doruapata

Ulei A5/B5

68 posts in this topic

OK! Drive carefully!

G'bye!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul de motor nu este obligatoriu sa fie derivat al petrolului, 99% chimie 1% petrol .

Ai incercat vreodata uleiul original Volvo ? Atunci ce sens are discutia asta ? Vezi ca nu suntem pe VWFORUM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Uleiul de motor nu este obligatoriu sa fie derivat al petrolului, 99% chimie 1% petrol ."

Si cine a afirmat asta? Eu, cumva? Unde?

"Ai incercat vreodata uleiul original Volvo ?"

Nu. Are vreo relevanta? Este vreun state-of-the-art al uleiurilor si n-am aflat inca? Cine il fabrica si pe ce grupa se bazeaza?

"Atunci ce sens are discutia asta ?"

Nu prea vad legatura intre lipsa de sens a acestei discutii si faptul ca am folosit eu sau nu uleiul "original Volvo". Poti detalia?

In legatura cu VWForum, nu inteleg deloc la ce te referi. Nu vad legatura intre acel forum si acesta. Sunteti 'infratiti"? :lol:

Cu stima si respect!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. In postul #23 spuneai fara sa argumentezi ca esti satul de calitatea proasta a mineralului hidrocracat de Castrol, pai ce hidrocracare la ulei 100% sintetic facut in laboratorul nr 3 de la Castrol Germany .

2. Da, are relevanta, anumite motoare Volvo se strica foarte repede daca nu folosesc ulei original sau unul de aceiasi calitate .

3. Vad legatura pt ca ai plecat cu coada intre picioare de la acea discutie de acum 2 ani de pe VWFORUM si ne iei pe noi pe sus ca suntem prost informati, etc etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1)Este un ulei mineral hidrocracat de grupa III care n-are nicio legatura cu niciun laborator din Germania. Se fabrica la rafinaria Atas din Mersin, in Turcia. Pot furniza argumente dar le astept mai intai pe ale tale

2)Ai vreo dovada a faptului ca folosind un ulei superior se "strica foarte repede"? Nu cred, intrucat ar fi si absurd...Dar poti incerca sa argumentezi.

3)Nu am plecat cu "nicio coada intre picioare" ci (probabil) am fost victima obtuzitatii echipei de moderare recunoscuta dealtfel pe tot netul. Totusi poti argumenta cu citate. Nu-mi amintesc sa fi "pierdut" vreo disputa in acest domeniu (fara "ajutorul nemijlocit" si nedorit de ceilalti useri, al moderatorilor)

Te alaturi lor?

Edited by iuliu m.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Eu vb strict de uleiul original Volvo 0W30 MADE IN GERMANY nu de 5W40 facut in Turcia . Nu are petrol decat ambalajul in rest chimie .

2. Nu are cum sa se strice folosind un ulei bun, asta am si spus, de aceia uleiul original este cel mai bun iar mai bun nu stiu sa existe .

3. Nu am timp sa caut citate iar faptul ca te bati cu pumnul in piept ca esti zeul uleiurilor folosind numai fisa tehnica este de ras, hai cu argumente reale, cu mostre de ulei trimise de tine la Blackstone dupa care mai vorbim ce ulei e bun si ce ulei nu e bun, de curiozitate pt cultura ta generala a trimis un coleg de forum mostra de ulei 0W30 Castrol A5/B5 iar dupa 14.ooo km uleiul avea aceleasi proprietati ca in "datasheet", ce zici de asta ? Peste ceva timp va trimite si Volvo 0W30 A5/B5 la test si chiar sunt curios daca e mai bun decat Castrol 0W30 A5/B5 mai ales pt ca Volvo nu spune foarte clar in fisa tehnica ce TBN are uleiul si ce HTHS, numai vascozitate la cald/rece, densitate si alte nimicuri .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,am o mica problema,la ultimul schimb de ulei am folosit Castrol SLX Profesioanal Longtec 0w30 A3B3/A3B4.Problema e ca uleiul asta nu mai este pe piata,cei de la magazin mi-au spus ca nu se mai fabrica si nu stiu ce ulei sa pun acum.Motorul este D5,163CP,D5244T an 2004.Multumesc aniticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti pune Castrol EDGE Titanium 0W30.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edge Titanium e A3/B3/B4 din cate stiu dar poti pune si A5/B5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri !

