Nu am habar cat ma va costa intretinerea unei masini, care cel putin ca si marca e undeva peste medie, in zona premium - dupa parerea mea. Sper ca voi avea o experienta placuta si [de ce nu] mizez si pe ajutorul si sprijinul vostru.

Dar despre ce e vorba...

S40, diesel 1.9 [motor Renault, D4192T3] an de fabricatie 2004, masina adusa in 2008 in RO; numarul de kilometri [necertificati de un service agreat VOLVO] - 195k. Pana pe la 120k masina are interventii la un service din Belgia; din 2008 vreo 3 "revizii" la ceva service din Oradea - pe astea nu pot fi sigur. Masina arata bine [estetic].

Numarul de kilometri e destul de mare, dar pare mai real decat in cazul masinilor de aceasi varsta care au cate 100k-120k. O sa incerc sa verific acest lucru dar cred ca e cam dificil, masina nefiind servisata regulat. Si aici vine prima intrebare: Cam cum pot sa aflu kilometri reali [sau cat mai aproape de reali]? Un tester ma ajuta in acest sens? Intentionez sa merg cu masina la o diagnoza - am inteles ca in Cluj, de unde sunt, ar fi o firma, PWG, care se ocupa de VOLVO.

Avand in vedere ca e o masina second, indiferent de ce zice vanzatorul, consider ca sunt o serie de interventii care trebuie facute: schimbat kit distributie, pompa apa, filtre, curea alternator. Si aici vine a doua intrebare. Ce ulei sa bag? Nu stiu ce a fost inainte, nu stiu daca masina consuma ulei, etc. Dupa o recomandare a producatorului ar fi Castrol 0w30...Ce alte piese ar tebui sa mai iau in cosiderare?

Avand in vedere ca e o masina cu un motor cu o anumita uzura, este indicat sa incerc curatarea injectoarelor?

...a. Poate stiti careva ceva despre masina. A fost inmatriculata in Bihor [50CIP si 22CBO], e bleu-marin, cu eleron pe portbagaj. Poate ajuta si VIN-ul: YV1VS70824F058070.

Sa auzim de bine

Cipri, proaspat posesor S40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si bine ai venit pe Volvo-Club.

Poti sa pui si 0W30 si 5W30, sintetic sa fie si sa fie produs in Europa.

Referitor la numarul de km, nu stiu daca poti sa-i vezi dar poti sa incerci la reprezentanta Volvo aflata in Cluj (Str. Avram Iancu, Nr.402 (DN1, langa Metro)) Tel/Fax: 0040-364-402408/0040-364-880222

Eu nu as umbla la injectoare... stii vorba aia. "Daca nu te mananca, nu te scapina" :unsure:

Colegii din Cluj se intalnesc saptamanal. Poate vrei si tu sa participi.

Mult succes si sa ai parte de bijuterie. Asteptam poze :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!Legat de injectoare,daca ii faci o diagnoza BUNA afli exact ce probleme are masina si unde!Nu te pune sa ''cureti'' injectoarele ca s-ar putea sa ii faci mai rau.Km reali se pot afla tot prin diagnoza(se poate vedea daca a fost umblat la kilometrajul masinii)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Cipri si bine ai venit! Sa te bucuri multi km de masina !

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit

muulti km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa te bucuri cat mai mult de masina si sa vii la intalniri... in Cluj, inBucuresti si la Nationala de la Cincis.

Fii binevenit !

Pune si niste poze cu noua ta achizitie, sa se bucure si ochiul nostru :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci de incurajari...

sper ca voi participa la ceva intalniri ale "volvistilor" din cluj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit intre purtatorii de microbi, numit VOLVO. Multi kilometrii fara incidente iti doresc. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ma pot intalni cu cei care sunt de prin Cluj (-Napoca). Pe unde va intalniti? As veni si eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now