Midnight Caller

Voi cum va relaxati ?

53 posts in this topic

Poate pare o prostie sau ceva nebunesc, dar daca am o insomnie si vreau sa adorm imi imaginez ca conduc un S60 in timp ce ascult la volum aproape minin Depeche Mode-Free Love ;D

Pe bune ca la mine tine :happy12:

exact asta fac si eu fara s60 insa  :D

depeche e de ajuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma fac crita.  ;D

Serios, eu am testat toate metodele. Asta e cea mai buna. 3-4 zile dupa, esti ca un bebe.

Mai sunt cateva metode, care merg separat sau combinate cu varianta de mai sus... aici a se vedea: cantat la karaoke in oras, muzica (rock) ascultata la volum tare, iesiri cu cortul, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vad ca ave-ti o gramada de " metode de a adormi"

interesante

dar ,de  ce nu puteti dormi?

eu dorm la orce ora din zi sau noapte,am pus capul jos, in 5 minute sforai.

ca sa puteti dormi eliminati cauza care va macina creierul= atit.......=

eliminind cauza numai ave-ti efect

simplu

SOMN USOR TUTUROR

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce nu ti-a placut in liceu ? (in afara de cladire)

sa zicem ca nu ti-a placut fizica. deci te apuci si citesti un manual de fizica....si adormi tu pina la urma.

la mine merge cu scinteia (aveam citeva prin casa, la tara)

si cu respiratia merge : iti tii respiratia pina golesti sticla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu peste topicul omului cu o intrebare inversa: ce faceti ca sa NU dormiti? Eu, personal, daca mi-e somn singura varianta este sa dorm. Nu am reusit inca sa gasesc o modalitate de a ma tine treaz, si uneori chiar imi doresc (ex: work, iesit in oras, film interesant, ladies, etc.). Cafea, Redbull, etc. nu tin la mine. Pur si simplu la un moment dat adorm, si am dormit si in locuri mai 'ciudate' ... ex: bar, cu capul pe masa :)) si fara sa fiu rupt de beat :P.

On topic: Try Discovery, un documentar istoric,  ochii inchisi, vocea naratorului te duce exact unde trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu peste topicul omului cu o intrebare inversa: ce faceti ca sa NU dormiti?

Citesc ceva despre masini. Drive teste, istorie, analize auto etc. Si in niciun caz pe Internet, pentru ca monitorul imi oboseste ochii. Reviste sau carti.

Imi amintesc ca atunci cand eram in sesiune ma "indopam" de cola toata noaptea, iar a doua zi rezistam bine pana cand ieseam de la examen. Dupa care ma simteam destul de naspa. Picam rupt de oboseala. Poate ca pateam asta pentru ca puteam sa invat mai bine noaptea (stiu, e cam ciudat, dar nu stiu... parca retineam mai usor noaptea si nici nu simteam nevoia sa iau vreo pauza)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spre deosebire de voi eu am alta problema, nu pot sa ma scol  :D

De adormit doar in concedii am mici probleme si asta din cauza ca ma trezesc foarte tarziu, in rest adorm imediat fara nici un efort.

Cred ca sunteti prea odihniti, fizic si mai ales mental.

Asa se intampla cu avansarea in varsta, apar problemele  :D sa vedeti cand nu se mai ... da hai sa nu exageram  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am antidot la somn, joc sah pe gameknot, intru pe volvo-club si ceasornicar.ro ! Iar dimineata pe la 7 ma intreaba sotia : "iar n-ai dormit?".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu peste topicul omului cu o intrebare inversa: ce faceti ca sa NU dormiti?

Baga 1-2 pahare de coca cola din ala clasic, daca se poate din pet de 2litri, undeva pe la ora 19. La mine e efect garantat; pana pe la 2-3-4 noaptea ma uit pe tavan.

Cafeauna si energizantele nu merg nici la mine. :)

Spre deosebire de voi eu am alta problema, nu pot sa ma scol  :D

Cand suna prima oara ceasul/mobilul dimineata, nu mai trage de timp si date jos din pat la primul tarr, dupa 1 saptamana - 10 zile vei vedea deja rezultate.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu dormi, si ca sa poti putrezi atunci cand vei muri (sa nu te mumifiezi de la atatea E-uri si substante de conservare care le bagam in noi), sa ai un flacon de vitamina C la indemana. O pastila daia supta este echivalenta cu o ceasca de cafea serioasa, with no side effects :) Atentie, nu mai multe de 2 pe noapte. Credeti-ma, de ani de zile am si job de noapte, si a trebuit sa ma adaptez...

Revenind on topic, despre relaxare... In afara de forumuri, rss-uri, (plus pr0n, ar zice unii :P), eu mai am piticii pe creier cu calculatoarele... Mereu am un prieten care are nevoie de ceva wire management, de ceva mai special, eu mereu imi schimb ceva in al meu...

