Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

Si mie la fosta masina (S40 2.0T ) imi afisa pana in 7% in bord dar in realitate mai bagam pana la 2 litri .

@Marius aniel, orice bord analogic are o anumita abatere iar sa te bati cu pumnul in piept ca tu ajungi la o chestie relativa si dupa sa spui ca tot eu o sucesc ca la Ploiesti imi pare o mitocanie. Eu am spus un singur lucru pe care il sustin in continuare, motorul dumitale nu ajunge in sarcina la 6600 rpm. Ca tie iti afiseaza bordul asta iar producatorul masinii zice altceva si tot eu sunt ala care nu stie limba romana ?

Recunosc, sunt analfabet, am luat bacul pe spaga si nu stiu sa scriu in romana.

Vad ca ai uitat ca am avut acelasi tip de masina cu tine cu acelasi bord, diferenta era ca la mine limitarea intra la 6000rpm .........si aveam cu vreo 80 cp mai mult.

post-178-0-99748900-1387389180_thumb.jpg

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MariusDaniel, nu stiam ca ti-ai luat Honda de ajungi pe rosu la ~6600rpm, ia mai arunca un ochi in bord si vezi unde ai rosu . :D

Multumesc de poza! Si din nou, ce ai scris tu referitor la bord.

Cât despre limba româna, stii bine ca nu m-am referit la tine. Era vorba de alte postari, nicidecum de ale tale. Imi cer scuze daca ai inteles altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim : Ne aflam pe un topic despre consum, iar nu despre putere si cuplu.

In ce priveste consumul la jumatate, mai usor cu cifrele pe tastatura. Sunt oricând gata sa fac un test cu un Diesel de 10 ani vechime, pe sosea si se va vedea clar ca diferenta de consum nu poate fi mai mult de 20 % in defavoarea benzinarului. Pâna 100% diferenta, cum spui tu e cale lunga si nu o sa te creada nimeni pe cuvânt.

@BogdanG : vad ca o intorci ca la Ploiesti, adica nu mai trebuie sa arunc nici un ochi in bord... E bine ca te-ai documentat.

In ce priveste incultura, desi nu sunt de acord cu afirmatia ta, o iau ca atare si declar ca mai bine in materie de masini, decât in materie de limba româna (a se vedea unele postari anterioare de pe acest subiect).

On topic : Condus pe 110 km. de autostrada, mers cu media de 140 km. la ora, consum afisat pe computerul de bord de 7,8 %. E drept ca eram singur in masina, cu un bagaj de o persoana.

Glumesti nu ? :lol: Un diesel vechi de zece ani este capabil de un consum extra-urban de 4% sau sub .

De exemplu:

s40 1.9D din 2004 are consum 4.2 la carte iar 1.8 benzina are 6-6.7 , eh uite cum benzinarul consuma la carte intre 50-60% mai mult combustibil decat dieselul .

Nu sunt DIESEL addicted !!!! dar cand vad ce se scrie pe aici ma ia capul :D

Poti spune ca dieselul este mai pretentios la mentenanta dar sa spui ca un benzinar consuma cu max 20% mai mult ca un Diesel e blasfemie :lol:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca o data rastalmacesti cele spuse de mine. Deci vad ca ai mai scazut de la 100 % la 50-60 %. Asa mai vii de acasa.

Hai sa ne vedem fiecare de consumul lui. In fond e si o chestiune de stil de condus, de anticipare, etc. Eu, de exemplu incerc sa ating cat mai putin pedala de frana, anticipand situatiile din trafic. Altii accelereaza pana ajung la 10 m. de semafor sau de masina din fata care incetineste sau a oprit, apoi pun frana brusc.

