iulirx

La Multi Ani, ROMANIA !

39 posts in this topic

LA MULTI ANI, ROMANIA !

sa dea dumnezeu sa ne meritam tara !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te simti diferit azi? Eu nu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Multi Ani sa fie si Doamne ajuta pt. generatiile viitoare ....pacat ca odata cu datul jos al stemei de pe tricolor s-a dat TOT din tarisoara asta la export.

Avem si un imn care deja ne invita la apatie.Daca am fi trecut prin foc si sabie alte natii (acum vreo citeva sute de ani ) poate ca acum ne era altfel.Am ramas un popor tranzactional.

Inca odata ,La Multi Ani si Doamne ajuta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

v50, andu, va rog....daca nu sinteti in stare sa vedeti ce e bun in tara asta, taceti. macar azi !

toti prostii pot vedea lucrurile rele. cei destepti le pot vedea pe alea bune. nu ma intaritati ! imbatati-va, uitati-va la televizor, mincati mici, insa lasati tara asta in pace.

e un topic aniversar.

daca nu aveti nimic bun de spus despre ROMANIA, va rog, nu spuneti nimic. e ziua unei tari, a noastra, a tuturor.

n-o sa incepi sa-i spui unui om care-si aniverseaza ziua ce greseli face ..., ce dracu !

aici , numai de bine, putin, respect !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tara, oamenii, sunt minunatii adevarate, dar ne facem de ras fata de stramosii nostri ...

suntem cei mai saraci din EU si asa vom ramane multa vreme, asta-i tristetea ... putini

romani isi permit sa "aniverseze" ca tine .... am vazut cozi la fasole care s-a terminat

la nici jumatate din cei cati erau ... paharul e plin de amar pentru unii si de ambrozie

pentru cativa .... Caragiale, Eminescu ... de ce ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

alex, tu nu intelegi nimic !

e ziua tarii, e chiar asa de greu de inteles ? e o aniversare ! azi vedem ce e BUN !

imi cer scuze ca nu sint sarac ....dar tot roman ramin.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa vad Iuli? Cum altii fura si eu stau degeaba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

vedeti ce e bun: mici, bere... da´ ce dracu, nici unu nu vedeti nimic bun? la multi ani si sa traiti bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde festivismul asta? nu trebuie sa fii sarac, dar in astfel de momente toti ar trebui sa vedem ce aniversam;

daca tu , Iuli esti mandru ca esti roman e treaba ta, dar eu iti spun ca nu exista jumatatea plina a paharului, putini au

paharul plin, cei multi il au gol si asta vad, ei nu au ce sa aniverseze ... daca intelegi ca la o aniversare se trage linie, e

bine, daca nu, iar e bine, aniverseaza sanatos, nu te invidiaza nimeni si nu trebuie sa-ti ceri scuze ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai aniversam faptul ca sintem romani. intr-un fel, ne aniversam mamele,copiii, familia, prietenii, cultura, eroii, oamenii mari ai tarii - actuali si fosti - tot ce ne reprezinta si e bun.

aniversam intre hotii, durere, nepasare, prostie, saracie, nedreptati, si orice altceva vedeti voi imprejur.

luati o pauza in a va vaita si bucurati-va de ce aveti. de miine reluati boceala.

cred ca ma "agit" de pomana....nu intelege nimeni.

nu e vorba de jumatatea plina , e vorba de decenta de a fi roman impotriva greutatilor ce ne inconjoara.

inca o dovada ca saracia "orbeste" , iar lipsa de cultura instraineaza.

pacat .

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx, esti un exemplu bun de adevarat razes sub comanda unui conducator care isi iubeste tara si care merge pana in panzele albe sa o apere, sa apere valorile ei.

Acum sa revenim cu picioarele pe pamant! Ce aperi? Aperi un teritoriu (pamant) pe care Dumnezeu ni l-a dat cu marinimie. E foarte frumos, avem mare, munti, dealuri, campii cu holde. etc. Ce ai vrea sa nu aperi? Hotia, toti baietii destepti, gastile de cartier, clanurile care azi sunt arestate si maine sunt libere, cainii vagabonzi care ataca si omoara oamenii, impotenta politiei, incompetenta si hotia politica, saracia pensionarilor si putem continua pana maine...