Uite, de exemplu, de ieri ma chinui sa mi-l duc cat mai sus in OC pe aer (luna viitoare imi vin si sculele pt. watercooling - sa vezi atunci nebunie :D ). Am un QX6700 (quad core extreme la 2,66Ghz nativ) cu mb DX38BT (intel extreme series), memorii OCZ Reaper (ddr3 la 1333Mhz si 6-6-6-18), hdd 1TB (wd caviar black), ATI 3870x2, etc.

Fie mama lui a dreaq, nu am reuist sa trec de 3,4 Ghz stabil, in sincron cu memoriile, care stiu ca duc... Culmea e ca pe cealalta mb, DFI Lanparty DK X48, cu DDR2-uri Corsair Dominator 4-4-4-12 merge bine pana la 3,7Ghz...

Coolere incercate pe rand (ca am de facut si un review comparativ la ele, si le-am incercat pe rand) Tuniq Tower 120, Zalmann 9500, Zerotherm F120, Akasa Blue6, Scyte Ninja. Degeaba, crapa in Prime dupa 2 minute.

Dar imi place, ma relaxez cu divizorii mamii lui, si pana la urma in pacalesc eu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Muadib

  Secretul la OC cu raciere pe aer este ca volumul de aer intrat sa fie egal cu volumul de aer scos din carcasa. Nu te ajuta doar cel al CPU, ai nevoie si de racirea MB si memoriilor. EU am carcasa Xtreme black edition 8" case cooler, 3 ventilatoare care baga aer si 3 care scot aer. Merge peste 3,5Mhz OC dar creste enorm factura la energie :D. A si sursa minim 500W REAL.

-->http://xtreview.com/images-added.php?image=images/Core-2-Extreme-QX6700-kent-03.jpg&id=768

post-1007-12877856863178_thumb.jpg

post-1007-12877856866112_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si unde e relaxarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

CUM unde????? Dormi mai linistit cu Over-clock-ul facut  ;D Trust me!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai nenea muadib,inteleg ca iti place desertul,dar sa si scrii in araba.... ce reprezinta toti serpisorii aia ce i-ai insirat mai sus?  :D :D :D

Hah,uite cum m-am binedispus!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola: Beleaua nu e la racirea pe aer (am schimbat coolerele doar pt. comparativ) ca am un case de server, mare, airflow bun si Noctua de 120 si la IN si la OUT. Cate 2. Reaper-ele au si ele racire buna (chiar in fata Tuniq-ului), sursa e TT Toughpower 750w, totul e ok. Beleaua e la divizori si la smecheria stupida care o face Intel pe placile sale Extreme Edition cu X38/48...

Din 4 sloturi de memorie DDR3, ca sa folosesti dual channel simetric trebuie sa ocupi 1-3 sau 2-4. Ei bine, la "bone trail", 1-3 sunt latency orientated, 2-4 frequency orientated. Si eu vrea si frecventa mare, si latente mici :D Ca sunt mai nebun, si nu ma multumesc cu FSB 1400Mhz si 9-9-9-24...

Oricum, am ajuns in 3.7Ghz. Nu ii dau mai mult pe aer, ca nu se merita... Oricum, nici in 3.7 nu il tin, a fost doar un proof-of-work, il tin in 3Ghz (vezi poza) ca e de ajuns pt un Quad Extreme+memoriiCL2 cu latente mici ( pt. DDR3 :) ), mai ales ca il am "imperecheat" cu o ... pereche de 3870-uri, depasite bine de situatie :D Si nici nu suna computerul ca un avion, si procul sta in 30 grade. Urmeaza watercoolingul, dar pe i7, si cu ceva video mai serios.

;D ;D Ce discutie distractiva de luni dimineata... ;D ;D

post-386-12877856871635_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma relaxez uitandu-ma la CSI Las Vegas :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MuadDib: Dupa ce ai postat tu m-au apucat si pe mine testele :)) Sa stii ca SINGURUL TEST ADEVARAT de stabilitate nu este PRIME sau mai stiu eu ce chestii comerciale. Acolo imi merge cu 3,401 stabil, nu crapa. Testeaza decryptarea unui hash MD5 cu bruteforce (barsWF) sa vezi cum iti crapa si la 2,9Ghz  ;D Asta e singurul soft care foloseste full resursele si are si varianta CUDA  ;D Mie imi crapa in primele 3 minute de OC  :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@parola @muaddib

ma baieti ce aveti cu noi?

de @parola dau eu prin deva si vede el.......

vorbiti si voi pe limba noastra-romaneste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si iar divagam de la subiect.

Din toate cele enumerate (depinde si de ora la care te bagi in pat pt. ca Mirce Badea este un somnifer pt. mine desi il apreciez), iti recomand sa incerci sa iti sincronizezi ritmul de respiratie cu cel al partenerei. La mine functioneaza.

A! Si sa nu sforai ca sa te inghionteasca sa te intorci pe partea cealalta  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citeste o carte plictisitoare. Sau un curs din facultate - daca le mai ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now