Heimdallr

Despre rentabilitatea unui VOLVO

Cât costă un kilometru în VOLVO-ul pe care îl conduceţi?   41 votes

  1. 1. cheltuieli cu maşina (total, €) / total kilometri parcurşi

    • mai puţin de 0.1 €
      1
    • 0.1 - 0.49 €
      23
    • 0.5 - 0.99 €
      7
    • 1 - 2 €
      4
    • 2 - 3 €
      3
    • 3 - 5 €
      0
    • 5 - 10 €
      1
    • peste 10 €
      2

Please sign in or register to vote in this poll.

105 posts in this topic

Postezi intr-un an , colegul Heim a facut sondajul asa deoarece oricand poti avea o problema neprevazuta . Spre exemplu eu la achizitia masini nu ma asteptam sa raman fara furtunul de turbo .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cam pierdut sirul investitiilor in masina, insa cam 80% din ele le-am facut la service, unde mi-au pastrat un istoric cu tot ce am schimbat la masina.

De multe ori am schimbat niste piese doar din ca sa-mi fac eu moftul si sa stiu 100% ca masina e ok (de ex: bucsile spate mai mergeau mult si bine, dar daca mi-au spus mecanicii ca au inceput sa aiba joc, le-am schimbat instantaneu; am preferat sa pun alternator nou decat sa reconditionez cam la jumatate de pret pe cel vechi; radiatorul de la clima l-am pus nou, desi poate mergea sudat cel vechi, etc.)

Sincer va spun ca nu e deloc ieftin sa intretii un Volvo, mai ales ca n-am facut cine stie ce km cu el de cand l-am luat, dar senzatia de la volanul lui face sa merite tot efortul.

Adevarul e ca pana acum nu am avut probleme cu motor, turbina, egr, pompa motorina, deci m-a ferit Doamne Doamne de cheltuieli majore.

Pana acum estimez cam asa: 5000 Eur achizitia + 400 Eur RCA, impozite si vignete + 1300 Eur combustibil + 2000 Eur revizii + reparatii + piese = 8700 Euro.

Considerand faptul ca masina are doar vreo 15 k km la 2 ani de la achizitie mi se pare destul de scumpa la intretinere iesind undeva la 0.58 Eur / km....si inca n-am adunat spalarile, lichidele de parbriz, odorizantele (pe care le consider fleacuri).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt v70 mi-a iesit :=0.1174454545 euro/km

Si reparati in valoare de 1590 euro

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Undeva.. cca-app 0.28 eu/km. Nu cred c-am luat in calcul toate cheltuielile.

Ca o paranteza in ultimele 5 luni am alimentat 790 litri benzina si am un consum de 8.338 L/100 km

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

<p>Am votat "la ochi" ceva timp in urma si nu trebuie sa modific :)

Edited by nairpic
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now