Nu stiu de ce te ia capul si spui ca e o blasfemie ce afirm eu. In fond, cine esti tu de fapt, Guru al automobilelor? Hai sa fim un pic mai decenti si mai modesti. Ma includ si pe mine, desigur. :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites
cu 1.9 tdi de-alungul mai multor zile pe o distanta de 40km catre munca. viteza medie in jur de 80km/h, deoarece am camioane si e ceata. you do the math. Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi, "mincinosul" din bord imi afisa un consum de 13,2L/100 km. O sa lipesc un sticker cu + 2Litri in continuarea consumului afisat ;D ;D ;D.

post-1775-0-25282500-1387403121_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

vizavi de consumul din poze: era consum pentru cei 40km. consumul global e de 4.3 in bord, la pompa 4,4. lar daca merg cu 140 ia 4,7-4,8, adica aprox. 0,6*7.8.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

si 2.5D ul cat iti ia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa-i fac poza maine. nu am resetat inca ceasul. l-am luat de la proprietar cu 6,2 consum mediu pe ultimii 4500 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:nana: :nana: :nana: poftiti va rog :nana: :nana: :nana:

e acceptabil?

post-755-0-22490900-1387473200_thumb.jpg

post-755-0-74241400-1387473213_thumb.jpg

post-755-0-65028800-1387473227_thumb.jpg

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai bre Chuck,doar nu e 1.6 Tdi :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut ieri plinul apoi 550km dar numai pe autostrada. Astazi i-am facut iar plinul si din calculele mele 8% la viteza medie de 120-140km/h. O sa dau cu ea de pamant ca putere nu, viteza nu, consum mare da. Penale rau motoarele astea de 1.6

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am manipulat nimic. urmeaza sa-i fac consumul la pompa, ca sa vedem daca minte calculatorul.

@ ilovevolvo: sa nu se transforme dragostea in ura. mai ia si bicicleta. ;D

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ ilovevolvo: sa nu se transforme dragostea in ura. mai ia si bicicleta. ;D

:o pe frigul asta ? Stie volvetul ca-l iubesc atata timp cat nu ma lasa-n drum. Pana la urma nu-i chiar crima ca-mi consuma 8. Crima va fi cand consuma ulei :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim, nu stiu daca e chiar asa cum spui tu, de exemplu, fostul meu S40 2.0T automat avea un consum extraurban de 7.3% si avea ~200cp iar un S60 D5 automat nu consuma sub 6% nici batut. La carte diferenta intre ele este de 17% deci sub 20% ai lui Marius .

Daca stai si compari 1.8i cu 1.9d este adevarat ca diferenta este mai mare de 20% dar diferenta in intretinere nu o calculezi?

@Chuck, esti tare bre, ai consum mai bun ca un C30 DrivE, bravos .

Consumul meu actual este de 5.2% .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...cand aud eu asta cu diferenta de intretinere...

da fratilor, un diesel este mai costisitor, atunci cand il cumperi nou sau aproape nou. in rest, ambele motoare au nevoie de consumabile. ce anume e mai scump la intretinere? eventual bateria?

merci don, sunt constient si sunt mandru. ;D am precizat care sunt conditiile de trafic: nu am sarit de suta.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de regula intra mai mult ulei in el, filtrul de motorina trebuie schimbat mai des, turbina si toate subansamblele ei prezinta inca un lucru ce se poate (si se va) strica, DPF-ul e o mare bataie de cap (si o mizerie sa il scoti, daca nu esti pregatit pt masina cu DPF de ce iti mai iei), volanta pica mai des, injectoare, pompe, o groaza de eventuale batai de cap, c

Toate pt o singura bucurie, costul mai mic la pompa.

Acum sincer, daca nu ar conta banii, sau daca motorina ar fi mai scumpa si ar anula economia facuta consumand mai putin, ai alege tot diesel? Sa fie identice costurile in rest...ce preferi?

Ai merge tot cu fumigene?

Normal, fiecare o lauda pe a lui pt ca i se potriveste mai bine, ca doar de aia a ales-o. Dar in afara unui consum mai mare, benzina are numai avantaje in ochii mei.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrul de motorina costa 50-60 hai 100 lei, bani pe care ii economisesti din consum.

Turbina are si benzina nu doar diesel-ul si am avut in mana cateva masini de peste 500k km care nu au avut inca probleme cu turbinele...

Injectoarele mi se pare normal sa mai cedeze cand cei cu diesel au posibilitatea sa cumpere motorina din parcare cu pana la 1,5 lei mai ieftina dar care a trecut prin 10 bidoane.

