Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

@nazkamike Nu stiu cei ala chiptuning si sa pun masina pe gaz, nici sa nu aud de asa ceva. M-am obisnuit cu ideea ca motorul e prea mic pentru greutatea masinii.

Chip Tuning - optimizarea soft-ului de management al sistemului de injectie electronica in vederea obtinerii unei cresteri de putere cu pana la 30% mai mare pentru motoarele turbo-diesel sau turbo-benzina si 10% pentru motoarele aspirate diesel sau benzina.

@Adi27 Asta-i chiar o treaba interesanta. 2,0T 190Cp si 1,6 105Cp si acelasi consum. Nu mai zic ca la 140 km/h adica 4000rpm nu te mai intelegi in masina asa urla motorul. Si in oras merg in stil de taximetrist schimb vitezele pe la 2500rpm deja la 70km/h sunt in trepta 5 ... si imi consuma 12% . De ma duc cu ea putin mai sportiv ce fac? Nu mai bine imi iau Dodge ca tot acolo ajung !?

ti l-am dat exemplu pt ca si lui ii consuma masina gen 11% in oras. acuma pe gpl ii consuma 11% la un cost mult mai redus si la aproximativ aceleasi performante. ce mi-e 12% pe benzina....ce mi-e 12 % pe gpl.... e cam ce zici tu :rolleyes2:

italienii sunt in stare sa puna gpl si pe diesel sau pe mercedes s-klasse...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 2.4 d5 si imi consuma , dupa optimizare si resoftare mai putin.

Am avut (pentru 5000 km) consum mediu 6.9, si dupa resoftare 6.8. mers la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Imi dau seama ca e o metoda relativa de masurare dar o sa repet experienta si la intoarcere, iar daca ramane asa, cred ca ma las de GPL.

50-60 de lei ma costa drumul asta cu diesel...

8-8.5% pentru cum am mers, ma declar multumit.

Pe intoarcere, mi-a dat cam 9.5%, desi teoretic trebuia sa consume mai putin.

Nu e buna varianta cu beculetul... de data asta s-a aprins la paralela 45 si am mai mers 80km fara probleme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi in Bucuresti -> Medie viteza 11km/h , consum 17l/100 :D

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic :

@MariusDaniel, nu stiam ca ti-ai luat Honda de ajungi pe rosu la ~6600rpm, ia mai arunca un ochi in bord si vezi unde ai rosu . :D

Tocmai am aruncat un ochi in bord si zona rosie incepe fix de la 6.600 rotatii pe minut. Cine mai are masina ca a mea poate sa confirme sau sa infirme. Nu de altceva, dar te repezi sa dai cu batul dragule si pe urma incepi sa o scalzi, ca o fi pe turometru, dar eu nu mai am toti caii acasa, bla bla... De unde stii tu cati cai putere mai are sau nu mai are masina mea?

On topic : Consumul in Bucuresti la ore de varf in preajma sarbatorilor de iarna nu e relevant, decat asa, ca o poveste. Putea sa mearga Vadim si doar 100 de metri si sa aiba 25 sau 30 % consum. Nu vad ce relevanta are asta. Consumul adevarat il faci la sosea, pentru asta a fost gandita masina, nu pentru a ne duce la piata si inapoi acasa.

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca stau in otopeni si am serviciul in militari, iar zilnic traseul il strabat bara la bara, inseamna ca nu merg pe sosea? Sau intra in categoria piata - casa?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei sa spui Otopeni si Militari...

Am spus foarte clar ca in opinia mea, consumul in Bucuresti la ore de varf in preajma sarbatorilor de iarna nu are nicio relevanta practica. Cineva ar putea trage concluzii gresite despre Volvo. Sau Vadim nici macar nu circula cu Volvo ci cu duba Toyota cu volan pe partea dreapta? ca sa stim despre ce vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ce inseamna sa judeci fara cauza? Era vorba despre volvo-ul lui, nu mai are demult aceea masina cu volan gresit! Cat despre otopeni si militari, sunt cartiere, nu Orase! ;)

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ce inseamna sa judeci fara cauza! Era vorba despre volvo-ul lui! Cat despre otopeni si militari, sunt cartiere, nu Orase! ;)

Daniel, chiar imi esti simpatic, dar sunt nume proprii... editeaza cat mai ai timp!

Share this post


Link to post
Share on other sites

... oTOPENI si mILITARI ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

... oTOPENI si mILITARI ...

Asa e mult mai bine! Macar se poate da vina pe tasta Caps Lock.

Share this post


Link to post
Share on other sites

defapt este caps lock ... sorry!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat despre otopeni si militari, sunt cartiere, nu Orase! ;)

Pisi... ia o harta ;D

http://www.otopeniro.ro/

On-topic va rog.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, vezi postarea #1046

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat in bord mai atent si la mine incepe rosu de la 6500. Atunci nu inteleg de ce are 8000rpm daca la 6500 se termina distractia? Imi veti explica voi vreodata sa nu mor prost. :)

On topic:

Maine am un drum de vreo 550km. Sunt chiar curios cat consuma pe vreme asa rece ca vara se prezinta destul de bine. 7 - 7,5% vara. Maine vad cat consuma iarna. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu se confunde cu ceasurile de la diesel,probabil :smile: .Cine mai stie ,ar fi putut fi interschimbabile ,la o adica.

