iulirx

Despre contributiile la stat

37 posts in this topic

Gigel sau nu, altadata sper ca romanii sa se gandeasca de doua ori si sa voteze o data si bine ! Sa ne uitam cu atentie la cei care sunt propusi pentru diverse functii. Am sentimentul ca daca ar fi ajuns "neamtul" prim-ministru, altul era cursul lucrurilor pentru tara asta. In primul rand,am fi avut alta incredere, atat noi, cat si investitorii. Ne lipsesc ( din functii, doar ) adevaratii tehnocrati, oameni carora sa nu le pese de partidele politice si de ciolan. Poate data viitoare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi , astia care acum avem un prezent - nenorocit - nu intrezarim nici o speranta de mai bine . Cel putin pentru viitorii 10-20 de ani.

Asta din punct de vedere al posibilitatilor noastre.

Cel mai grav este ca nu vine din spate nimic. Generatia urmatoare e compromisa de lipsa educatiei. Cit o sa mai reziste generatia asta , actualmente generatia care conduce tara ? Asa cum sint - hoti, inculti, lipsiti de scrupule - totusi mai contine si valori. Insa generatia asta va muri, in cele din urma. Din spate vine ... un gol mare.

Aici s-a distrus Romania : odata cu distrugerea culturii si a educatiei romanesti. Si se continua cu si mai mare ardoare !

Nu mai sintem in stare nici sa spunem ca sintem romani, fara sa ne fie rusine....

Edited by abc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare mie, sau exagerezi de dragul exagerarii ?

Eu nu zic ca nu ai si dreptate pe alocuri, dar eu vad si foarte multi tineri talentati, creativi, dornici de afirmare. Sa nu uitam totusi ca sistemul capitalist, asa cu punctele lui rele ( pe care le stiam si noi inainte inca de revolutia din 1989 ), are ceva in plus esential fata de comunism. Competitia valorilor, libertatea de exprimare culturala, artistica, stiintifica, tehnologica etc. In cele din urma, din aceasta libertate de exprimare, asociata cu competitia specifica sistemului, se naste progresul. Nu te uita doar la ce vezi pe strada sau in metrou ori autobuz. Mergi in biblioteci si vezi ca sunt pline de tineri care studiaza, observa ca tot mai multi isi fac studiile in strainatate, astfel incat nu e cazul sa fii asa de pesimist. Nu trebuie doar sa ne plangem de lucrurile care nu sunt in regula. E bine sa vedem si ce e bine si acolo sa apasam pedala.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare mie, sau exagerezi de dragul exagerarii ?

Eu nu zic ca nu ai si dreptate pe alocuri, dar eu vad si foarte multi tineri talentati, creativi, dornici de afirmare. Sa nu uitam totusi ca sistemul capitalist, asa cu punctele lui rele ( pe care le stiam si noi inainte inca de revolutia din 1989 ), are ceva in plus esential fata de comunism. Competitia valorilor, libertatea de exprimare culturala, artistica, stiintifica, tehnologica etc. In cele din urma, din aceasta libertate de exprimare, asociata cu competitia specifica sistemului, se naste progresul. Nu te uita doar la ce vezi pe strada sau in metrou ori autobuz. Mergi in biblioteci si vezi ca sunt pline de tineri care studiaza, observa ca tot mai multi isi fac studiile in strainatate, astfel incat nu e cazul sa fii asa de pesimist. Nu trebuie doar sa ne plangem de lucrurile care nu sunt in regula. E bine sa vedem si ce e bine si acolo sa apasam pedala.

Din pacate in tara asta vor ramane doar "ce vezi pe strada sau in metrou ori autobuz". Restul........( "biblioteci si vezi ca sunt pline de tineri care studiaza, observa ca tot mai multi isi fac studiile in strainatate") nu se vor mai intoarce niciodata in RO....pentru ca nu le ofera nimic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dea Dumnezeu sa exagerez !

Olimpici mai avem, oameni de calitate vor mai fi, insa nu vor mai putea face fata traiului din Romania si vor pleca. Si , iar spun, va veni un gol mare.

Deocamdata nu mai avem suficient profesori de calitate tineri , si nici nu vom mai avea nici batrini, in curind. Cine sa-i mai invete p-astia mici , daca toti - aproape toti - cei buni pleaca ?

In comunism valorile erau aici pentru ca nu puteau pleca - desi toti si-ar fi dorit asta. Acum nu ne mai putem tine valorile acasa.