Tu nu vezi lumea de langa tine? Cine se bucura de acest moment? Noi toti ca stam acasa si azi nu mergem la servici! In rest de ce s-ar bucura cineva de lumea in care traieste, de mizeria, coruptia si delicventa care ne inconjoara, bineinteles in afara de cei care fac parte din aceasta lume?

Noi, asteptam sa mai creasca baiatul nostru, dupa care o sa-l indrumam sa plece de aici. E o realitate trista, dar din pacate este cel mai bun lucru care i se poate intampla!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu boceste nimeni iulirx, dimpotriva, cred ca injura; toti avem demnitate si decenta, mai putin ai ce jefuiesc tara; toti acestia

practica tipul de festivism gaunos si care din pacate inca mai prinde; saracia si cultura sunt in totala contradictie; mai ales asa zisa

"rezistenta prin cultura", o aberatie, ma infurie rau, e comod sa rezisti din turnul de fildes ... inca nu sunt nascuti cei de la varful puterii

dornici sa reformeze tara - acestia ar fi cu adevarat culti ... abia atunci m-asi simti dator sa aniversez, acum NU VREAU si nu pot; ma simt sarac atunci cand citesc ca Olanda, cu o populatie de 10 mil are un PIB de sase ori cat al Romaniei, tarile nordice si mai mult ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-ar zice toti cei care si-au dat din suflet si din zile pentru tara asta daca te-ar auzi ?

crezi ca pe vremea lui enescu, eminescu, topirceanu, eliade, etc. o ducea tara mai bine ? atunci nu existau politicieni care faceau exact ce fac astia acum ? ce-ar zice amaritii aia care mureau pe front daca ar vedea ce scrii ? au ramine cu gustul amar al inutilitatii, al transformarii gestului lor intr-o simpla intimplare nenorocita.

au murit romani ca turcii sa nu ne ia copiii si sa-i transforme in ieniceri, acum ii dam noi de buna-voie, si , cel mai dureros, ii dam cu speranta ca acolo e mai bine. nimic mai fals ! ii trimitem intr-o sclavie programata !

oameni ca tine, pentru care istoria nu merita a fi cinstita, vor suporta consecintele repetarii ei la nesfirsit.

prin refuzul, greata de a cinsti trecutul datorata prezentului, nu facem decit sa ne declaram invinsi. popoarele nordice, nemtii, francezii, englezii, italienii, si cam toti din europa au refuzat latenta, indiferenta , au luptat si acum sint exemple pentru tine.

au dat lehamitea la o parte , ceea ce iti doresc si tie si tuturor romanilor.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

La multi ani, Romania!! pentru tot ce-i bun aici, acasa...

ce-i rau avem vreme un ana sa tot vedem... si sa incercam sa schimbam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Decembrie '89, cand a fost lovitura de stat, eu impreuna cu toata familia mea

am iesit ca prostii in strada, puteam sa murim, am fi fost declarati eroi, puah, ce

scarba imi este cand ma gandesc la cat de naiv am fost ... se tragea la intamplare ...

si mureau oameni pentru ca cei care ne conduc astazi sa isi bata joc de o tara intreaga ...

si sa aniverseze .... cu fasole ... cu pomeni(faina, zahar la punga) ... nu vezi asta?

iar cei care au luptat pe front nu au fost decat carne de tun, asta sa stii si sa intelegi;

nu s-a trait bine niciodata in tara asta si nici nu se va intampla .... aniverseaza sanatos

draga iulirx.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romania e Brancusi, nu romanii ca Boc, Basescu, Nastase sau altii care ne fac viata amara. Poporul (care in momentul de fata e vai mama lui) e una, tara e alta. La multi ani, Romania! De romani m-am cam saturat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu port România in suflet. Ma bucur cand îi este bine si sufar cand ii este greu. Nu o înjur, nu o vorbesc de rau, caci e ca o mama care ne-a dat viata si care ne hraneste.

