Alecss

achizitionare parbriz ?

114 posts in this topic

Nu ai tu idee ce afectat e Cristi, il doare asa de tare incat si-a luat noul S60 si a uitat S40-ul vreun an pe la Primus prin curte.

Sincer sa fiu nu am vazut nici un S40/V50/C30/C70 pana acum cu parbriz Pilkington, majoritatea aveau Saint Gobain fie OEM fie AM .

Ca si concluzie, indiferent de marca tot se crapa/sparge, singura diferenta dintre ele este data de rezistenta la sablare/zgariere, cu adevarat un parbriz de firma rezista mai bine la dat cu racleta iarna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu nevoie de geamu ala mic de pe dreapta spate panan luneta triunghiu ala dupa geamu portiera spate mai exact pentru un volvo s40 din 2007 . ma poate ajuta cineva va rog

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai..cred ca poti incerca la AGER. Cei care vand parbrize vand si...alte geamuri :smile:. Ma indoiesc ca au pe stoc, dar in mod sigur pot aduce. Succes

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost ieri pana la AGER si am intrebat de parbriz. S60, 2001, fara senzori ... pret 900 lei :crybaby: . Ma bate gandul sa iau unul din dezmembrari si sa merg la ei sa cumpar doar chederul si sa-l monteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi si la ionut lup la dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost ieri pana la AGER si am intrebat de parbriz. S60, 2001, fara senzori ... pret 900 lei :crybaby: . Ma bate gandul sa iau unul din dezmembrari si sa merg la ei sa cumpar doar chederul si sa-l monteze.

Mai sa fie! Este mai scump decat cel de V50/S40 de 2010, cu senzori cu tot. Vezi totusi ca mai sunt oferte si pe la alte firme.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mi-a zis ca este 900 lei cu reducere de aprox. 230 lei :))). Sa vad cu dezmembrarile, pentru ca Ionut si Sandro sunt cam departe si prin curier nu rezista :D, iar Cristi din Bucuresti are niste preturi de nici el nu ar cumpara de la el :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Stie cineva daca exista parbriz incalzit (pentru C30/S40/V50), si eventual daca se poate monta ulterior, neavand aceasta optiune de serie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceeasi intrebare si pentru s/v60

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate monta!Dar,trebuie toata instalatia si toti senzorii,deci costuri mult prea mari..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilkington. am pus eu la un v50 din 2007 ,cu senzor si cu montaj rapid 30 min , ma costat 950 ron

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbriz incalzit, aka sa nu mai inghete stergatoarele se obtine foarte usor prin scoaterea chederului de la firewall, cel care face etansarea intre capota si firewall.

Eu asa procedez de 2 ierni incoace si se dezgheata parbrizul chiar cu ventilatie off.

Negativ:

- la viteza peste 100km/h in conditii de vant atmosferic e posibil sa vibreze capota. Rezolvare... una bucata cheder de la dezmbrari pe care il faceti 3 bucati; lateral, centru, lateral, atat cat sa permita trecerea aerului incalzit de motor sa treaca spre stergatoare. ;)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilkington. am pus eu la un v50 din 2007 ,cu senzor si cu montaj rapid 30 min , ma costat 950 ron

Te referi la senzorul de ploaie ?

Pe mine ma intereseaza incalzit pe toata suprafata(cu rezistenta in interior) si cu senzorul aferent...

Au si asa ceva?

Edited by Ygrec

Share this post


Link to post
Share on other sites

La AGER service mi-au dat scorul minim de 700 ron pentru un parbriz de V50 cu senzor de ploaie. Din ce am inteles eu, pretul nu include montajul, care ar dura circa 2-3 ore si costa vreo 200 ron. Nu mi se pare o suma exorbitanta, insa din pacate nu dispun acum de acesti banuti, avand alte prioritati. O sa caut o rezolvare mai ieftina, poate chiar un SH daca arata binisor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-au facut cei de la Ager service o oferta de aprox 1000 lei ( cu reducere) si pana la urma am pus de la http://www.marctec.ro/, cu 340-360 lei cu tot cu montaj. Da stiu suna de necrezut, nici mie nu mi-a venit sa cred, dar atat a costat nou cu tot cu montaj. Parbriz facut in Cehia parca, care pana acum nu are nici o zgarietura, din primavara si arata destul de bine

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vad in oferat celor de la Martec parbrize de Volvo :smile:

Oare nu-si updateaza site-ul ? Ar fi stupid din partea lor!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da un telefon, ca nu e mare greutate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, m-am linistit si cu Martec, e 570 Ron parbrizul pentru V50 (cel cu senzor de ploaie)! Repet, nu mi se pare o suma mare, dar momentan am total alte prioritati si nu am buget mai mare de 150-200 ron pentru o reparatie care sa opreasca infiltrarea apei in masina.

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dat jos parbrizul si apoi repus cum trebuie plus materialele de rigoare(mastic de geam ,primer si cleaner)iti vor depasi bugetul oricine ti le-ar face.Am comentat asa informativ sa stii care sint preturile uzuale.

La centrele specializate daca se cumpara parbrizul de la ei fac anumite concesii cu pretul daca il montezi la ei dar au ei grija cumva ,mascat , si le scot tot din pretul parbrizului pe care il plateste tot clientul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi-au facut cei de la Ager service o oferta de aprox 1000 lei ( cu reducere) si pana la urma am pus de la http://www.marctec.ro/, cu 340-360 lei cu tot cu montaj. Da stiu suna de necrezut, nici mie nu mi-a venit sa cred, dar atat a costat nou cu tot cu montaj. Parbriz facut in Cehia parca, care pana acum nu are nici o zgarietura, din primavara si arata destul de bine

Eu am dat vreo 400-500 Ron acum 4 ani, deci e foarte posibil acum sa fie 350 Lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.515 lei a costat parbrizul la mine,acum 3 saptamini l-am pus,cu senzor de ploaie,

montaj inclus,marca Nord Glass.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit oferta de la AGER sa-mi dea jos parbrizul si sa-l relipeasca, insa nu garanteaza ca nu se sparge la dezlipire. Costul operatiunii e de 250 ron. Wtf si daca se sparge platesc 250 ron + inca un parbriz nou ? :)

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si nu ti se pare normal ? Ceea ce ceri tu este o operatiune NONSTANDARD.

Daca tu vrei sa ti se faca ceva ce nu e in activitatea lor (dezlipire-lipire) si ei TE AVERTIZEAZA ca o faci pe raspunderea ta, mi se pare normal sa platesti.

Daca nu te anuntau de riscurile astea, si li se spargea in mana atunci da, trebuiau sa repare ei paguba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now