seba33

Bloc de lumini

23 posts in this topic

Buna ziua tuturor!

Am o prima nelamurire si sper ca dvs. sa puteti sa ma ajutati: blocul de lumini de la masina mea nu este iluminat, in sensul ca se aprinde doar un led de culoare verde cand comutatorul este pe "pozitii" sau "faza scurta". Precizez ca masina o am din 2004, dar pana acum nu am facut caz, am crezut ca este normal. Daca ar trebui sa existe leduri sau beculete ca cele din consola centrala, va rog sa.mi spuneti si cum se demonteaza blocul de lumini. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bloc de lumini te referi la butonul de unde aprinzi luminile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai... vezi ca sub bloc ai 2 suruburi cu cap cruce. le desfaci. vezi ca blocul iese cu tot cu aerisitor. il tragi cu totul usor inspre tine, apoi in jos. Blocul este prins in aerisitor cu ajutorul a 4 cleme pe care le tii apasate spre centrul blocului cum ar venii si tragi blocul afara. Scoti mufele din spate .

Blocul are o fata care se desprinde de corp introducand o surubelnita cu varful subtire intre ele. usor sa nu-l rupi...

Sau si mai simplu, daca te uiti pe spatele blocului ai sa vezi ca un fel de capat de surub patrat cu o linie pe mijloc. introduci varful unei surubelnite si rotesti spre stanga sau dreapta si iese direct soclul cu bec...

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Da este vorba de partea de unde se aprind luminile. Atasez doua poze pentru a fi mai explicit. Ideea este ca nu se aprinde decat un led care confirma ca sunt aprinse luminile, dar nu si restul de "indicatoare" ca sa le numesc asa, si nu stiu daca trebuie sa se aprinda intrucat nu s-au aprins niciodata.

post-1523-0-44115800-1309961290_thumb.jp

post-1523-0-45388800-1309961294_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui să fie iluminate toate părţile de culoare deschisă, exceptând liniuţele albe de pe comutatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, multumesc! Din pacate n-au fost niciodata iluminate. Este oare posibil sa fie toate arse sau au vreo siguranta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate să fie toate arse şi-s a' dracu' de scumpe...

Nu ştiu să existe vreo siguranţă doar pentru blocul de lumini.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine s-au ars, dupa circa sase ani si 60.000 de km. Le-am inlocuit la Primus Auto si pot sa spun ca au preturi diferite acele mini-beculete...depinde de locul unde se afla in bord...

...Am cautat factura din iulie 2008 si iata ce-mi spune.:

Beculetele pentru blocul de lumini : 3 buc. x 11,52 lei fara TVA = 34,56 lei fara TVA

Alte beculete din bord : 3 buc. x 39,87 lei fara TVA = 119,61 lei fara TVA

Manopera electrica : 132,15 lei fara TVA ( a inclus schimbarea becurilor plus inlocuirea tijei antenei radio )

La acestea se adauga TVA de 24 % ( la vremea cand am facut eu reparatia, era de 19 % ).

Asta e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, le.am scos afara. Sunt aproape identice cu cele din consola centrala, tot cu caciulita albastra, doar soclul este diferit. Voi incerca in seara asta sa le schimb cu leduri.

Stiu ca la Volvo sunt al naibii de scumpe, de aceea incerc varianta led. Daca nu iese ce trebe, le las asa, ca doar sunt 7 ani de cand merg fara iluminare in blocul de lumini. Ca nu mi.am dat seama pana acum, asta.i alta poveste :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi doar 13 lei n.ar fi mult. Dar am mai citit pe un topic ca becurile din consola costa 13,50 la Volvo si cand am sunat acolo pretul era 54 lei. Oricum, multumesc pentru sugestie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta spun si eu mai sus, ca unele beculete sunt 13 lei, iar altele 48-50 de lei. Cam ciudat, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta mea cu becurile aflate in bord (toate, inclusiv butoanele), nu trebuie sa lasi potentiomerul de reglare a luminii lor la maxim. In timp, relativ scurt, ti se duc mansoanele verzi de colorare a luminii si o sa ai lumina galbena, de bec obisnuit, la o parte din butoane.

La fel este si la blocul de lumini, il ai mai difuz, il ai mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesanta observatia. Din pacate, lumineaza atat de slab, ca nu prea iti vine sa mai scazi si tu din intensitate. Dar, se poate face acest compromis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noaptea e suficient sa il lasi mai slab. Daca ai iluminare automata, tot timpul o sa ao lumina la ele, si durata lor de viata iti scade semnificativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a rezolvat problema... am inlocuit beculetele arse cu leduri de 3mm. Acum am si eu blocul de lumini iluminat si chiar se vede frumos si uniform, chiar sunt surprins, intrucat in urma cu cateva zile le-am schimbat si pe cele din consola centrala, dar nu se vede la fel de bine. Poate trebuie sa montez leduri cu lupa, cum am procedat cu cele din blocul de lumini...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seba poze cu lucrarea finala te rog :rolleyes:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda eu am pus leduri si dupa o perioada se ardeau asa ca am descoperit ca becurile de dacia logan care costa doar 1 leu /buc se pot monta la fel ca si ledurile si au o durata de viata mult mai mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru voi poze cu lucrarea finala :)

post-1523-0-54112700-1310398240_thumb.jp

post-1523-0-91825000-1310398248_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Ce fel de leduri/becuri ai folosit? Sti si ce fel de soclu e?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am folosit leduri cu lupa de 3 mm. Soclu nu stiu de ce tip este, dar este foarte posibil sa fie diferit de cele de pe masina ta, insa nu ai nevoie de soclu nou intrucat schimbi doar becul cu un led. Spun asta pentru ca cele din consola centrala sunt cu totul altele. Dupa ce deschizi blocul de lumini iti vei da seama despre ce este vorba si iti recomand sa faci inlocuirea la un electronist, asta daca nu ai abilitatile si sculele necesare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru voi poze cu lucrarea finala :)

Poti sa imi spui te rog de unde ai cumparat ledurile (si cele de la blocul de lumini si cele din consola centrala)? la mine nu finctioneaza niciunul si e cam nasol sa gasesti comutatoarele noapte pe intuneric.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le.am cumparat din Buzau, insa gasesti la orice magazin de piese electronice, dar sa fie led de 3 mm cu lupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now