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, vezi postarea #1046

Victor, acolo e vorba de S40 din 2006 si in plus e Diesel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

puterea motorului este produsul dintre cuplu si viteza unghiulara (direct proportionala cu turatia motorului) la vibrochen. din acest motiv variaza cu turatia ceea ce inseamna ca si ea este direct proportionala cu turatia. ea intra in cutia de viteze, care functioneaza ca un reductor ce ne da posibilitatea sa variem proportiile dintre cuplu si turatie in functie de nevoie. ce iese afara din cutie este tot putere, mai putin energia de frecare care se pierde in sistem pana la roata.

diferenta dintre diesel si benzinar nu este "cuplul care iti rupe capul", ci existenta unui cuplu relativ mai mare la turatie mica. efectul il cunoastem cu totii:spre ex. cand pleci de loc cu dieselu´ pleca fara sa-l turezi. are destula putere la turatia aia. pe cand benzinarul trebuie turat. din acelasi motiv dieselul este si mai elastic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor, acolo e vorba de S40 din 2006 si in plus e Diesel.

Eu doream sa subliniez, cum se posteaza on topic (frumos si documentat); pe acest forum daca doresti sa gasesti ceva, trebuie sa citesti multe postari ce nu au legatura cu titlul topicului

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by VictorGheorghe
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrei sa spui Otopeni si Militari...

Am spus foarte clar ca in opinia mea, consumul in Bucuresti la ore de varf in preajma sarbatorilor de iarna nu are nicio relevanta practica. Cineva ar putea trage concluzii gresite despre Volvo. Sau Vadim nici macar nu circula cu Volvo ci cu duba Toyota cu volan pe partea dreapta? ca sa stim despre ce vorbim.

Draga Maius , vorbesti ca te afli in treaba .

Vadim nu mai are Toyota de aproape 1 an , Vadim merge cu Volvo zilnic si cred ca isi poate da cu parerea despre consum . Ieri dupa aprox 40 km in Buc. am avut consumul si media de viteza de mai sus .

Asa e la benzinare, nu ai ce-i face. Si la mine e diferenta, e drept, ceva mai mica, dar am motor mai mare ca al tau. Dar placerea unui motor silentios care toarce ca o pisica la drum lung, merita toti banii. Ca sa nu m ai vorbesc de turatia fara probleme, caci abia de la 6.600 de ture in sus incepe zona rosie. Pe cand la Diesel, la 4.000 s-a terminat toata distractia.

Masina pe care o ai tu are Hp max (116 hp) la 5500 rpm iar cuplul (170 Nm) la 4200 rpm , limitarea este la 6500 , dar cu ce te incalzeste ? puterea maxima a motorului este la 5500 rpm . Un 1.6D de 110 Hp te lasa in spate si nu te umple de fum ca are DPF :D si consuma sub jumatate fata de 1.8I .

Ai dreptate cand te referi la tractoare !!! Un Mercedes S Klasse cu motor 2.1L , 205 Hp (la 4200 rpm) si 500 Nm (1600 rpm) , nu este fun deloc la drum lung , deh.. vrei si tu sa depasesti un Logan si hop ai ajuns la limitare :(

Ca idee , rapoartele de transmisie intre un benzinar si un diesel sunt diferite :-*

Edited by Brava
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marius Daniel, incultura ta in materie de masini cu 4 roti isi spune din nou cuvantul, nu am spus ca masina dvs nu mai are toti caii acasa am spus ca are numai 110cp la 6500 rpm conform fisei dino oferite de Volvo Cars .

Limitarea la ceasul tau de bord este la 6600rpm dar motorul tau nu ajunge in sarcina la aceasta turatie, atat am vrut sa spun sau cel putin asta spune tot Volvo Cars .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Vadim : Ne aflam pe un topic despre consum, iar nu despre putere si cuplu.

In ce priveste consumul la jumatate, mai usor cu cifrele pe tastatura. Sunt oricând gata sa fac un test cu un Diesel de 10 ani vechime, pe sosea si se va vedea clar ca diferenta de consum nu poate fi mai mult de 20 % in defavoarea benzinarului. Pâna 100% diferenta, cum spui tu e cale lunga si nu o sa te creada nimeni pe cuvânt.

@BogdanG : vad ca o intorci ca la Ploiesti, adica nu mai trebuie sa arunc nici un ochi in bord... E bine ca te-ai documentat.

In ce priveste incultura, desi nu sunt de acord cu afirmatia ta, o iau ca atare si declar ca mai bine in materie de masini, decât in materie de limba româna (a se vedea unele postari anterioare de pe acest subiect).

On topic : Condus pe 110 km. de autostrada, mers cu media de 140 km. la ora, consum afisat pe computerul de bord de 7,8 %. E drept ca eram singur in masina, cu un bagaj de o persoana.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

On topic : Condus pe 110 km. de autostrada, mers cu media de 140 km. la ora, consum afisat pe computerul de bord de 7,8 %. E drept ca eram singur in masina, cu un bagaj de o persoana.

Asta inseamna un litru si ceva in plus in realitate! Un consum decent pentru viteza respectiva!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar trebui insa sa-l crezi pe cuvant. diferenta de consum la 110km/h viteza constanata este intr-adevar cam la jumate la motor pe motorina cu capacitate asemanatoare.

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now