Roskat

Cum scap de un soricel?

21 posts in this topic

Oricat v-ar veni sa radeti, problema e destul de serioasa.

A stat masina in garaj vreo 2 sapt si cand am deschis portbagajul m-a trantit un miros de soarec...

Am desfacut tot capitonajul de acolo si am ajuns la roata de rezerva unde surpriza!! Pana sa reactionez eu (a se citi am tipat ca o fetita), un soricel a fugit undeva sub banchetele din spate (probabil pe sub mocheta) .

Am scos tot ce era pe acolo si sub roata de rezerva alta surpriza!! 3 pui de soarec, fara ochi...cred ca aveau cateva zile.

Bineinteles ca i-am luat de acolo cu grija si i-am scos spre adoptie (a se citi nu a ramas nici ADN-ul din ei).

Intrebarea este:

Ce pot sa fac sa-l alung? Nu as vrea sa pun otrava si sa moara undeva pe sub mocheta si sa demontez jumatate de masina ca sa ajung la el.

Va rog fara raspunsuri de genul: Ia-ti o pisica sau mai stiu eu ce...

thank you

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi daca nu vrei o pisică,atunci caută o capcană de soareci,sau iprovizează una.Răbdare si baftă !

Share this post


Link to post
Share on other sites

acum ca ai scapat de pui atrage-o cu un soarece :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge sa-i prinzi cu capcana pentru soareci. Foloseste ciocolata in capcana. Testat de mine si functioneaza 100%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge sa-i prinzi cu capcana pentru soareci. Foloseste ciocolata in capcana. Testat de mine si functioneaza 100%.

Sa stii ca am sa incerc cu ciocolata.

Cred ca asa am l-am atras in masina. Aveam 3 ciocolate Poiana aerata si azi am gasit toate ambalajele goale...

Mai ramane doar sa gasesc o capcana

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca sunt niste pernite cu gel impotriva soarecilor

le gasesti la magazine care vind seminte si insecticite,ierbicide etc

si schimba pisica daca ai soareci ,ia una mai harnica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca un aparat de asta daca ai nevoie pentru mai mult timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Socrul meu are aceeasi problema. Pana acum am incercat urmatoarele:

Cursa de soareci

Clei de-ala pentru rozatoare

Pernite sau plicuri cu ceva otrava roz care miroase extrem de placut

Bagat pisica in masina

Bagat caine in masina

Pus pastile cu sulf in masina

Montat dispozitiv de-ala cu ultrasunete

Rezultat 0

In fiecare dimineata sunt urme de caca de soricel si bucati de burete si/sau pasla de la antifon.

Sa nu mai vorbim de miros...

Astfel incat sunt chiar curios ce solutii se vor mai propune...

Intrebarea insa este pe unde naiba au intrat soriceii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii poti aduce intr-o cizma,o haina,o punga cu malai luata de la tara si pusa in portbagaj etc. :confused2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, cam la asa ceva m-am gandit si eu, cel mai probabil a fost bagat in masina cu vreun bagaj, ca m-am tot invartit pe langa si pe sub ea si nu am gasit nicaieri vreun locas prin care s-ar fi putut strecura. Problema e ca pare sa se simta bine si nu mai vrea sa plece... Si mi-e frica sa nu roada ceva cabluri importante...

Oricum, a facut deja o gaura in spuma de la bancheta si are canale prin pasla de sub mocheta.

Eu ma gandeam sa o duc intr-un service si sa o dezechipam complet la interior, o fi oare o solutie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lipsa hranei din masina il poate scoate de acolo.Si ar mai exista o solutie GAZAREA :evil6: Exista cred niste fiole cu gaz sau ceva de genul asta.Singura problema este ca dupa aceea va trebui gasit cadavrul dupa miros :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana te mai gandesti cu ce a dai, mai cumperi cate ceva, apoi altele (dupa daunele facute de soareci), mai bine mergi intr-un service, desfaci scaunele si scoti tot din masina. Cureti tabla cu ceva solutii (pentru gresie sau mai stiu eu ce) pentru indepartarea mirosului, apoi mochetele si presurile cu biocarpet, daca tot sun demontate si ai rezolvat problema. Toata operatiunea intr-un service (demontat plus montat) nu cred ca ar costa mai mult de 300 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma insor de 300 lei.

Daca fac eu in garaj operatiunea ce are?

Intai voi incerca sa elimin sursa, apoi efectele

Share this post


Link to post
Share on other sites

THE MOUSE IS DEAD MUHAHAHHA

revin cu poze mai tarziu, daca e cineva interesat ???

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

THE MOUSE IS DEAD MUHAHAHHA

revin cu poze mai tarziu, daca e cineva interesat ???

pai daca i-ai luat puiisorii......a facut furia laptelui si te-a scutit de o cheltuiala si stres...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, mă surprinde cinismul şi cruzimea faţă de aceste animale mult mai inofensive decât altele, aflate în panteonul adoraţiei umane. Sunt de acord că este o neplăcere serioasă prezenţa unui rozător în spaţiile pe care le considerăm ale noastre de drept (grădina, curtea, casa, maşina etc) şi pe care le întreţinem cu eforturi financiare de cele mai multe ori semnificative, dar nu sunt de acord cu torturile aplicate acestor fiinţe. Adică, imaginaţi-vă şi voi prin ce chinuri trece un animal otrăvit sau lipit de o scândură. Să zicem că pui lipici pentru şoareci şi se prinde unul în el: ce faci mai departe, cât timp este viu? Îl zdrobeşti? Îl arzi? Îl îneci? Îl laşi să moară de foame? Oricare ar fi metoda aleasă, este crudă şi nedemnă de o societate civilizată.

Consider puerilă şi lipsită de cel mai mic dram de judecată o afirmaţie de genul "Lasă-l, că merită! Uite ce mi-a făcut!".

Pentru cei care se mai confruntă cu situaţii similare, în viitor, recomand utilizarea produselor repelente pe bază de feromoni de spaimă ("sociohormoni"). Nu fac altceva decât să mimeze un teritoriu ostil. Funcţionează pe principiul cursei de şoareci nespălate: în popor, se ştie că într-o cursă în care s-a prins un şoarece, nu se va mai prinde şi al doilea, dacă nu este spălată bine cursa. Dacă animalul se sperie sau începe să aibă dureri, organismul lui emite feromoni de spaimă, care rămân în teritoriul ostil şi îi informează pe ceilalţi membri ai populaţiei despre pericolul trenant în acel loc. Pe acelaşi principiu funcţionează şi otrăvurile retard: dacă animalul începe să se chinuie în apropierea locului în care este amplasată momeala cu otravă, ceilalţi indivizi vor evita acel loc.

Cu produsele repelente, şoarecele pleacă singur, fără pedepse nemeritate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca prin produse repelente te referi la aparatele cu ultrasunete iti urez succes!!

Nu mai atasez pozele daca sunt catalogat un om cu sange rece si fara mila de animale.

Thread closed!

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inchis la cererea initiatorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.