Alecss

achizitionare parbriz ?

114 posts in this topic

Eu Splintex all-round am pe Smart...si e f. ok ca parbriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum era vorba aia? O poza face cat 1000 de cuvinte? :D

post-178-0-20008800-1346748317_thumb.jpg

post-178-0-35541500-1346748336_thumb.jpg

post-178-0-35042300-1346748358_thumb.jpg

Iar daca vreti sa impartiti firul in patru putem decoda impreuna eticheta fiecarui parbriz, astfel aflam ca in prima poza avem un parbriz produs de fapt de Glaceries, Reunies SA. in Belgia nu de Saint Gobain, in poza nr 2 avem un parbriz produs de Splintex Belge SA in Belgia iar pe geam scrie Italy iar in ultima poza avem un geam produs de Pilkington Automotive Limited UK marcat E1 adica Germania iar pe geam scrie Italy .

Un lucru e sigur, toate sunt originale, adica in prima poza avem un S80 produs in 2006, in poza 2 un V70R 2004 si in poza 3 un V70 2001 . :D

Acuma sincer sa fie la cat de aiurea sunt marcate astea originale stau si ma intreb daca are sens sa ma uit pe marcajul unui parbriz after-market pe care nu scrie VOLVO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehehe - this is fun. Uite AICI traducerea. Incredibil ce varza ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu are parafa cu Volvo dar are urme de racleta de la fostul propitar, a curatat zapada cu tot cu sticla :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan schimba stergatoarele alea clasice oribile cu niste AeroTwin-uri :glasses9: e R pentru dumnezeu :lol::P

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine pe toate geamurile in afara de parbriz care a fost schimbat scrie PILKINGTON!

post-1775-0-13158800-1346763786_thumb.jp

post-1775-0-06137100-1346763814_thumb.jp

post-1775-0-34780500-1346763840_thumb.jp

post-1775-0-16986300-1346763867_thumb.jp

post-1775-0-98050400-1346763897_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

@batman, not my R :D

@Andu, asa e la toate din platforma P2, mai putin parbrizul care de obicei e Saint Gobain sau Splintex la cele cu senzor de ploaie. Pilkington cum am eu mai rar am vazut . Ma refer la echipare OEM la momentul producerii masinii, ulterior poate Volvo a facut contract si cu alti producatori .

Pe modelele noi dupa 2011 parbrizele sunt chinezesti made by Fuyao in China .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fuyao aveam si eu, si a mea este MY2010. S-au hlizit aia de la AGER, ca cica incep si ei sa aduca marca asta :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai sa razi dar si Bentley are tot Fuyao asa ca .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa concluzionam, are cineva pe S40/v50 pilkington?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nimeni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@icristi...NU ma laud ca as fi vazut foarte multe C, S,V-uri dar numai Saint Gobain am vazut inscriptionat ,Pilkington nu.Precum este conventia la uleiurile de motor cam asa ceva si cu parbrizele.Este doar parerea mea.

Tu ce ai pe parbrizul D5-ului?

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

iCristi - concluzia pe care o urmarim nu asta era... Si nu - tot nu ai dreptate - Pilkington produce si pentru Volvo, si inclusiv pentru V50/S40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eiii...i-a uitati-va ce curios m-ati facut voi cu parbrizele astea si producatori,pe care sincer sa fiu,recunosc,nu am dat nici o importanta;maine am sa ma uit la ambele Ssss-uri si va spun ce scrie pe ele.

Un lucru il stiu sigur ca ambele au parbrizele originale de cand au iesit din fabrica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar eu tot nu inteleg, de ce atata importanta acestui aspect! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa facem oarecum o statistica,care geam e mai calitativ,mai scump etc...cum ar spune cineva pe care cunosc: Detalii,detalii :P

Acum m-am uitat la S60 unde parbrizul si luneta sunt Pilkington E1 Sweden,iar restul sunt Saint Gobain E2 tot Sweden.Ma uit si la 40 si va spun ce scrie si acolo.