Edited by abc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul e undeva, la mijloc. Am facut toate studiile pe vremea comunismului. Si atunci, ca si acum, erau si profesori valorosi, dar si din cei slabi, de obicei, promovati cu partidul... In ce priveste exportul de forta de munca, observ ca nu pleaca doar genii si oameni foarte bine instruiti, ci si muncitori calificati ori nu, simpli absolventi de liceu , cersetori, hoti de buzunare, adica din toate categoriile sociale. Din cate vad eu, majoritatea se intorc acasa dupa ceva ani, ca sa-si faca un rost mai bun aici. Cred ca exista un echilibru in chestiunea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa dea Dumnezeu sa exagerez !

Olimpici mai avem, oameni de calitate vor mai fi, insa nu vor mai putea face fata traiului din Romania si vor pleca. Si , iar spun, va veni un gol mare.

Deocamdata nu mai avem suficient profesori de calitate tineri , si nici nu vom mai avea nici batrini, in curind. Cine sa-i mai invete p-astia mici , daca toti - aproape toti - cei buni pleaca ?

In comunism valorile erau aici pentru ca nu puteau pleca - desi toti si-ar fi dorit asta. Acum nu ne mai putem tine valorile acasa.

Am vazut cu ceva timp in urma in presa articolul despre premierea olimpicilor si geniilor Romaniei - studenti care studiaza la facultati de top 5 in lume - premiati chiar si de Basescu daca nu ma insel. Ce mi-a atras atentia a fost urmatoarea intrebare si raspuns aproximativ al unui student geniu:

"Intrebare: Esti pregatit sa te intorci in Romania?"

"Raspuns: Este Romania pregatita sa ma intorc?"

Asta spune tot. Si cred ca ar trebui sa ii urmam sfatul. Sa incepem cu primul pas - plecatul din tara. Pentru ca copiii nostri sa aiba o sansa.

Apropo de asta un articol recent: http://stirileprotv.ro/emisiuni/romania-te-iubesc/romania-exporta-ce-nu-trebuie-sute-de-studenti-aleg-universitati-din-afara.html

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau ca am ajuns sa discutam de plecatul din tara......Se pare ca ajungem la discutia asta pentru ca se cam epuizeaza variantele reale de a avea o viata decenta in Romania. Si cand vorbesc despre decenta nu ma refer la banii pe care i-as prefera ....mai multi. Ma refer la decenta unui guvern de ipocriti care ne fura zilnic, care ma transforma in sclav pentru poftele lor personale. Sa nu sara PDL-istii pe mine ca ma supar. Pe vremea cand Basescu ne indoctrina cu "Sa traiti bine!" un buget de stat arata cam asa (2010):

CITAT

(2) Bugetul de stat se stabileste la venituri in suma de 66.654,3 milioane lei, iar la cheltuieli, in suma de 101.678,4 milioane lei, cu un deficit de 35.024,1 milioane lei.

In euro ar suna cam asa: Romania are un buget de 24 miliarde Euro, din care 16 stranse din taxe impozite tva rtc, restul de 8 imprumutate! Romania "traieste" din 24mld euro!

Am avut un soc!

Fratilor, suntem saraci lipiti. Si de la saraci se taie in continuare! A aparut acum o lege ca nu mai dau ajutorul de crestere a copilului 5 luni daca nu platesti impozitul. Pai cum mama dracului daca e "ajutor"! Adica STATUL ma obliga pe mine sa-i ajut pe ceilalti dupa care tot el taie ca sa-si incaseze taxele. Pai si ce? Ala va avea +5 luni intarziere la taxe! Iar cu banii copiilor ce se intampla?!? Ca parca scrie in constitutie ca e un drept inalienabil al copiilor de a primi ajutor. Deci eu nu mai inteleg in ce tara suntem! Ce stat democratic e asta cand guvernul sare peste parlament cu ordonante de urgenta?!? Pana cand ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

De asta cu contributia la sanatate de 5,5 % din venitul obtinut de pe urma vanzarii casei sau a masinii, ce zici ? Sau din castigul de la loto ? Tocmai se discuta in guvern. Au inebunit cu totul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic..... ca suntem 15% revoltati pe actualul sistem, 5% castiga din sistem si pe 80% ii doare in cot! E genetic la noi sa nu avem nici o reactie cand cineva ne baga mana in buzunar. In afara de o injuratura nu prea exista nici o reactie.

Asa va arata 1 Ianuarie 2012 pentru Romania:

post-182-0-52084900-1325163791_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now