doruapata

Ulei A5/B5

68 posts in this topic

Eu sunt in concediu pana pe 10 Ianuarie asa cum scrie MAAAAAARE cu rosu pe.fiecare pagina a site-ului :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare baieti,

 

Va rog sa imi spuneti daca la un Volvo S60 2011, D3(120kw) la 149k km este ok sa ii pun si Castrol Edge 0w30 Acea C3 (inteleg ca e echivalent Acea A3B3B4) ?

Diferenta de pret vs Castrol SLX Professional Longtec for Volvo Cars A5/B5 0W-30 sau Castrol Edge Professional A5, 0w-30 nu e mare si cred ca imi raspund singur la intrebare :). 

 

O sa fie prima revizie de cand e la mine. In trecut(la masinile avute inainte) am mers pe filtre mann/bosch si am fost multumit dar rog colegii mai experimentati sa imi dea recomandari, daca considera. 

Multumesc anticipat!

 

O zi cum va doriti!

Ciprian

Edited by CiprianM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edge proff 0w30 a5 am pe stoc si e 60ron/litru deci nu e chiar de negasit:)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Atentie ca sunt doua modele,unul fara sigla volvo mai ieftin si unul cu sigla volvo,de care am vorbit mai sus

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-mi arati si mie data fabricatiei la uleiul ala cu sigla de Volvo pt ca nu mai e pe piata de vreun an de zile . Oricum eu am pe stoc la 59 lei Castrol si la 67 lei Volvo Original . 

Pe uleiul nou produs de Castrol scrie ca e recomandat de Volvo Cars nu mai are sigla cu Volvo si este un Titanium FST, cel vechi cu sigla nu era Titanium FST . Da e fix acelasi lucru . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa facem

Iaca sigla de VOLVO

2c37d5d192bdd4c01a5c8b1f71a78f47.jpg

Fabricat in Noiembrie 2015

0e2bb115a25feecf83a951f5bd62e642.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vad ca e si Titanium FST, si cu sigla VOLVO si al dreq e si in termen :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al meu e mai nou si e de Belgia, al tau e mai vechi si e de Italia, oricum e acelasi lucru inauntru, pana nu demult aveam si eu din ala cu emblema de volvo dar din ianuarie 2016 nu am mai avut . 

IMG-20160614-WA0005.jpg

IMG-20160614-WA0006.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa codul de bare e facut in aceeasi tara. Difera doar ultimele cifre, si din cate stiam codul de tara e in primele. Si daca al meu e de italia are taxe mici, al tau e de belgia si are km dati inapoi

Da-o dreq, e doar o luna intre ele :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of mai Alex e tare greu cu tine la ora asta, nu are nici o legatura codul de bare cu tara, are legatura ce scrie pe bidon, BE02 inseamna fabrica din Belgia iar IT01 inseamna fabrica din Italia . Mai ai si DE de la Germania dar din asta am avut mai rar . 

Si de fapt  nu inseamna fabricat ci imbuteliat la fabrica din Germania, Belgia sau Italia . 

Edited by Bogdan G
pp

Share this post


Link to post
Share on other sites

E tarziu bre nene G-ule. Pozitiv e "sa are" ceva useru' de invatat din discutia asta :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

acul ma temperatura sta ridicat chiar daca mot e rece si cum pun contactul se ridica acul pe rosu iar motorul nu se accelereaza. care ar fi problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ai cauciucurile desumflate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau de la ulei a3b4 ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si revenim cu discutia "ulei nou / ulei vechi". Ultima transa primita, uleiul care "nu se mai fabrica" - Castrol EDGE Professional, A5/B5 0W30, CU SIGLA VOLVO si data fabricatiei 12.05/2016. Sper ca se vor clarifica unele lucruri acum.

 

ab8d2c4cdb279048a5259f301866c907.jpg37ca5246a02297d9245f04f9d64363d8.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, Cosmin24 a spus:

Unde gasesc si eu ulei asa? Ms.

La midnight sau la bogdan g :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai G-Spot n-a zis ca nu mai are din Ianuarie !?

Sent from my D5503 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, buna observatie ! Deci gasesti la Mc :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now