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

iCristi - concluzia pe care o urmarim nu asta era... Si nu - tot nu ai dreptate - Pilkington produce si pentru Volvo, si inclusiv pentru V50/S40.

iCristi - concluzia pe care o urmarim nu asta era... Si nu - tot nu ai dreptate - Pilkington produce si pentru Volvo, si inclusiv pentru V50/S40.

Ce urmaream era de fapt sa atrag atentia asupra unui aspect: seriozitatea si profesionalismul serviciilor in domeniu, si anume cum este posibil sa spui ca vinzi ceva care nu a fost vreodata produs ? Simplu, pui o eticheta ordinara si inseli clientul. Atentie la detalii!

Pe D5 lateralele toate sunt SaintGobain, mai putin cele mici de la usile din spate ca sunt FUYAO. Parbrizul parca e tot Saint Gobain, si :colacpestepupaza: mi-am adus aminte iar de problema cu gheata pe stergatoare, ca tot se apropie sezonul.

Apropo, vreti piese auto ROLEX, cu siguranta gasiti in targ la Vitan.... :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema iCristi este ca dezinformezi - daca tu ai avut o experienta "romaneasca", nu poti acum sa afirmi sus si tare ca Pilkington + Volvo = no love. "cum este posibil sa spui ca vinzi ceva care nu a fost vreodata produs" este de fapt - "cum sa spui ca nu s-a produs niciodata, ca sa iti justifici incercarea de teapa". Evident ca exista facaturi, evident ca exista oameni bine intentionati care te duc cu presul, (cu atat mai periculos daca este vorba de reprezentanta acelei marci). Dar deh - aici traim, teapa este un mod de viata. Tine de noi sa ne protejam, si sa nu luam de bun orice. Incepand de la traditionalul Adibas din copilaria democratiei romanesti.

Mie mi-a folosit acest topic pentru ca nu aveam nici ea mai vaga idee ce fel de geam este bine sa-mi pun. Tocmai ca sa nu iau de bune toate povestile vanzatorilor, am preferat sa ma informez. Este jenant ca un mucios de geamgiu sa ma pacaleasca ca pe un copchil pentru ca nu am nici o idee de ce vinde el :P). Concluziile mele (la acest moment ar fi cam urmatoarele (firma si marca) - AGER /Saint Gobain. Pentru V50/S40. Pe la 800 lei si cam 3 ore de la intrarea in service.

Am facut dupa montare drumul pana la Timisoara (cu Transalpina la intoarcere :D). si dupa tona de pietricele primita, parbrizul pare sa se comporte mai mult decat onorabil. Fara "ciupituri", parca si mai buna isonorizarea decat cu anteriorul (posibil placebo :P). La S1, parbrizul nou-nout Pilkington semana cu Calea Lactee dupa numai cateva zile. Nici nu vreau sa ma gandesc cu ar fi aratat un Guardian sau cine stie ce alta ciudatenie polonezo -ungureasco -chinezeasca.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am spus ca pilkington nu este un producator ok , lucrez cu pilkington Polonia pe partea de sticla arhitecturala si chiar nu am nimic de reprosat, insa cand spun ca NU fac parbrize pt S40-V50 MY05 nu dezinformez, ba dimpotriva. Punct

Share this post


Link to post
Share on other sites

De exemplu - 8832AGSVZ2M Pilkington

Catalogul Pilkington AICI, vezi pg. 87, 123, 127...

Daca tu inghiti tot ce iti serveste "un nene", problema ta. Dar cand toata lumea iti spune ca esti beat, probabilitatea este destul de mare.

PS - "Punct" sa fie acolo la tine, si sa il pui in propozitii cand vorbesti tu cu cei ce te asculta. Aici nu inchizi gura nimanui. De la "parerea mea" si de la ce ti-a spus "un tip mai OK" ai ajuns la "NU" si "PUNCT".

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

De exemplu - 8832AGSVZ2M Pilkington

Catalogul Pilkington AICI, vezi pg. 87, 123, 127...

Daca tu inghiti tot ce iti serveste "un nene", problema ta. Dar cand toata lumea iti spune ca esti beat, probabilitatea este destul de mare.

