pc80034

curatarea parbrizului de adezivul de la vignete

13 posts in this topic

Cum si cu ce se pot curata urmele lasate de diversele vignete [obligatorii sau nu, justificate sau...nesimtite] lipite pe parbriz; pe interior evident. E vorba de acel "adeziv" care dupa ce se coace in soare luni sau ani de zile e foarte greu de dat jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu se ia cu solutie de geamuri cu alcool ci mai mult se intinde, incearca si cu un colt de carpa imbibat in acetona; daca s-a intarit de vechime se poate utiliza si in combinatie cu o racleta de plastic.

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cu unealta din mijloc si solutie de geam curat de fiecare data lipiciul de la vinieta/sticker/autocolant lipit pe geam; si nu se zgarie geamul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca pare incredibil, dar incearca cu apa rece, cat mai rece posibil. Lipiciul devine rigid si se razuieste usor. (valabil pentru orice lipici ramas pe sticla, portelan, plastic lucios )

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum si cu ce se pot curata urmele lasate de diversele vignete [obligatorii sau nu, justificate sau...nesimtite] lipite pe parbriz; pe interior evident. E vorba de acel "adeziv" care dupa ce se coace in soare luni sau ani de zile e foarte greu de dat jos.

Incearca cu un uscator de par (cu aer cald) si de obicei ies afara cu tot cu adeziv... tot asa, daca a ramas adezivul pe parbriz. Cu un uscator de par si cu o carpa care nu lasa scame. Dupa aceea putina solutie de geamuri (sau alcool de degresat din magazinele de piese) reda luciul total.

Eu asa le-am indepartat f usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fantastic, cate solutii ! Am sa incerc si eu chiar acum cu WD-40. Sunt foarte curios daca chiar merge...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu solutie de geamuri si cu o lama, daca se poate si ai de unde face rost, cu o lama speciala pentru geamuri...daca nu ai, iti trimit eu o lama de aceea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am verificat si functioneaza foarte bine cu WD40. Singurele inconveniente sunt legate de miros [care se rezolva rapid prin aerisiere] si degresarea ulterioara [asta e un pic mai dificil, mai ales daca aplicarea se face in locuri greu accesibile, cum ar fi partea inferioara a parbrizului].

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma că ați aflat cum se curata adezivul ei, să vă spun cum să faceți să nu se mai lipească așa de tare:

-După ce o dezlipiți de pe folia de protecție, lipiți-o de câteva ori pe bluza de pe voi și apoi pe parbriz :evil5:

Edited by Nelu

Share this post


Link to post
Share on other sites

:salut:

super tare. mersi de sfat. o sa tin cont...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca nu iti place cum miroase cu WD-40 vezi ca exista spray pentru indepartarea etichetelor.Are un miros placut de citrice si sunt foarte multummit de el.Eu de aici l-am luat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now