In principiu noi stricam toate piesele astea mergand la consum.... Subturat, turbina sta degeaba, mai intra si ea din cand in cand... se infunda EGR, scoate fum negru si mult ca s-au innecat si injectoarele ca au si ele nevoie de putin rasfat...

Pana la V70 am avut doar 2 benzinare si vreo 5 diesel-uri si pe langa faptul ca taicamio tracta platforme cu masini de 1500 cel putin, nu l-a lasat ambreiajul intre 0 km cand a cumparat-o si 250-300 cand a vandut-o... Si tractarile lu' taicamio erau joaca de compii comparativ cu burnout-urile si cu plecarile mele de la semafor cand am luat carnetu si eram cel mai bun:P Si la 250k Octavia 1.9 TDI nu avea probleme cu nimic legat de motor...

La urma urmei daca stam sa ne gandim ca la 200k diferenta de consum intre un diesel si un benzinar sa fie 1L/100 si deja ai pus deoparte 200 de euro pentru eventualele probleme..

Nu am un fix cu diesel, nici cu benzina..., le am pe amandoua si dupa cum stim sunt motoare cu un mod de functionare diferit, ambele au si dezavantaje si avantaje... daca ai grija de ele nu te lasa nici-unul.

Candva s-a facut un proiect cu un motor care pana ajungea l ao anumita temperatura de functionare avea aprindere prin scanteie iar dupa prin compresie dar au avut arabii grija sa nu stim noi multe. poate cand va iesii masina aia din garaj nu o sa mai existe rivalitate intre diesel si benzina.

Noi sa fim sanatosi ca petrol inca este: :P

Si un consum de care m-am speriat:P

7,8 la 2.4T.

Eu am facut de cateva ori consumul la pompa si u au fost diferente intre ce indica pompa si ce indica bordul:)

Edited by vpr

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa transmit cele scrise mai sus si posesorilor de 1.6D DAR tare mi-e frica de ce se intampla dupa ce le spun, nu cred ca am atatea servetele sa-mi sterg saliva lor de pe fata mea .

PS> cel mai ieftin filtru de motorina este ~200 lei pt 1.6D, asa ca iar se compara mere cu pere pt ca Volvo nu foloseste 1.9 TDI .

Share this post


Link to post
Share on other sites

despre 1.6 de pe volvo nu stiu, ziceam doar despre masinile care le-am avut eu.

si chiar de e 250, mergi 10-15000 cu un consum ceva mai mic, la sfarsit zic eu ca atata economie ti-a adus diesel-ul...Schimburile de ulei si filtre la o masina mai noua, Diesel e normal sa fie 500 de lei. Adica toti cei pe care ii cunosc ajung la scoru asta cu orice masina dupa 2008 pe cand pe mine cu o masina din 99 tot diesel ma costa 300...

Eu imi spun doar parerea nu impun idei:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de regula intra mai mult ulei in el, filtrul de motorina trebuie schimbat mai des, turbina si toate subansamblele ei prezinta inca un lucru ce se poate (si se va) strica, DPF-ul e o mare bataie de cap (si o mizerie sa il scoti, daca nu esti pregatit pt masina cu DPF de ce iti mai iei), volanta pica mai des, injectoare, pompe, o groaza de eventuale batai de cap, c

Toate pt o singura bucurie, costul mai mic la pompa.

Acum sincer, daca nu ar conta banii, sau daca motorina ar fi mai scumpa si ar anula economia facuta consumand mai putin, ai alege tot diesel? Sa fie identice costurile in rest...ce preferi?

Ai merge tot cu fumigene?

Normal, fiecare o lauda pe a lui pt ca i se potriveste mai bine, ca doar de aia a ales-o. Dar in afara unui consum mai mare, benzina are numai avantaje in ochii mei.

