Alecss

achizitionare parbriz ?

114 posts in this topic

Pai in acest caz consider ca-si vor da tot interesul sa-l sparga la dezlipire si e suficient sa-l apesi putin ca sa flambeze si sa se sparga, apoi vin si spun "sefu, noi ti-am spus, acum plateste si ia-ti si alt parbriz!"...tipic romanesc.

Mno, in acest caz o sa improvizez ceva, cum face tot romanul cand nu mai are alte resurse.

Ce anume pot lipi provizoriu peste parbriz si plafon ca sa nu se mai infiltreze apa si sa nu afecteze vopseaua? Daca pun niste silicon transparent (din acela care se utilizeaza la lipirea acvariilor) il mai pot da jos apoi fara sa afecteze vopseaua ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur, daca nu ne servesc, sunt neprofesionisti.

Daca ne avertizeaza, cu siguranta vor face tot posibilul sa ne tepuiasca.

Vom fi vreodata multumiti in lumea asta ?

Eu stiu ca daca nu exista buget, nu te apuci de o chestie, sau faci compromisuri. Pune silicon, si daca se lipeste iremediabil de vopsea, folosesti creion corector pe aia 2 milimetri pe care s-ar putea sa se ia vopseaua, si sfatul meu e ca data viitoare cand achizitionezi o masina, asigura-te inainte ca ai si finante sa o intretii, sau mai bine nu o mai achizitionezi si sa faci inventii.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata, am gasit tutorial cum sa izolezi parbrizul cu silicon!

Multumesc pentru implicare...sau ne- implicare! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.Siliconul transparent nu o sa lipeasca niciodata parbrizul!

2. Cel mai bun silicon pt parbriz, este cel negru pentru termopane, dar nu o sa ai pistol pt el, ca este baton, nu tub

3. Chiar daca faci rost de tot ce este necesar, nu o sa tina, pentru ca apa deja a facut santuri, si tu nu ai cu ce sa cureti si sa degresezi pe sub parbiz, ca sa bagi silicon nou

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizul se poate demonta fara a se sparge,au vrut sa te anunte ca sunt cam necopliti si mai mult ca sigur ti-l spargeau.Incearca pe interior pe subplafonsa dai cu silicon acetic transparent,sau siliconul de care spune Ionut aplicat cu degetu .Atentie sa porti manusi ca greu se mai ia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

un feedback cei care au pus parbriz nordglass?

sau o opinie despre nordgass

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu vreau sa l schimb ca este ca o sita si mai am si ditamai crapatura de 40cm pe el.Vreau pe casco deci conteaza calitatea daca le cer pe original?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt atat de dezamagait acum :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p>Da mie dor de alfa romeo sa merg cu ea 2 zile si apoi ssa trec la volvo sa-mi aminteasca cat e de buna :smile:

Legat de parbriz cred ca tine 2 anii si in ritmul ala la 6 anii schimbi 3 *600 lei tot mai ieftin ca oem

@heim cumparati o masina mai veche si mai putin premium sa vezi ce iti va place volvo :))

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok nordglass,am pus pe masina de apr. 1 an si sint multumit.

Raport calitate pret,super,parerea mea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

luni marti il montez si eu nam timp pana atunci ... revin cu feedback legat de firma din ms care il monteaza ...poate mai are cinveva pe aici nevoie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu (nu eu personal, o firma :D) am pus Nordglas de 1 an si ceva si este ok