PS - "Punct" sa fie acolo la tine, si sa il pui in propozitii cand vorbesti tu cu cei ce te asculta. Aici nu inchizi gura nimanui. De la "parerea mea" si de la ce ti-a spus "un tip mai OK" ai ajuns la "NU" si "PUNCT".

Acel parbriz este pentru MY07 (''07-'' inseamna fabricatie dupa 2007, daca nu stiai), si este cu parasolar albastru.

Nu se potriveste pe MY05, pentru ca are alta forma a serigrafiei (serigrafia este vopseaua aceea de pe marginea parbrizului si in jurul oglinzii retrovizoare) si alta pozitie a suportului de oglinda.

Pentru MY05 Pilkington produce doar geamuri laterale pentru usile din fata, daca ma uit in catalogul indicat de tine.

8832LGSS4FD se citeste:

88 = Volvo

32 = C30/S40/V50

L = Body glass left

GS = Green solar-control

S4 = Sedan 4 doors

FD = Front door

Nu stiu cine ce inghite, dar stiu ca insisti in prostia asta aiurea si nu vad rostul

Te las pe tine sa pui punctul

Share this post


Link to post
Share on other sites

iCristi - te referi la "serigrafia este vopseaua aceea de pe marginea parbrizului si in jurul oglinzii retrovizoare", asa cum apare la pagina 123, poze? Mah dar incapatanat esti..

Te mai intreb odata, cu riscul sa ma repet - pe ce te bazezi cand spui acest lucru? Esti convins ca informatia ta este corecta? Atat de convins incat sa recomanzi tuturor celor care au V50/S40 MY pre 2007 si care gasesc pe parbriz scris "Pilkington" sa iil schimbe ca sa evite probleme (inevitabile in cazul unor fake-uri)?

Ca sa nu mai spun ca la inceputul acestei discutii, cand ai facut recomandarile, nu te-ai referit oricum la MY05. Ca sa iti amintesc:

"din propria experienta va spun ca Pilkington nu face parbrize pentru VOLVO S40/V50, nu stiu daca pentru celelalte modele, dar pentru astea sigur NU. Cine spune ca are Pilkington pe masina, a luat teapa, probabil de la CENTRU DE PARBRIZE, asa cum au incercat sa ma tepuiasca si pe mine, montandu-mi pe masina un parbriz HS ( Hirschler), produs in Ungaria,"

UPDATE: Am contactat Pilkington Automotive Romania SA, si mi-a fost confirmata existenta (pe stoc chiar) a parbrizului Pilkington ("Pilkington, ca noi nu vindem altceva") pentru Volvo S40/V50, pentru MY05, cu senzor (modelul cu 1R la final) sau fara senzor (1M), tenta verde, pret 700 lei. Dupa munca de informare depusa, recomand ignorarea indicatiilor pretioase primite anterior, si luarea in considerare a variantei Pilkington pentru S40/V50 atat MY03- cat si MY07-

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar de ei a fost montat parbrizul HS, si directorul lor mi-a scris pe factura :'' se va inlocui cu parbriz Pilkington". Daca gasesc factura pun si o poza.

Despre asta vorbeam. Scrie mare Pilkington pe firma, dar vand si alte marci. Ba chiar mai mult, pun pe parbriz un autocolant cu Pilkington si numerele lor de telefon (reclama) si spun ca daca il dai jos pierzi garantia.Nu recomand. Voi reveni cu poze, dar momentan nu am timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK - eu chiar m-am saturat de subiectul asta. In Romania exista tepari si tepe - cred ca nimeni nu se indoieste de asta. Needless to say - fiti atenti sa nu patiti ce a patit colegul nostru. Vad ca l-a afectat ... Toate bune.

PS - multumiri pentru atentionare. Este totdeauna bine sa ai informatii de genul asta. Este "reclama" pe care ei si-o fac, si pentru asta exista astfel de comunitati - sa ii evitam. Poate deschizi un topic nou, cand iti faci timp si de poze, si ii tratam cum se cuvine. Poate chiar mutam discutiile de aici acolo, ca sa nu cream confuzie.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now