1. filtrul de motorina se schimba la 60000. poate in romania daca esti mai precaut il schimbi la 30000, costa 25€. te tine sa zicem intre 2 si 6 ani fara sa exagerez? -->peanuts

2. ulei intra ca. 5litri la 2,5. plus filtru = 40€ -->peanuts

3. turbina se poate strica, dar nu tine de consumabile. corect, o masina fara turbo are avantajul ca nu se poate strica turbina. o masina fara clima, are avantajul ca nu se poate strica clima. o masina fara sonda lambda? sau mai bine una fara motor? ;D --> concluzie: o masina ideala isi indeplineste functia fara sa existe.

4. nu toate masinile au dpf. cine-si cumpara 1.6d cu dpf, singur e de vina.

5. batai de cap ai si la benzinare pe motive pe care nu vreau sa le enumar aici.

6. nu mai am masina pe benzina din 2005. tocmai mi-am mai luat inca o fumigena. momentan detin 3. ;D chiar daca pretul la pompa ar fi 1:1 intre benzina si motorina, tot fumigena as alege-o. pur si simplu este motorul mai eficient.

7.daca nu ar conta banii, nu ar mai exista subiectul asta.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Chucky, noi in RO nu ne permitem tomberoane ca voi in DE, la noi masinile(la inmatriculare in RO) sunt preponderent EURO4 si 5 pt ca altfel nu iti permiti sa inmatriculezi altceva in RO .

Oricum vad ca topicul asta s-a dus dracu, de la consum iar la otto vs diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites

un prieten si-a luat acum aprox. 2 ani un t4 din 2000 pe care l-a inscris. el se ocupa cu masini, mai exact le aduce in tara cu acel t4 pe platforma. cred ca poti sa-ti imaginezi cati km baga in el.

exact asta ma deranjaza, s-a impamantenit ideea asta: doar masina noua e masina buna. si numai daca e noua ma reprezinta. dpmdv realitatea e exact invers. in ro lumea plateste forte multi bani pe masini proaste (si in general pe toate lucrurile din import), pentru ca asa vrea guvernul, dar asta nu inseamna ca masina mea e tomberon sau ca e mai prosta ca un PSA, numai pentru ca nu poate fi inscrisa in ro.

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. filtrul de motorina se schimba la 60000. poate in romania daca esti mai precaut il schimbi la 30000, costa 25€. te tine sa zicem intre 2 si 6 ani fara sa exagerez? -->peanuts

2. ulei intra ca. 5litri la 2,5. plus filtru = 40€ -->peanuts

3. turbina se poate strica Daca nu se schimba la timp filtrul de aer, dar nu tine de consumabile. corect, o masina fara turbo are avantajul ca nu se poate strica turbina. o masina fara clima, are avantajul ca nu se poate strica clima. o masina fara sonda lambda? sau mai bine una fara motor? ;D --> concluzie: o masina ideala isi indeplineste functia fara sa existe.

4. nu toate masinile au dpf. cine-si cumpara 1.6d cu dpf, singur e de vina.

5. batai de cap ai si la benzinare pe motive pe care nu vreau sa le enumar aici.

6. nu mai am masina pe benzina din 2005. tocmai mi-am mai luat inca o fumigena. momentan detin 3. ;D chiar daca pretul la pompa ar fi 1:1 intre benzina si motorina, tot fumigena as alege-o. pur si simplu este motorul mai eficient.

7.daca nu ar conta banii, nu ar mai exista subiectul asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un prieten si-a luat acum aprox. 2 ani un t4 din 2000 pe care l-a inscris. el se ocupa cu masini de cel putin 10 ani, mai exact le aduce in tara cu acel t4 pe platforma. cred ca poti sa-ti imaginezi cati km baga in el.

sunt masini lovite. si lumea se mira: "wow! dar masina cutare e mai scumpa in germania (pe mobile.de), ca in romania o iau la jumate de pret. nu o mai vreau, imi iau din ro."

s-a impamantenit ideea asta: doar masina noua e masina buna. si numai daca e noua ma reprezinta. dpmdv realitatea e exact invers. in ro lumea plateste forte multi bani pe masini proaste (si in general pe toate lucrurile din import), pentru ca asa vrea guvernul, dar asta nu inseamna ca masina mea e tomberon sau ca e mai prosta ca un PSA, numai pentru ca nu poate fi inscrisa in ro.

scuze pt dublu post.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now