Din trupul ei m-am inaltat si tot acolo voi coborî, cand va veni vremea.

Nu confund România cu oamenii care nu fac cinste numelui de român. Eu vad in fiecare zi femei frumoase si harnice, care iubesc, muncesc, dau nastere la noi vieti, au grija de copiii si de sotii lor, vad barbati puternici, inteligenti si plini de calitati, care se zbat zilnic pentru ca ei si familiile lor sa aiba o viata mai buna. Vad inaintasi vrednici de urmat, artisti, inventatori, sportivi, care uimesc lumea zi de zi prin talentul lor. Vad, asadar, ce e bun si frumos. Pentru celelalte lucruri, ma intristez, dar nu renunt, nu fug in strainatate, nu cedez in fata relelor obiceiuri.

Avem o limba atat de frumoasa si de bogata, cum unii nici nu-si pot inchipui. Ce spune englezul in trei cuvinte, noi putem asterne pe randuri intregi.

Fiti mandrii, dragii mei prieteni de originea voastra si atunci vom putea spera la un viitor mai bun !

Share this post


Link to post
Share on other sites

1 decembrie ca "Zi Nationala" a aparut in 1991 prin Legea nr. 10 din 31 iulie 1990. In fapt se sarbatoreste Adunarea Nationala de la Alba Iulia, mai concret nu adunarea in sine ci rezolutia data atunci (1918). Nu sarbatorim faptul ca s-au adunat niste oameni ci faptul ca au facut o proclamatie, care zice asa:

  1. Deplină libertate națională pentru toate popoarele conlocuitoare. Fiecare popor se va instrui, administra și judeca în limba sa proprie prin indivizi din sânul său și fiecare popor va primi drept de reprezentare în corpurile legiuitoare și la guvernarea țării în proporție cu numărul indivizilor ce-l alcătuiesc.
  2. Egală îndreptățire și deplină libertate autonomă confesională pentru toate confesiunile din Stat.
  3. Înfăptuirea desăvârșită a unui regim curat democratic pe toate tărâmurile vieții publice. Votul obștesc, direct, egal, secret, pe comune, în mod proporțional, pentru ambele sexe, în vârstă de 21 de ani la reprezentarea în comune, județe ori parlament.
  4. Desăvârșită libertate de presă, asociere și întrunire, libera propagandă a tuturor gândurilor omenești.
  5. Reforma agrară radicală. Se va face conscrierea tuturor proprietăților, în special a proprietăților mari. În baza acestei conscrieri, desființând fidei-comisele și în temeiul dreptului de a micșora după trebuință latifundiile, i se va face posibil țăranului să-și creeze o proprietate (arător, pășune, pădure) cel puțin atât cât o să poată munci el și familia lui. Principiul conducător al acestei politici agrare e pe de o parte promovarea nivelării sociale, pe de altă parte, potențarea producțiunii.
  6. Muncitorimei industriale i se asigură aceleași drepturi și avantagii, care sunt legiferate în cele mai avansate state industriale din Apus.

Asadar, sarbatorim un sistem de valori din aceasta proclamatie. Mai sunt ele valabile acum?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu care ma gindeam ca atunci ardealul a devenit-oficial-parte a Romaniei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate trebuia sa sarbatorim ziua nationala pe 4 iunie cand in 1920 in Palatul Trianon s-a semnat tratatul care consfintea revenirea Ardealului la patria muma .Altii au proclamat ziua asta ziua unitatii nationale ,poarta doliu ,trag clopotele in biserici la ora 17.00 si isi jura in barba ca vor repara nedreptatea facuta.Mindent vissza ! este o lozinca dupa care traiesc multi cetateni romani de alta etnie care -si pun numere la masini cu 88 sau HH si spera ca va veni ziua mult visata.Poate asa invatam si noi sa ne pretuim tara !

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu de chestia cu nr

ce inseamna?

sau HH

ce e?

heil hitler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now