teghe

XC 60 CHIP TUNING

99 posts in this topic

Pt ca exact asta devine motorul: din D4 un D5, am Java Mettalic, nu prea se asorseaza albastrul de Polestar cu aceasta culoare, chiar nu imi place combinatia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

D4 cu Polestar e mai mult decat D5 fara - cuplu + tractiune. Vei vedea ca a meritat investitia.

Sau daca nu iti place combinatia de culori nu mai pui emblema Polestar si gata.

De banii care ii dai pe emblema D5 mai bine iei niste accesorii pentru tine din colectia Volvo - Polestar. Eu mi-am luat un soft shell dragut Volvo Polestar.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa transcriu matematic ce am fost asigurat de Primus si recent de un mail de la Polestar: D4+Polestar=D5, acum tu zici ca D4 + Polestar> D5. Inclin sa dau dreptate primilor deoarece:

- D5 =215 cp, D4+Polestar=215 cp

-Cuplu maxim: D5=440Nm, D4+Polestar=440 Nm

-Plaja de turatii cu cuplu maxim: D5=1500-3000 rpm, D4+Polestar=1500-3000 rpm.

- 0-100 km/h: D5=8.3 s, D4+ Polestar=8.3 s

Mi-as fi dorit eu sa fie mai mult, dar asta e adevarul: D4+Polestar=D5, conform zicalei, vorba multa saracia omului, o emblema D5 o gasesc cea mai potrivita!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma inelege gresit ma bucur pentru alegere, insa vorbim dupa o luna dupa ce instalezi Polestar - imi vei da dreptate vizavi de performante - chiar daca pe hartie D4+Polestar=D5, in realitate relatia este D4+Polestar > D5. Vorbim dupa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrucat nu am condus vreun XC60 D5 inainte, probabil ca nu voi sti diferenta, insa ar trebui sa simt o imbunatatire fata de D4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt polestar daca verificati siteul polestar.se va indica si pretul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut cu drag si am o intrebare pe polestar.se imi apare soft polestar pt masinuta mea cu 750 euro sau 6900 kr. Am sunat la cj nu se poate polestar decat pt automata . Oare de ce ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca si la Primus, am sunat si eu la Constanta, Exclusiv Auto, cuvantul Polestar le era complet strain, am repetat de 3 ori si pe silabe, au zis ca vor reveni in scurt timp si au trecut vreo 5 zile....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca si la Primus, am sunat si eu la Constanta, Exclusiv Auto, cuvantul Polestar le era complet strain, am repetat de 3 ori si pe silabe, au zis ca vor reveni in scurt timp si au trecut vreo 5 zile....

La tine termenul de "scurt timp" poate insemna 1-2 zile, la ei poate insemna 1-2 ani. Ce sa faci, timpul e relativ :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut cu drag si am o intrebare pe polestar.se imi apare soft polestar pt masinuta mea cu 750 euro sau 6900 kr. Am sunat la cj nu se poate polestar decat pt automata . Oare de ce ?

Cineva a gresit ceva vizavi de motor / an fabricatie / cutie - ori tu ori ei. Daca exista soft pe polestar.se, atunci se poate. Eu zic sa verifici tu inca o data exact an fabricatie / cutie / motor si pe urma sa le dai un mail cu link-ul celor de la Cluj, daca consideri ca au gresit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.polestar.se/sv-se/modeller/v50-d5-fwd-manual-6-gear-2008-fr.-vin-...396179-/

YV1MW865182415601 seria mea de sasiu

Cei din cluj miau spus ca au verificat pe calculator si pt v50 d5 numai pt automat fac nici nu ma intrebat de seria de sasiu

Imi puteti lasa va rog nr de la primus/ mail ? Si daca primus poate ar trebui sa se poata si in cj ?

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.polestar....vin-...396179-/

YV1MW865182415601 seria mea de sasiu

Cei din cluj miau spus ca au verificat pe calculator si pt v50 d5 numai pt automat fac nici nu ma intrebat de seria de sasiu

Imi puteti lasa va rog nr de la primus/ mail ? Si daca primus poate ar trebui sa se poata si in cj ?

Programeaza-te in Olanda cind faci excursii prin Europa. :smile: .Nu este mare chestie la un D5 daca nu iti mareste si intervalul de cuplul un pic . Trebuie sa inceapa ,zic eu,de pe la 1600-3250rpm si atunci esti mult mai cistigat , si nu "urla" motorul degeaba dupa 3000rpm .Asta este cu dieselul ,fata de benzinar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In olanda la rica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.polestar....vin-...396179-/

YV1MW865182415601 seria mea de sasiu

Cei din cluj miau spus ca au verificat pe calculator si pt v50 d5 numai pt automat fac nici nu ma intrebat de seria de sasiu

Imi puteti lasa va rog nr de la primus/ mail ? Si daca primus poate ar trebui sa se poata si in cj ?