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am schimbat parbrizul , pretul lui a fost 520 lei si 100 lei montaj , in tg mures , despre montaj nah miau facut o mizerie asta e remediabil , apoi am descoperit niste zgarieturi pe stalpii de la parbriz , pe ambele parti , si leam spus ca nu era asa , miau spus ca nu e adevarat ei naveau cum sa le faca , si pe scurt nam avut ce sa le fac nefacand poze before ... dar nah sunt foarte mici abea se observa am sa pun putin lac sa nu rugineasca si cam asta e , de recomandat vii recomand dar stati cu ei cand fac operatiunea (daca va permite timpul , mie astazi nu mia permis si asta e )

parbrizul in sine montat perfect , toate la locul lor , senzorul de ploaie functioneaza si plasticul din jurul lui e intact !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Feedback, nu mi se pare o alegere buna parca noapte reflecta aiurea luminile faruilor celor care vin din fatA, cu toate ca geamul e curat,ziua e super, pe ploaie parca sterg mai rau stergatoarele pe el cu toate ca pe cel original stergeau bine,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am vorbit la service azi si ei or zis ca lucreaza cu Saint Gobain.Pe original nu se poate ca nu deconteaza cascoul.O sa vad saptamana viitoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer as recomanda pilkington , facand o comparatie intre v50 care avea original saint gobain si v70 care are pilkington , mi se pare ca nu la zgariat aproape deloc stergatorul pe cel de v70 si masina e din 2002 si pe cel de la v50 2008 la zgariat bine de tot ... si in v70 de 4 anii de cand e la mine am folosit lichid de 5 lei , si nam avut grija deloc...

acuma la v50 nu stiu ce lichid sa folosit sau ce stergatoare ... etc

pilkington aveam si pe alfa romeo de 1 an jumate si arata ca nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce nemultumit esti! :smile: Nimic nu a fost schimbat in cele discutate de tine mai sus,insa Bucurestiul este foarte murdar si locurile de parcare nu au rigole cu verdeata si orice pelicula de praf este abraziva si daunatoare .Da este mai calitativ practic vorbind, un Pilkington (am pe S,este din 97 si arata parca mai bine decit arata cel de V50 cind am cumparat masina .Ce pot sa zic mai mult.!

Achizitioneaza-ti un V40 foloseste-l vreo 3 -4 ani de ex. zilnic in Bucuresti si ai sa il schimbi si pe acesta.Vise cu produse durabile si foarte durabile in aceste timpuri..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu ziceam ca nu l-ati folosit corespunzator, doar aia ziceam ca fix de pilkington nam avut grija si pe saint gobain se vedeau mai tare urmele de la stergator,

Offtopic, eu cred ca mam nas ut nemultumit :)) si para se accentuează pe zii ce trece, dar in fond sunt foarte multumit de v50 mai descopar cate o buba minora, dar asta e omu :)) tot mai bun vrea, v40 va vedea numai franta si eu probabil am sa o conduc pana la spalatorie :))) intai sa vedem daca se decide mama

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer as recomanda pilkington , facand o comparatie intre v50 care avea original saint gobain si v70 care are pilkington , mi se pare ca nu la zgariat aproape deloc stergatorul pe cel de v70 si masina e din 2002 si pe cel de la v50 2008 la zgariat bine de tot ... si in v70 de 4 anii de cand e la mine am folosit lichid de 5 lei , si nam avut grija deloc...

acuma la v50 nu stiu ce lichid sa folosit sau ce stergatoare ... etc

pilkington aveam si pe alfa romeo de 1 an jumate si arata ca nou

Hai că îți arăt data viitoare cum arată parbrizul meu Pilkington schimbat acum vreo 9 luni zici că e pe mașină de 5-7 ani. Este diferență între Pilkington Volvo (OEM) și Pilkington "AM".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci asta e :)) adevărul e ca reprezentanta pilkington din ms e cam Dubioasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau mai bine Fuyao, este ieftin si bun, raportul ideal intre calitate si pret .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine nu iei nimica te chinui si te plangi ... da ai un ban in buzunar :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau mai bine Fuyao, este ieftin si bun, raportul ideal intre calitate si pret .

Bre, Fuyao branduit Volvo a costat 1700lei+tva la Primus. Nu stiu unde este pretul ... :D

Cu senzor de ploaie.

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fuyao si atat cumparat de unde trebuie nu sare de 650 lei si e la fel ca ala de 1700+ TVA de-ti place tie sa-l spargi pe centura . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now