Masina este fabricata in Decembrie 2007, Motor 2,4 - D5 - 185 CP - Full - 78000 km.

Salut!

eu am platit 95 ron/l luat de la Primus in august. Am acelasi motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici n-au trecut 3 ani de cand a postat userul "doruapata" ;D

Uleiul original 0W30 A5/B5 in bidon cu VOLVO costa 75RON/litru, deci... ai dat foarte mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici n-au trecut 3 ani de cand a postat userul "doruapata" ;D

Uleiul original 0W30 A5/B5 in bidon cu VOLVO costa 75RON/litru, deci... ai dat foarte mult.

Nu a dat mult ..., doar a cumparat de la primus. Pretul e tot 75RON/litru +o cafea = 95...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreo 6 pachete de cafea that is... ;D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,revin iar,sper sa nu fiu stresant.Am gasit Edge Titanium 0w30 dar cu specificatia C3.Pot sa pun acest ulei sau daca nu, pot pune Castrol for Volvo Cars 0w30 A5/B5?Motorul este D5244T din 2004.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc 5-30 c3 a5/b5 si merge bine sunt la al 3lea schimb

15k intre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,nu gasesc decat Titanium 0w30 Acea C3.Adica doar C3 scrie.Mi-e frica sa pun cu toate ca cei de la magazin imi spun ca este compatibil.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

C3 din cate stiu e si A3/B3/B4. La mine A5/B5-ul va intra in stoc undeva la jumatatea lui Noiembrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt urare.Stiu ca nu are nevoie de A5B5,dar nu stiam ca C3 este echivalentul A3B3B4.Mersi de sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce bine era daca aveam si eu abtibild pe trager (dar nu-l am).....dar vad ca merge super bine cu 5w30 castrol......inainte am folosit 5w40 castrol slx professional....dar nu am mai gasit asa ca am bagat pt benzinar/turbo castrol magnatec professional 5w30...(cel verde la culoare)...si merge super bine....sper sa nu fi facut o boacana....fiindca tin la volvache al meu.....

ma refer la A1B1/A5B5......cel care are norma ford....Am incredere in Bogdan.....daca el zice ca merge si nu dauneaza merg pe mana lui....

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge fara probleme! Si eu folosesc de ceva schimburi si nu au fost probleme.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Am si eu o intrebare.Observa ca sunt doua tipuri de Castrol pe piata.

0W-30 care nu scrie nimic si costa mai putin, acesta https://www.pieseautomix.ro/articol-nou/714534/castrol_edge_professional_a5_0w30_1l_-volvo.html

Si mai este acesta care, la prima vedere pare acelasi ulei, doar ca pe ambalaj are in plus sigla Volvo si este si mai scump

http://uleideulei.ro/castrol-edge-professional-titanium-fst-a5b5-0w30-litru-p-868.html

Pana la urma este acelasi ulei, sau cel care care sigla Volvo este special pt Volvo si are ceva in plus, drept dovada acela trebuie folosit?

A doua intrebare ar fi la s60 D5, an 2002, 163 cp trebuie A5/B5 sau altceva?

 

Va multumesc!

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti trebuie A3/B3/B4 tie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e ca vreo 3 ani la rand am bagat A5/B5, pt ca nu mai gasisem nicaieri  A3/B3/B4!

Am sunat la ambele nr e telefon de pe site dar sunt inchise.Tu ai in stoc sau poti aduce 7 L?

Sau unde as putea gasi?

 

Ms!

 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now