iulirx

La Multi Ani, ROMANIA !

39 posts in this topic

uite ce se intimpla daca ne comportam ca o turma, nu ca o natiune :

un copil roman , din echipa de hochei u16 a romaniei, singurul din echipa, a fost agresat si insultat de colegii lui, proriii lui colegi de echipa, toti unguri, pentru simplul fapt ca este roman.

asta s-a intimplat fix anul asta pe 1 decembrie. erau , toti, copii de 14-15 ani.

e ? cum e mai bine ? sa fim o turma , sau o natiune ? e bine sa fim indiferenti ?

e bine sa nu ne invatam copiii sa fie mindri ca sint romani ? e bine sa spunem romaniei "la multi ani " de ziua ei ?

ce s-ar fi intimplat daca se intimpla lucrul asta , inversat, in ungaria ?

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

"n-ai citit Mein Kampf ?"

Cartea a fost scrisa cand era inchis, nu exista inca regimul celui de-al III-lea Reich. Nu exista HH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

corect,eu am vrut sa conduc catre raspuns ,nu sa-l dau eu explicit.Oricum este o stare de fapt pe care eu in vizitele mele prin zona Brasovului o regasesc la tot pasul.Trist dar adevarat ,mitul mioritei se pare ca-si pune amprenta asupra atitudinii sau mai bine zis lipsei noastre de atitudine in fata acestor miscari subversive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant unde duce (off) topicul asta.

Directia si modul in care s-a dezvoltat aceasta tara in istoria recenta, parca ma face sa ma intreb uneori, daca nu cumva partea din actuala Romania la care face referire 1 Decembrie (in mare parte), nu i-ar fi mers mai bine daca statea in banca ei.

...Poate ca la momentul ala, s-a considerat ca nu se poate altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

uite unde VA DUCE topicul asta....daca nu sintem nici macar in stare sa ne respectam pe noi insine, respectindu-ne neamul si istoria.

poate duce SI AICI.

iata :

traducerea : nastase = tigan

tiriac = cabotin, comedian

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

''A fi ungur este o nevroza colectiva'' il citez pe PAUL LENDVAI , autorul cartii ''UNGURII '' aparuta la Humanitas . Recomand aceasta carte celor care vor sa incerce sa dezlege firele incalcite ale istoriei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

io recomand mai intii "istoria romanilor" - n.iorga

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Multi Ani, ROMANIA ;)

Avand in vedere discutiile xenofobe si pe alocuri rasiste , am ales inchiderea acestui topic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest topic ramine deschis.

Cei ce gindesc ungureste nu au ce cauta in aceasta tara, asa cum e ea. Punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut aceasta decizie ! Din pacate pentru unii departarea de plaiurile natale lucreaza fin in defavoarea lor , au o perceptie usor modificata asupra lucrurilor .Asa se intampla cand mananci prea des la indian si-ti cumperi electronice de la pakistanezi, ajungi sa crezi ca si elefantii zboara uneori. Ai tinc ai meid maiself anterstud.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru toata lumea:

Forumul nostru drag este si va ramine in continuare o casa primitoare pentru toti posesorii de volvo ROMANI. In buletin. Care respecta legile acestei tari in care-si duc zilele. Care vorbesc/scriu si gindesc romaneste.

Va trebui sa stipulam in Regulament acest punct/articol - care vad ca nu se subintelege inca.

Avem o rubrica in engleza, deasemenea. In maghiara - ne pare rau, nu vom avea.

Fiti fericiti si traiti-va viata frumos.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now