doruapata

Ulei A5/B5

68 posts in this topic

Unde se poate gasi ulei Castrol 0w-30 A5-B5 si la ce pret ?

Va multumesc anticipat.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca la Mike1 de pe forum sau la reprezentanta Volvo . Pretul unui litru variaza intre 70 lei si 105 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti si la magazine on-line de profil (cu "oil","ulei" in denumire) sau mergi pe recomandarea :thumbsup2: celor de mai sus.

Exista acum pe piata doua Castrol 0W-30 ACEA A5/B5:

Castrol SLX Professional Longtec for Volvo Cars A5/B5 0W-30 si Castrol Edge Professional A5, 0w-30, care practic sunt acelasi ulei.

Atentie, vezi ca sunt si 0w30 Edge / SLX Professional Longtec/LongLife dar care indeplinesc doar A3/A4/B4!

De asemenea, pentru motoare cu multi km o parere personala ar fi un 5W30, dar tot A5/B5 de ex. Castrol Magnatec Professional A5 (e la tine in judet ;) ).

Nu ai completat multe info la profil, tu stii ce an/motorizare/km ai; fiindca Volvo recomanda acel Castrol pentru motoare in general dupa 2004 (insa si alti mari producatori de uleiuri au 0W30 A5/B5), poate vrei sa consulti fisierul pdf atasat.

Castrol_for_Volvo.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri !

Masina este fabricata in Decembrie 2007, Motor 2,4 - D5 - 185 CP - Full - 78000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci clar 0w30 A5/B5 in cazul tau! :)

Dar, pentru ca titlul e mai general si in sectiunea asta, s-ar putea sa trezezsca un interes mai larg, asa ca nu strica ceva informatii in plus.. ca sa nu se mai deschida topice la fel la fiecare model, ca mai sunt. Aici e cel mai bun loc(aviz moderatorilor).

Cum ziceam, mai sunt si altele A5/B5

Mobil 1 Fuel Economy 0W-30

Shell Helix Ultra X 0W-30

Liqui Moly Synthoil Longtime Plus 0W-30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarat ce spui vecine dar cand motorul este predispus la defecte si reparatia costa peste 10.ooo lei mai conteaza pretul uleiului Castrol ?

Daca Volvo, Jaguar, Aston Martin, BMW, AUDI si altii folosesc NUMAI CASTROL, daca pe busonul de ulei scrie mare CASTROL, daca pe tragerul masinii scrie clar CASTROL si ce model de Castrol trebuie, atunci ce sens are sa faci experimente cu alte uleiuri ?

Uleiul Castrol for Volvo Cars este numai unul si trebuie folosit obligatoriu la motoarele Volvo diesel EURO4/5 .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la,..

de fapt, si la benzinarele in 5,6 sau 8 cilindri si la diesel in 5, criteriul de utilizare obligatorie ("must") e intervalul de service de 30.000km cum zice pe eticheta,..

caci mai e si(aceeasi Marie cu alta palarie) ;DVolvo for Volvo Cars 0w-30 A5/B5:post-329-0-68965800-1322862461_thumb.jpgpost-329-0-86098000-1322862469_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

La benzina nu e obligatoriu Marius decat la motoarele foarte noi dupa cum a explicat Andrei mai sus .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol GTX e un ulei mineral, laudat de nu se poate, intreb si io : intre full sintetic si mineral

care e de preferat? ambele fiind 5w40. mersi anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel sintetic isi pastreaza viscozitatea si calitatile de lubrifiere timp mai indelungat si pe o plaja mai mare de temperaturi.Exista ulei mineral 5W40?Eu stiam ceva de genul 15WXX=mineral,10WXX=semisintetic si 5 sau 0WXX=full sintetic.Daca grasesc ii rog pe cei mai bine documentati sa ma "lumineze".Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista si 10W-40 full sintetic, dar e mai rar si mai scump...

Share this post


Link to post
Share on other sites

G

De asemenea, pentru motoare cu multi km o parere personala ar fi un 5W30, dar tot A5/B5 de ex. Castrol Magnatec Professional A5 (e la tine in judet ;) ).

Castrol_for_Volvo.pdf

Eu am pus 5w30 A5 B5 (cel atasat in pozele de mai jos). Am pus prima data 0w30 a3 b4. Disparand din baia de ulei in 15 000km aproximativ 1,2-1,3 litri m-am hotarat si am pus 5w30 care este ceva mai gros dar are aceiasi norma (aprobata de ford) Ford WSS-M2C-913A / B/ C.

