Heimdallr

Despre rentabilitatea unui VOLVO

Cât costă un kilometru în VOLVO-ul pe care îl conduceţi?   41 votes

  1. 1. cheltuieli cu maşina (total, €) / total kilometri parcurşi

    • mai puţin de 0.1 €
      1
    • 0.1 - 0.49 €
      23
    • 0.5 - 0.99 €
      7
    • 1 - 2 €
      4
    • 2 - 3 €
      3
    • 3 - 5 €
      0
    • 5 - 10 €
      1
    • peste 10 €
      2

Please sign in or register to vote in this poll.

105 posts in this topic

Cum o da unu' in off topic o tineti toti langa! :)

Ce lume dom' le, ce lume!

Eu cred ca e foarte tare topicul. Chiar nu imi pusesem problema sa fac un asemenea calcul. Si ma bucura si rezultatul. Cat despre titlu cine vrea sa inteleaga, intelege..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

N am spus ca se strica mai des ca alte marci. Si eu sunt de parere ca din contra. In schimb reparatiile dau mult mai multa bataie de cap. E o masina complicata fata de altele si fiabilitatea unor piese nu este la cele mai inalte standarde. Multe defecte sunt chiar stupide. Daca mai adaugi si know-how l care tinde spre 0 in majoritatea service urilor din Romania, uneori chiar devine complicata reparatia.

Nu există Volvo bun, există numai Volvo care va fi defect... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ar fi sa faceti un calcul al banilor care ii bagati in masina voastra intr-un an cat ar fi media pe luna? (benzina, asigurare, rovineta, impozit, piese, consumabile, imbunatatiri) ?

sa vedem cat ne costa distractia asta de volvist

Share this post


Link to post
Share on other sites

700 mil motorina + 12 revizii x 20 mil (in medie), 240 mil, + cauciucuri 3 rinduri a 4 cauciucuri 150 mil, + diverse chestii (turbina, soft, etc) 150 mil , casco si rca 4 ani, 300 mil + impozit 4 ani 38 mil = 700+240+150+150+300+38 = 1578 milioane vechi in 4 ani, adica 395 milioane pe an. Am masina (s60 d5 luata de noua ) din 7 martie 2008 si 155.000 km acum. Consum mediu 7%.

Mers , in general linistit, viteza medie undeva la 75 km/h, fara excese prea mari.... :smile:

Oricit ar costa, MERITA !, crede-ma !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

385 mil/ an, deci ar fi o medie de 30 mil/luna la tine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

(cu tot cu 47.000 euro , cit am platit pe ea, face cam 3.5 miliarde vechi pina acu')

"385 mil/ an, deci ar fi o medie de 30 mil/luna la tine..." cu conditia sa faci 155.000 km in 4 ani...ca poti sa-i faci si in 8 ani , sau in 12 ani...

daca n-aveam cea de-a 2-a masina, facea , saraca, vreo 220.000 km in 4 ani...pe putin !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici il sustin pe iulirx - oricat ar costa merita - uite si motivatia la ce serveste un Volvo:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din septembrie anul trecut de cand merg mai mult cu Volvo pana acum avem asa : aproximativ 50 000 km = aprox 22000 lei benzina ; ulei , placute de frana , motor + alte consumabile = aprox 2000 ron sau pe acolo .. so cam 5000 E in 8 luni , dureros este ca majoritatea s-au dus la benzinarii . In 2008 faceam plinul cu 200 lei .. acum cu 500 , niiiice :headbang:

P.S. nu i-am mai facut plinul de ceva timp :D

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ha! Tocmai mi-am schimbat votul, am 0,4. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu pe unde mai e acum tabelul meu, posibil in calculatorul de acasa dar tin minte ca la ultimul update, cu absolut tot inlcus: masina, piese, manopere, taxe, rovignete, spalare, intretinere si combustibil... eram pe la 9-10000EU.

Sper sa il gasesc si sa imi dau seama exact. Oricum, acum pot trage linie de final. :D

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce lipseste este sa ne spui pe ce perioada ai calculul respectiv - in ani. Astfel, am putea trage niste concluzii interesante:

- costuri operationale per an in functie de kilometrii parcursi

- raport costuri operationale // costuri de achizitie.

Astea ar putea duce la un TCO pentru oricine ar dori sa isi cumpere un Volvo - in functie de kilometrii pe care crede ca ii face si cat isi permite sa cheltuie cu masina pe an, isi alege masina.

