Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

Am înţeles, ştiu la ce te referi. Am dat jos conductele alea de mai multe ori şi le-am pus la loc, fără niciun fel de probleme, deşi VIDA recomandă să se folosească noi, de fiecare dată. :slap:

Nu mai fă poză.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Lika.

Poate are vre-o problema daca iti ia asa mult!

Are una mare!!Nu suporta orasul de nici un fel :D.

Dupa ultima alimentare cu 24 litri,am reusit sa parcurg 410 km.Asta inseamna un 5.8 %.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune dublul consumului tau si atunci te linistesti, nu mai ai nici o problema - te vei simti la fel de bine ca mine. :evil6:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si 14 % cu 2.0T ,asa ca eu unul nu mi fac probleme :D.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

deoarece nu am gasit inca si caut de 3 luni un service sa-mi repare gpl din fabrica va intreb cum pot face si eu mai mult de 50km cu 12 litri de benzina?nu am reusit an nici un mod de condus.....astept un sfat ca sincer ma terminat financiar...s40,1996.1,8,115cp

Edited by cyper1978

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sonda(sondele) lambda de principiu ,debitmetru dar pune un tester ,este cel mai bine..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sonda(sondele) lambda de principiu ,debitmetru dar pune un tester ,este cel mai bine..

ok poate ma poate ajuta cineva maine la intilnire dc se mai tine si daca da unde?si la ce ora?multumesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti, a mea (s40, 96, 2,0) nu consuma decat 25% in Bucuresti si 10-15 % afara, noroc ca e pe GPL ca dadeam faliment :D, si se aprinde sonda lambda imediat ce se incalzeste motorul :(

Edited by LGLro

Share this post


Link to post
Share on other sites

12.1-12.5 acum, mers batraneste in Bucuresti, viteza medie 25-26km/h.

Motor 2.5T, soft de T-5, cutie MANUALA (mai nou).

Hai ca se poate ! ;D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce consum aveai inainte sa o dopezi, cu cutia automata? In bucuresti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

15-16 dar era si orasul mai aglomerat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam asa imi lua si mie... e totusi mare diferenta!

la urma urmei sunt motoare de 1.2 care iau 10 in bucuresti:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

7,5 imi lua Fiat-ul de 1.2 consum mediu jumate oras jumate pe afara , asta in Tg Mures

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, asta e consumul lor. dar daca ai fi umblat doar prin tg mures, ar fi urcat cel putin la 9. Si nu putem compara aglomeratia din Mures cu cea din Bucuresti:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posibil si mai mult de 9 .

Si nu avea turbo, nici 16 valve .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rectificare. Am făcut din nou calculul la consum și îmi ia 12% GPL afara și 16% în București mers normal nu bătrânește ... Ce părere aveți e bun sau sa ii mai verific GPL-ul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua!

Am achizitionat recent un V40, an fabricatie 2002, motor 1.9 Diesel, 85 kW

Consum oras (Cluj-Napoca): 9 l/100 km - cu incalzire in scaune si clima pe automat, viteza .... cum se circula, mers normal...poate putin sportiv

Extra urban: inca nu stiu

Autostrada - pana acasa: 5.5 l/100 km - 110 - 130 km/h

Ce ziceti de consumul de pe oras, mi se pare mie sau este putin cam mare? Inca nu am reusit sa schimb filtrele (poate si acesta este motivul)?

Merci!

Edited by Marius Groza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. mai mult de 7 nu are voie...Acum sa nu prinzi de 4 ori semaforu pe rosu la fiecare intersectie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate o fi astea de 85 kw mai economice,dar al meu mi-a luat si 7.5%!!

@Marius daca distanta parcursa este mica,e normal sa ia mult.Schimba filtrele si vezi dupa.In cazul in care nu scade consumul,curata si debitmetrul de aer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distanta nu e chiar mica. De acasa pana la serviciu am 13 km, si ma duc pe drumuri secundare ca sa evit in principiu semafoarele (nu prea imi place sa stau la semafor si prefers sa inconjor putin). O sa schimb filtrele si revin cu rezultatul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update...Am schimbat filtrele si consumul a mai scazut putin...de la 9.2 la 8.2 (uneori 8.5). Cum vi se pare acum consumul, normal sau tot mare?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maricel avand in vedere ca mergi pe drumuri unde eviti semafoarele.

Cam atat imi consuma mie 2.0 D in Bucuresti, unde e trafic si aglomeratie ca la balamuc ( 8.5% iarna daca nu-s temperaturi foarte scazute, vara consumul scade undeva in jur de 8%). Eu nu prea am cum sa evit semafoarele si aglomeratia in Buc, de aia zic ca tie-ti consuma cam mult.

Verifica-ti si presiunea in pneuri, si vezi prin portbagaj sa nu ai borduri de 100 kg :)

Un alt motiv pt un consum marit ar fi bujiile, dar nici nu merita sa le schimbi daca nu e cazul.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum marit din cauza bujiilor la 1.9dci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ FBogdan

Porbagajul e gol, presiunea in pneuri e 2.2 bari, rotile nu sunt franate (daca masina e suspendata si le invart cu mana se invart normal)

O chestie ciudata pe care am observat-o (nu cred ca asta influenteaza consumul de combustibil) e ca pe la flansa pe la turbo am vazul ca este ulei (nu mult, dar este) si ma gandesc ca poate e pe duca simeringul de la turbina. Fum inca nu scoate deloc, de tras motorul trage...

Alte idei sau sugestii sunt bine venite!

Merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 13 km abia se incalzeste motorul. Mie nu mi se pare un consum mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now