Tin sa va spun ca in 3000 km nu a mai disparut ulei vizibil pe joja de ulei. Concluzia trageti-o singuri.

Aici poti vedea de unde m-am documentat privind normele.

http://uleideulei.ro...itru-p-868.html

http://www.oilmag.ro...5-p-492039.html

Ca sfat al meu, incearca sa bagi 0w30. Daca stai toata ziua cu bidonul completand ulei, baga-i 5w30-ul asta. Eu sunt foarte multumit de el.

Ambele uleiuri avand aprobare ford, refuz sa cred ca un motor ford poate merge cu ambele tipuri de ulei (5w30 si 0w30) si un motor de volvo nu, in cazul in care au aceiasi norma.

post-621-0-59554300-1371749068_thumb.jpg

post-621-0-57006400-1371749073_thumb.jpg

Edited by zack
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

În funcţie de care maşină vorbeşti, se poate să fi făcut o prostie sau un lucru bun. Sau invers, prima dată.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

În funcţie de care maşină vorbeşti, se poate să fi făcut o prostie sau un lucru bun. Sau invers, prima dată.

De xc90 vorbesc care are motorul de 185 cp d5. S80-ul toarce linistit cu 5w40 Castrol edge...dar are motorul d5 163 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca nu-s scumpi segmentii, are Alex pe stoc si te asteapta .:D

Scrie destul de clar in manualul masinii, D5244T4 merge numai cu 0W-30 A5/B5 Castrol . Tu joaca-te ca te joci pe banii tai .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru benzinar/turbo e bun uleiul asta castrol magnatec professional 5w30....A1/B1-A5/B5....cu norma ford wss-m2c-913c ???am sunat la reprezentanta si mi-au spus sa bag castrol edge professional 5w30 API SM / CF; ACEA A1/B1, A5/B5

ILSAC GF-4; meets Ford WSS-M2C913-C dar vad ca are aceeasi norma ca si castrol magnatec profesional 5w30....si uleiul e verde !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar nu stie nimeni daca e bun sau nu??deja l-am bagat in motor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,am si eu o intrebare similara:ce ulei de motor ai place la un Volvo v 50 diesel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Despre ce diesel este vorba?

Daca e cel de PSA 1.6 sau 2.0 merge 5W30 Ford Formula,daca e D5-ul trebuie 0W30 for Volvo Cars.

Un search in aria S40/V50 te-ar scuti de intrebari si nedumeriri!

Sent from SGS3 on Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mikaita, e bun uleiul bagat de tine .

@ VitaFresh, sau mai simplu, se verifica abtibild-ul de pe trager. Acolo scrie clar ce ulei este necesar .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Daca Volvo, Jaguar, Aston Martin, BMW, AUDI si altii folosesc NUMAI CASTROL, daca pe busonul de ulei scrie mare CASTROL, daca pe tragerul masinii scrie clar CASTROL si ce model de Castrol trebuie, atunci ce sens are sa faci experimente cu alte uleiuri ?"

Sa zicem ca esti exasperat de calitatea execrabila a mineralului hidrocracat de la CASTROL? O fi suficient motivul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Daca Volvo, Jaguar, Aston Martin, BMW, AUDI si altii folosesc NUMAI CASTROL, daca pe busonul de ulei scrie mare CASTROL, daca pe tragerul masinii scrie clar CASTROL si ce model de Castrol trebuie, atunci ce sens are sa faci experimente cu alte uleiuri ?"

Sa zicem ca esti exasperat de calitatea execrabila a mineralului hidrocracat de la CASTROL? O fi suficient motivul?

Volvo recomanda ulei OEM pe care scrie Volvo si nu scrie nicaieri Castrol si nici pe trager.

PS: inteleg ca ai cunostinte in domeniul uleiurilor, dar poate postezi si pe intelesul nostru spre ex :"mineralului hidrocracat"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am postat acea dizertatie lunga pe topicul baiatului aceluia cauia ii facea uleiul spuma. Si am fost luat la mischteaux. Ce ar trebui sa spun mai intai?

Cantitatea de informatie este uriasa. Am cunostinte ca sunt profesionist. Ce vreti sa stiti?

Nu stiu ce ar trebui sa fac mai exact.

Nicicum nu e bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now