Sign in to follow this  
Followers 0
cosmin

smoala din asfaltu incins pe masina

21 posts in this topic

salutare! de citeva zile ma confrunt cu o problema,curatarea smoalei sau a asfaltului incins care sa depus pe masina.Masina este argintie sau era acuma arata ca oul de prepelita este patata toata si nu stiu cu ce soluti sa mai dau sa inlatur toata nebunia asta,daca cineva a mai patit asa ceva cu asfaltu incins il rog frumos sami recomande o solutie de curatare ceva,multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc pe la toate supermarket-urile solutii de indepartare a petelor de asfalt/smoala. Toate fac aceeasi treaba, indiferent de marca sau producator.

Cumperi o astfel de solutie, de preferabil cu pulverizator, si freci cu o carpa curata, fiecare pata in parte, dupa ce ai lasat-o 30-40 de secunde sa se inmoaie in urma pulverizarii solutiei. Unele pete vor fi mai rezistente si va trebui sa le stropesti repetat.

Eu am patit de doua ori treaba asta la C30 si am rezolvat-o asa cum am explicat mai sus. Pe langa solutia de curatare, mai ai nevoie de bunavointa, rabdare si perseverenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trecut și eu o dată pe un drum când pe celălalt sens se asfalta, chiar în momentul în care un muncitor s-a întors cu un pulverizator cu smoală și mi-a stropit-o de am avut smoală pe ambele părți, pe capote, parbrize, geamuri și pe plafon.

Mă duceam la bunică-mea și după ce am ajuns, cam într-o oră, m-am apucat de treabă și am curatat-o cu șervețele umede pentru copii. Mi-a luat vreo două ore până am terminat cu caroseria. ”Sticlele”, le-am lăsat pe altă dată.

Am înmuiat și eu în prealabil picăturile de smoală în sensul că am trecut peste o zonă mai mică cu servețul umed și apoi am luat fiecare picătură în parte (ușor, fără să apăs prea tare) din zona umezită după care am trecut la altă zonă. Dacă nu sunt destul de umede șervețelele, poți să le umezești apă.

Am ales șervețelele pentru că nu conțineau alcool, aveau ph neutru și m-am gândit că așa voi proteja mai bine lacul aplicat peste vopsea.

Edited by Nelu

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc! Incerc varianta cu motorina,solutiile din magazine nu au nici un efect. :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge foarte bine cu un diluant mai slab, mai gras la consistenta asemanator cu vechiul gaz lampant.

De tipul Nitro sunt contraindicati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut eu am dat cu benzina si sau dus....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi sa nu-ti matuiasca /pateze vopseaua in timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge garantat ,fara probleme si cu benzina si cu motorina(testat pe mai multe mașini),doar ca benzina dizolva mult mai rapid fata de motorina.Sfatul meu e sa nu dai cu niciun fel de diluant.A,si sa nu fie tabla incinsa de la soare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit ceva de la THULE o solutie foarte buna.Am aplicat solutia si dupa 10 minute sa luat fara probleme :glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

De ce nu incerci si la un atelier specializat in detailing auto - refacerea caroseriei este specialitatea lor. Plus ca ar mai trebui sa ofere si garantie la lucrare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot benzina e buna si nu incerc un detailing auto ca cere bani , si eu is zgarcit

Share this post


Link to post
Share on other sites

tot benzina e buna si nu incerc un detailing auto ca cere bani , si eu is zgarcit

cu asa ceva intro jumatate de ora era gata masina lucea ca noua

lam atasat aici

post-980-0-80905300-1316533498_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

benzina !! merge garantat 100%. la mine s-a luat cu o carpa moale din bumbac imbibata usor in benzina. succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu asa ceva intro jumatate de ora era gata masina lucea ca noua

lam atasat aici

Tu la asta ii zici de la THULE? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E Turtle wax. A scris in graba. Thule parca s aia cu porbagaje pe plafon si portschiuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am curatat cu Decanol ala de curata carburatoarele la Dacii, tot pe argintiu era, si nu a afectat nimic, dar inmoi o carpa in el si dai direct cu carpa pe pete, fa teste pe partea inferioara, praguri, aripi .. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze! gresala de tipar TURTLE WAX este de provenienta SUEDIA.Produsele sunt exceptionale de la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt singurul care a curatat smoala de pe bara din spate cu o carpa din bumbac si lichid de parbriz? :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt singurul care a curatat smoala de pe bara din spate cu o carpa din bumbac si lichid de parbriz? :mellow:

Depinde cat de repede ai curatat-o! Cred ca si cu apa merge daca cureti imediat ;D ;D ;D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cateva zile. S-a luat relativ usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0