zza

Prezon Rupt pe fata

52 posts in this topic

Bună ziua!

Mi s-a rupt un prezon pe fata. Cineva care s-a lovit de aceasta problema -cum arezolvat-o ? cei de la reprezentanta au zis ca see schimba impreuna cu rulmentul .... Multumesc anticipat pt ajutor!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact asa se schimba.

main.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg, vrea sa spuna cu butuc cu tot ?! sau cum as face eu , depresat prezonul rupt ( ce a mai ramas din el ) si presat altul, fie nou fie facut pe strung fie depresat de la un butuc vechi ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica se vinde doar butucul cu tot, nu exista prezoane separat. Daca reusesti sa faci rost de alt butuc, si sa depresezi, foarte bine, dar altul facut pe strung trebuie si calit ulterior, si ma indoiesc ca ai unde sa faci chestia asta calumea aici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte simplu.eu mi am schimbat 2 rulmenti si am desurubuat usor cele 10 prezoane.Pe forum Metalarn a avut nevoie si i am dat cateva, 2-3 parca, si tot ii bine.Si inca la cineva din sibiu dar nu mai stiu exact cine, si la fel tot ok. In momentul de fata poti sa l contactezi pe larahau ca tocmai ce si a schimbat rulmentul, poate iti doneaza cateva. Ale mele nu mai stiu pe unde s si le as mai tine si eu pt mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc frumos de sfaturi .... am un rulment pe care l-am schimbat acum cateva luni ...o sa incerc sa iau de pe el ...daca sunt si altepareri ....astept in continuare ......... danke!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi daca ai tu rulment, te folosesti de prezoanele acelea.Vorbeste cu Metalarn cum a facut el.Nu stiu daca a trebuit dat jos rulmentul pt a pune prezoanele bune,dar cred ca numa asa va merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand cand cumperi un rulment nou iti da cu prezoane pentru jante de tabla adica mai mici (am pierdut o roata pe tema asta) si nu am dat jos rulmentl ca sa inlocuesc prezonu dar am facu treaba asta dimineata ca sa nu fie incina placa.Dar pe fata e foarte simplu sa o dai jos cu tot cu suspensie scoti 3 suruburi si dai un pic cu ciocanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare ...am schimbat prezonul(am luat de la rulmentul schimbat) si totul este in regula ...multumesc pentru idee

PS : prezonul era pe fatza..... s-a schimbat in 10 minute max!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand cand cumperi un rulment nou iti da cu prezoane pentru jante de tabla adica mai mici (am pierdut o roata pe tema asta) si nu am dat jos rulmentl ca sa inlocuesc prezonu dar am facu treaba asta dimineata ca sa nu fie incina placa.Dar pe fata e foarte simplu sa o dai jos cu tot cu suspensie scoti 3 suruburi si dai un pic cu ciocanu.

Salut, cum adica sunt cu prezoane mai mici ? Eu vreau sa pun pe iarna jante de tabla in loc de aliaj, mai trebuie sa umblu la prezoane? Sau ajunge sa caut piulite pentru tabla ? Astea sunt de mai multe feluri sau sunt marime universala? Multumesc de lamurire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prezoanele is standard la rulmenti.Difera piulitele janta vs aliaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu difera nici un prezon la butuci ! Nu exista cu prezoane mai scurte sau mai lungi !

Diferente sunt doar la piulite, pentru jante de aliaj sunt inchise cu con si pentru jante de tabla sunt deschise pentru ca prinderea la jantele de tabla e altfel si pilita parcurge mai mult filetul pe prezon.

Vezi poze

post-100-0-13361600-1319106747_thumb.jpg

post-100-0-54375800-1319106797_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun eu sigur ca sunt mai scurte da si adevaru e ca l-am comandat pe ford nu pe volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti spun eu sigur ca sunt mai scurte da si adevaru e ca l-am comandat pe ford nu pe volvo.

Hmm,

Cand mai primesc unul de ford il masor :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! vin cu o completare.La gentile de iarna,am prezoanele mai scurte decit cele de vara.Mi sau stricat 3 prezoane de iarna si le-am inlocuit cu cele de vara iar cele de vara ies putin inafara genti.(gentile sunt de aliaj si cele de vara si cele de iarna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napoi nu inteleg atunci. Cum ai prezoane mai scurte la jentile de iarna.Prezoanele nu sunt alea care sunt fixe pe rulment?Si in functie de ce janta pui aliaj sau fier pui piulite conice sau dreptte

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am observat ca multi confunda prezoanele cu piulitele !

La Volvo P1 avem "piulite" la roti care se insurubeaza pe suruburile ( prezoane ) din rulment. Piulitele difera, piulite pentru janta de tabla si piulite pentru janta de aliaj, am pus poze mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu nevoie urgenta de piulite pt jante de aliaj, cu saiba aia conica rotativa precum cele din imaginea postata de Roberto. Mi-am pus ieri avelope de iarna si abia au putut sa dea jos piulitele de pe prezoane cei de la vulcanizare, iar de pus la loc n-au reusit sa-mi puna decat 3 piulite pt fiecare roata. Abia am ajuns acasa. Am luat masina de curand si e prima data cand am desfacut jantele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu nevoie urgenta de piulite pt jante de aliaj, cu saiba aia conica rotativa precum cele din imaginea postata de Roberto. Mi-am pus ieri avelope de iarna si abia au putut sa dea jos piulitele de pe prezoane cei de la vulcanizare, iar de pus la loc n-au reusit sa-mi puna decat 3 piulite pt fiecare roata. Abia am ajuns acasa. Am luat masina de curand si e prima data cand am desfacut jantele...

Cate iti trebuie ? Credca mai am pe stoc ramase de la cineva care nu a mai venit dupa ele !

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. poti comanda piulite de ford focus 2, se potrivesc perfect, eu acum 2 zile am schimbat un prezon cu piulita . am pus de ford, pt ca volvo vinde prezoane doar cu rulment :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. poti comanda piulite de ford focus 2, se potrivesc perfect, eu acum 2 zile am schimbat un prezon cu piulita . am pus de ford, pt ca volvo vinde prezoane doar cu rulment :smile:)

Da, de ford, Rover, Land Rover, dar de ford sunt Febi, nasoale ca si calitate si dupa ce desfaci roata de 2 ori se invarte invelisul de tabla pe ele :cursing:, nu recomand !

Eu recomand OE Volvo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar cei care au ford, ce fac??? le schimba tot timpul ???:smile:))))). Sincer si eu ash recomanda tot de Volvo, dar vin doar cu rulment, La Volvo costa 12 mil reparatia asta , :smile:) asa ca merge si de Ford e acelasi diametru, aceeasi piulita, doar ca e un pic mai scurt prezonul cu4-5 mm. costa 20 de ron. daca se strica asa usor(ceea ce nu cred), cumpar altu' - la 20 de ron :smile:))

Dacă nu ai fi fost rugat...

Edited by HEIMÐALLR
Scriere neconformă

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci prezonul care iasa din rulmentul pt ford focus este mai scurt ca cel din rulmentul pt volvo?Cand imi schimb anvelopele de iarna ma si uit sa vad pt ca pe fata dreapta am schimbat si pe cutie scria febi for ford si in cutie am gasit fag.dar o sa masor pe fata stanga vs dreapta

Share this post


Link to post
Share on other sites

dap. la mine asa a fost, si nu stiu ce firma e prezonul. n-am citit pe el.:), eram prea entuziasmat ca se potriveste :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ziceam de piulite, nu prezoane ! :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now