Sign in to follow this  
Followers 0
cdaugustin

scartaiala torpedou si prelata bagaje

7 posts in this topic

Salut,

incerc sa scot torpedoul fiindca se aude o scartaiala la usita lui si incerc sa o repar, dar nu am reusit (am scos toate suruburile din fata si tot se tinea foarte bine). Imi inchipui ca mai sunt niste suruburi pe undeva si probabil trebuie sa dau partea de jos de la genunchi nu? cum se da jos torpedoul?

si intrebarea a doua am incercat sa scot bara din spate cu prelata de la bagaje (cea in care se strange prelata) si am vazut ca ii prinsa in doua surubele de fiecare parte, le-am desurubat dar tot a ramas prinsa in ceva... vreo idee? am cautat si prin vadis si pe forumuri si tot nu am reusit sa ma prind (in vadis am gasit macar numarul piesei cu pricina 9134831 dar nu vreau sa o cumpar vreau sa o repar, probabil sa rupt un arc ceva pentru ca nu mai vrea sa stranga prelata...)

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Torpedoul se tine in tija de fixare a incuietorii. Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca se blocheaza in el. Tragi un pic mai tare miscandu-l stanga-dreapta, sus-jos si iese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Torpedoul se tine in tija de fixare a incuietorii. Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca se blocheaza in el. Tragi un pic mai tare miscandu-l stanga-dreapta, sus-jos si iese.

multumesc,

vreo idee cum dau jos bara din spate in care se strange prelata? in afara de alea 4 surubele in stea (2 de fiecare capat) nu am mai gasit altceva dar tot nu vrea sa iasa de acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimeni? nici o idee cum sa scot "bara" in care se strange prelata?

:help: :help: :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bara prelatei este fixata de peretii laterali cu doua holsuruburi mici in doua bucati de cauciuc.Dupa ce scoti suruburile , cu capatul unei surubelnite , incearca sa indepatezi de peretii laterali cele doua bucati de plastic care fixeaza bara .Cele doua bucati de plastic , culiseaza spre interiorul masinii 2-3 cm.Daca este blocat intr-un capat , incearca in celalalt capat .Cu rabdare si perseverenta , o sa reusesti . Bafta ! Apropos , eu nu am reusit sa repar mcanismul care retrage prelata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc, am scos suruburile si nu intelegeam eu cum sa scot si bara ( nu am vrut sa fortez, daca prind timp liber incerc in w/e).

ce anume se stricase la tine ? eu cred ca ori o sarit arcul de la locul lui ori sa rupt (ghicesc eu)...

Bara prelatei este fixata de peretii laterali cu doua holsuruburi mici in doua bucati de cauciuc.Dupa ce scoti suruburile , cu capatul unei surubelnite , incearca sa indepatezi de peretii laterali cele doua bucati de plastic care fixeaza bara .Cele doua bucati de plastic , culiseaza spre interiorul masinii 2-3 cm.Daca este blocat intr-un capat , incearca in celalalt capat .Cu rabdare si perseverenta , o sa reusesti . Bafta ! Apropos , eu nu am reusit sa repar mcanismul care retrage prelata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate-mi mai amintesc , am gasit ceva plastice pe acolo sparte , pe care , cu stiinta mea de carte si cu cele doua maini stangi de care dispun , nu am reusit sa le restaurez. Bafta tie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0