Eu asa as face - ar fi de ajutor multora care ar intra pe forum sa vada cat de rentabil este un Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Perioada este de 4.5-5 ani. Cost operational 0.5lei/km, la o medie anuala de 20k km.

Cred ca e putin probabil sa putem extrapola lista mea, ca un adevar universal valabil in cazul Volvo:

- costul de achizitie al masinii (daca la asta te refereai), trecut in tabel cu 1100eu, nu este pretul real de piata la momentul achizitiei. Pretul de piata era undeva pe la 2700-3100;

- undeva dupa 10-12ani de la fabricarea masinii/incheierea fabricatiei modelului (momente care la mine coincid), preturile la piese aftermarket cat si sh, se prabusesc;

- seria 400 si in general modelele olandeze au preturi la piese, sensibil mai mici, chiar comparat numai cu modelele din aceaasi perioada... 800, 900, etc. In plus, a mea nu prea are nici electronica aka module electronice costisitoare, predispuse la defectiuni.

Nici nu imi pot imagina cat ar putea costa piesele din lista mea, la modelele de dupa 2000... S60, S80, V70, XC-urile...

- masina mea avea la momentul achizitiei deja ~210k km la bord si 11 ani vechime. Plus ca a fost masina de firma, adica a tuturor.

Mai trebuie avut in vedere si frecventa "incidentelor".

Eu am gasit-o in parcare, odata cu un stop spart si odata cu bara fata facuta tandari.

L.E.

Dupa calculele precedente, rezulta ca pentru un cuplu de fumatori, un Volvo e mai ieftin decat fumatul. :smile:

~835lei pe luna Volvo;

~860lei pe luna fumati

...Trebuie sa ma gandesc sa abordez subiectul cu nevasta-mea. :bgsok:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aproximativ 30000km, aproape 2 ani, 0.31-0.32 E/km. La cumparare masina avea [oare ?] 185.000 si 8 ani.

Daca as fi fost mai atent evitam cateva "mici" cheltuieli: computer bord - ars din cauza ca am vrut sa fac motorul "glanz"; distributie rupta, pistoane, supape, pinion axa came afectate de ruperea curelei de transmisie - din cauza fuliei de alternator gresit comandate...

Edited by pc80034
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot ai adus in discutie topicul asta, "taxiul" meu are un tarif de 2,5- 3 euro pe km :D, pana acum. Pana la sfarsitul anului o sa mai creasca :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bagă vot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Continui eu ... cu actuala masina ,lucrurile merg scump.. :smile: Aprox. 0.87E/km ,intr-un an~8000km

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scade ea. Şi pentru mine a scăzut, în ultimii doi ani, de la 0,4 la aprox 0,20-0,25 Eur/km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scade ea. Şi pentru mine a scăzut, în ultimii doi ani, de la 0,4 la aprox 0,20-0,25 Eur/km.

Ca n-ai mai mers cu ea :D

La mine treaba e si mai nasoala, ca nu mai merg cu ea, insa bag bani gramada, lunar! Mai am un pic sa termin cu damblaua asta si gata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merg la serviciu, ceea ce înseamnă câteva sute de kilometri pe an, deci nesemnificativ. În plus, nu prea mai bag bani semnificativi în piese/reparaţii, de vreun an, aşa. Pot spune cu mândrie că maşina e perfectă în acest moment. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc la cealalta ajunsesem pe la 0.47 insa nu am mai "riscat" sa intru in curba de "caderi" programate de fabricantul de piese .

Cu asta intr-adevar voi ajunge sigur la 0.1-0.2E in timp relativ scurt ,sper ,ca de aceea am cumparat-o stiind ca este ultimul "mohican" suedez autentic,sa ma exprim asa :smile: .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merg la serviciu, ceea ce înseamnă câteva sute de kilometri pe an, deci nesemnificativ. În plus, nu prea mai bag bani semnificativi în piese/reparaţii, de vreun an, aşa. Pot spune cu mândrie că maşina e perfectă în acest moment. ;D

Felicitari! Intr-un final ai reusit :D

La un moment dat chiar ma gandeam ca dricu' tau este bantuit, sau ca ai tu vreo biluta lipsa pe la cerebel, de tot aveai probleme cu ea :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] La un moment dat chiar ma gandeam ca dricu' tau este bantuit, sau ca ai tu vreo biluta lipsa pe la cerebel [...]

Da' de ce de la cerebel?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu stiam daca, chiar se strica masina, sau ti se pare tie :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now