Salut,

Cei din Cluj au dreptate - daca mergi pe polestar.com si alegi acolo masina ta, vei vedea ca nu ai decat optiunea cu cutie automata.

Adresa de la Primus o poti lua de aici - http://volvocarsdealer.ro/primusauto/contact.

Recomand sa le dai un telefon.

Daca nu reusesti, da-mi un semnal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am dat un email . Nah cei din cluj au verificat pe net cu mine la telefon ... dar nu prea inteleg in suedia se poate si parca si in austria(pe site) dar acum nu mai merge nici d5 ... adica nu ma lasa sa selectez decat t5 ...

Maine incerc si la telefon cu cei de la primus dar presimt ca va fi acelasi rasp ca la cj . Apoi nush ma extind cu searchul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oke la bucuresti se poate la cluj nu se poate :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Explicatia este ca ... a trebuit sa ii conving ca se poate la bucuresti... dupa care miau spus ca se poate ... si dupaia au egalizat si preturile (prima oara fiind cam maricel)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine am programare pt Polestar la Exclusiv Auto Constanta. Revin cu prima impresie. Pretul e cam la fel peste tot..., am zis ca e mai usor pt mine fiind din Constanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, am venit de la dealer. Operatiunea a durat cu tot cu hartogaraie 1.5 ore. Prima impresie......chiar nu stiu ce sa zic....

Am incercat si cateva accelerari prin Mamaia, masina se duce, insa nu as putea sa zic ca e o diferenta extraordinar de mare.

Masina mea este un D4, 181 cp,awd, aut....acum teoretic are 215 cp, echivalentul unui D5.

Concluzia pe care o trag este pt cumparatori, avand in vedere diferent de pret dintre un D4 si un D5, alegeti fara grija un D4, 181 cp, e ok, iar dc considerati necesar puteti investi 1000 eur intr-un upgrade Polestar, desi se poate trai foarte bine si fara.

Voi incerca sa cronometrez sprintul 0-100 kmh, sa vad dc e ceva concludent.

Acum astept emblema Polestar, sa vad dc o montez sau caut un 5 sa inlocuiesc 4-ul!!!!!!

Ma intreb dc o imbunatatire teoretica a sprintului 0-100 cu 1.9 secunde e greu de simtit, atunci upgrade-ul de la un D5 la 230 cp si 0.1 s pe sprint, e chiar imposibil de detectat in opinia mea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nu acolo vezi avantaje - incearca te rog 80 - 120 kmh simuland o depasire. Sau daca vrei incearca in mod manual turatii de 3000 - 5000. Acolo vezi diferenta de putere si cuplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma duc maine pe Centura Constantei pt teste suplimentare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut cateva sprinturi pe centura Constantei, masina se misca bine, am folosit doar modul automat (nu am 4C), motorul are un sunet frumos, la kick down vitezele se schimbau la peste 3500-4000 ture. Cred ca am fost putin cam aspru la prima evaluare, ce-i drept in oras si la viteze pana in 80 kmh se misca cam la fel. Eu nici nu am condus masina vreo 3 luni ( de fapt am condus-o doar o luna, dupa achizitie, si am plecat din tara o perioada) si poate din cauza aceasta nu am simtit diferenta mare. Mai facusem un chip tuning la un seat leon 1.9 tdi 105 cp manuala, la Upsolute, insa atunci imediat am simtit o diferenta majora (cresterea a fost la 135 cp).

Oricum de cand cumparasem masina aveam impresia ca pana in 100 kmh se misca destul de bine, abia apoi se simtea nevoia de mai mult forta.

Una peste alta, mi-am facut o dambla, masina se misca si suna bine, insa pt cei cu un stil de condus linistit, dupa cum am zis si intr-o postare anterioara se poate trai f bine si fara, pana la urma e un Volvo si altele sunt calitatile apreciate de catre clienti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum o fi facut softul de la Polestar,dar eu unul cand mi am resoftat masina s a simtit!Inainte de soft,aveam ce trage de ea intr o depasire sau ceva in scurt.Dupa resoftare,am facut un test de la 80 la 120 km/h si am descoperit ca masina este mai rapida cu 1.5 secunde fata de stock!Ce i drept eu am "modificat" un v40 din 1999 toamna de 70 kw :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve @costa , @maverick si ceilatzi colegi de forum!

on topic: mav-ule ai masina marfone cu polestar! costa, sper sa fii multzumit de polestar, intetzionez si eu la vara pe xc 60 d3 awd my 2012

off topic: re la exclusiv ctza, mav-ule tu stii bine ca noi am fost acolo in 30-dec-2013 si intrebasem de polestar si trip statistics?!? si era ceva foarte curios pentru ei la acea vreme... insa acum suntem si-n ctza la nivel inalt!!!

asa ca, ura!!! si sa ne vedem sanatosi la anuala 2015 poate pe litoral?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now