xgabriel

Portbagaj blocat

26 posts in this topic

De cateva zile nu mai pot deschide portbagajul. Inchiderea centralizata functioneaza peste ot mai putin portbagajul. Am incercat si din cheie dar nici un rezultat. In bord imi apare mesajul "Portbagaj deschis". Ce solutii am pentru a-l deschide?

Si inca o intrebare: cum se rabateaza bancheta din spate?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bancheta din spate se rabateaza din portbagaj.Ciudat ca nu se dechide din cheie....cam asta era singurul mod...

Ai putina rabdare sa vina cineva mai experimentat sa iti spuna ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bancheta din spate se rabateaza din portbagaj.Ciudat ca nu se dechide din cheie....cam asta era singurul mod...

Ai putina rabdare sa vina cineva mai experimentat sa iti spuna ;)

Multumesc! Astept, ca nu am alta varianta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cheia este singura solutie, de ce nu ai incercat ?

Mai mult ca sigur este stricat fie intrerupatorul de la portbagaj fie o problema la REM .

Trebuie sa deschizi portbagajul si sa scoti borna de la baterie, se mai intampla sa se blocheze REM-ul si se intampla chestii ciudate in spate, nu merg becurile de marsarriere, portbagajul, luminile din portbagaj, etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum portbagajul nu stiu ca are alt contactor, daca nu e ce a zis Bogdan mai sus, centralizata functioneaza daca electric(in bord) il vede "portbagaj deschis", e posibil sa fie blocat doar mecanic in prindere iar cheia nu actioneza direct asupra clantei. Incearca sa apesi putin pe el in timp ce descui sau sa tragi mai tare dupa..

Ca sa ajungi la portbagaj din interior, capacul de plastic din spatele cotierei il poti rabata daca introduci o unealta potrivita pe latura de sus s-o scoti din zavor(un "cioc" de plastic culisant pe verticala), dar mi-e teama ca s-ar putea sa strici ceva, apoi bagand mana prin gaura sa tragi de cablurile care elibereaza bancheta, dar iarasi poti strica chestii daca nu ajungi la manere.. si apoi nu stiu ce-i poti face incuietorii dinanuntru, trebuie sa scoti capitonajul ca sa desfaci cele 3 suruburi ce o prind.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gabriel cum nu a mers din cheie? Ai bagat cheia in broasca si nu se invarte ? Incearca cu cealalta cheie, doar o singura cheie poate deschide portbagajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan, broasca e sus langa lumina de numar si pana la yala e fir electric, chiar daca se invarte cheia nu actioneaza direct(ca la usa sofer) iar daca un fir e intrerupt :( ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e nici un fir electric, este mecanic 100%, eu am deschis portbagaj de S60 cu cheia si nu era borna pusa, cum s-a deschis daca nu avea curent ? Testam diseara la intalnire si ai sa-mi dai dreptate .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai dreptate, scuze, pentru ca nu poate fi o parghie rigida de legatura din cauza formei capacului ci un cablu flexibil, imi aminteam ceva de un cablu si l-am considerat cablu electric ca cel de la clapeta de deschis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am reusit. Am deschis capacul de la cotiera iar cu un bat de aprox. 1 metru am impins clama pentru rabatare scaun din portbagaj. Dupa rabatare am patruns in portbagaj si am actionat cablul destinat pentru inchiderea din cheie.

De ce nu mergea deschiderea din cheie: mecanisml era total decuplat, fiind pus doar pe centralizata.

In momentul de fata deschid si inchid numai din cheie urmand a cumpara mecanismul care contine motorasul ce cupleaza/decupleaza electric.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica releul (eventual schimba-l cu altul). Il gasesti in stanga cu deschizi porbagajul, in spatele "usitei de control" al lampii. Sper ca si la D5 e la fel ca la benzina. Schema este pentru masina mea, benzina, 2001, dar poate e si la tine la fel.post-259-0-70423000-1317409064_thumb.jpg RMI20

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut. Ca sa nu fac un topic nou am sa scriu aici. Am ramas fara baterie. Nu pot deschide portbagajul cu cheia, intra in yala dar nu se invarte deloc. Ar trebui sa incerc cu cealalta cheie ? Par identice. Cum pot sa-mi dau seama daca s-a stricat yala ? Era destul de murdara, prima data cheia a intrat cam greu. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca cu cealalta cheie si va merge. Curent ii poti da si pe la compartimentul motor,ai acolo un loc de + si - il iei de pe caroserie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiam de faza cu curentul. Insa am crezut ca mi-am stricat butucul. Ma duc sa vad ce zice cu cealalta cheie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt identice, insa una din ele are santul de pe mijloc un pic mai lat. Cheia de service nu deschide torpedoul si portbagajul

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bitchslap me !!! Am mai invatat ceva. Bineinteles ca a functionat cu cheia cealalta. Bine ca n-am fortat mai tare cu prima cheie. Va multumesc !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceasi problema la mine la s 80.vineri am deschis portbagajul si cand am apasat pe butonul ala deasupra de nr de inmatriculare, am auzit motorsul dar la a doua deschidere s-a auzit cum motorasul fucntioneaa dar parca nu primea curent suficient.ulterior am inchis portbagajul si cand am incercat sa-l deschid....nu s-a mai deschis.nu se deschide nici din cheie si nici daca bag cheia acolo in locasul ala deasupra placutelor de inmatriculare.am norocul ca una dintre banchete nu a fost impinsa la loc cum trebuie si macar am acces in portbagaja.Ce solutii am la indemana in conditiile acestea?va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, chiar daca este un topic mai vechi, as mai adauga faptul ca am reusit sa-mi deschid portbagajul, intrand din spate de la banchete (s80).Am gasit o schema electrica cu sigurante si relee si am avut norocul ca era siguranta arsa (siguranta nr 6 din primul panou dinspre stanga - 10A).Am inlocuit siguranta si s-a deschis portbagajul.Acuma, cea mai interesenta chestie este faptul ca se tot arde siguranta incontinuu.Oare asta inseamna ca am undeva un scurt circuit? am incercat sa inlocuiesc releul  RMI 20 cu releul de la farurile de ceata spate si acelasi lucur se intampla, deschid si inchid porbagajul de maxim 5 x si se arde siguranta.Ceva idei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa te apuci de masurat fire, probabil firul de comanda face contact uneva cu masa

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Brava a spus:

Trebuie sa te apuci de masurat fire, probabil firul de comanda face contact uneva cu masa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns BRAVA.

Intre timp, pe un alt forum mi s-a dat ideea de a scoate releul  RMI 20 si sa actionez butonul de inchidere din interiorul masinii si daca se arde din nou siguranta inseamna ca nu este vinovat releul.Totodata trebuie sa scot fiecare dintre releele care au legatura cu inchiderea centralizata si sa actionez acelasi buton, asa imi dau seama daca vreun releu imi face figuri.Posibil sa fie ceva legat de relee pentru ca de curand am ramas si fara stopurile spate (ma refer la cele doua becuri de frana) si acolo a fost de vina RMI5 .

Edited by Stronghold

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropos, are cineva o schema electrica pentru firul de comanda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvowiringdiagrams.com

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc.Se pare ca diagrama care mi s-a dat ieri ( de pe un alt forum) corespunde unui V 70.La mine, la S 80 trunk lid este in pozitia RMI19 si nu RMI20.Inca odata multumesc Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now