eddy

Spalator faruri. Need Help!

50 posts in this topic

.... sper sa se insanatoseasca :))

un fenomen care lam observat fiind in sesiune masina a cam stat la soare ... si cand am stropit parbrizul la a 3 spalare a venit jetul normal ... sa nu fi fost ceva de genu si la faruri ... dar alea cam la a 5 incercare si-au dat drumul (presupunand ca merg doar la a 5-a spalare de parbriz )

ma gandesc ca sa evaporat de pe furtune apa ...

si are un debit mic ... cel de faruri ?! asta in speranta sa nu o schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot ati deschis subiectul..

Cum se poate dezactiva spalarea farurilor?

Eu am S40 MY2008 cu Xenon, si la fiecare prima stropire pe parbriz imi spala si farurile, apoi daca trec 10 minute si vreau sa sterg parbrizul, iar imi spala farurile, si la fiecare 5 spalari in decursul a mai putin de 10 minute, iar imi spala farurile.. (asta scrie in carte, si asa se si intampla, insa nu scrie nimic despre dezactivarea functiei)

E super enervant, mai ales daca am masina abia spalata si doar as vrea sa spal parbrizul, nu sa umplu toata capota si bara din fata cu detergent

Nu as vrea raspunsuri de genul "scoti siguranta de la pompa x", ci mai degraba daca exista o functie prevazuta care se poate activa dinauntrul masinii.

Multumesc,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti le spala chiar daca ai farurile stinse?

Din interior nu ai de unde sa dezactivezi si nici din soft nu cred ca merge.Ramane varinta sigurantei, daca iti doresti asta in mod expres.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tragi usor de maneta - nu pana la finalul cursei, de cel mult 3 ori si nu-ti declanseaza!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc, Dinoco, sper sa mearga.

Nu stiu cu farurile stinse. Nu cred ca au fost vreodata stinse de cand am luat masina, decat cand era parcata :D Nu de alta, dar se sting si se aprind singure, si nu trebuie sa am grija lor pe timp de zi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine cu farurile stinse nu spala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu intrerupatorul pe pozitia 0 (faza scurta only) sau pe pozitii, nu le spala. Doar daca e pe manual. Cel putin la non-xenon asa e.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, daca vreau sa spal doar parbrizul, sting farurile si nu mai le spala :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu problema au mers spalatoarele si nu mai merg ... pompa presupun ca daca e arsa nu isi revine ocazional ?! Voi ce parere aveti un contact imperfect sau pot comanda o pompa .

A desfacut/se poate desface pompa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu problema au mers spalatoarele si nu mai merg ... pompa presupun ca daca e arsa nu isi revine ocazional ?! Voi ce parere aveti un contact imperfect sau pot comanda o pompa .

A desfacut/se poate desface pompa ?

Pompele sunt capsate si nu se pot desface, sau se pot taia si desface insa nu le mai poti asambla la loc. Se poate sa fie pompa defecta si sa mearga ocazional, sa-si mai revina din cauza vibratiilor masinii. O pompa de S60 a costat aprox 120 lei AM

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare sunt lafel ?

Multumesc de info deci daca o desfac pot foarte bine sa am una noua landemana sa schimb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi pare la fel, insa nu-ti pot spune sigur din poze!

Edited by paunionutz
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc f mult ionut :) am sa caut cand ajung in tara Sapt viitoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am achizitionat o pompa vw ... si totul se potriveste perfect mai putin mufa care am schimbato cu una de pe vw sharan si imi merg spalatoarele din nou .

Multumesc Paunionut pt link-ul lui mao . Si lui roberto pt pompa cobai 55 lei care a ramas pe masina :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vin cu alta intrebare. Pot dezactiva spalator faruri? Mazgaleste toata masina si chiar nu sunt necesare. Spal masina destul de des si vara si iarna asa ca nu le vreau. Pot sa le fac sa nu mai iasa? Imi vine sa le lipesc pe inchis. Am vrut sa fac o tiganie si anume sa scot furtunul de la spalator faruri si sa le astup cu holsurub dar nu le gasesc.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, i love VOLVO a spus:

Eu vin cu alta intrebare. Pot dezactiva spalator faruri? Mazgaleste toata masina si chiar nu sunt necesare. Spal masina destul de des si vara si iarna asa ca nu le vreau. Pot sa le fac sa nu mai iasa? Imi vine sa le lipesc pe inchis. Am vrut sa fac o tiganie si anume sa scot furtunul de la spalator faruri si sa le astup cu holsurub dar nu le gasesc.

Pui farurile pe 0 sau pe pozitie . Sau scoti siguranta . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau îl folosești pana se arde pompa . Oricum nu ține mult .

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi chiar daca pun farurile pe 0 tot iasa prostiile alea. O sa aleg varianta cu siguranța. E cea mai buna idee. Multumesc.

 Bogdan se pare ca o tinut din 2004 pana acum :)

Ma uit in carte dupa siguranta si ...afara cu ea!!! Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 26 minute, i love VOLVO a spus:

Cristi chiar daca pun farurile pe 0 tot iasa prostiile alea. O sa aleg varianta cu siguranța. E cea mai buna idee. Multumesc.

 Bogdan se pare ca o tinut din 2004 pana acum :)

Ma uit in carte dupa siguranta si ...afara cu ea!!! Multumesc

La v50 era in tabloul de sigurante de zub capota (nu stiu daca te ajuta cu ceva , fiind alta platforma)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iau cartea si citesc ca oricum imi da mură-n gură. Ideea e ca nu mi-a stat capul la siguranța si nici ca este separata fata de stergatori. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau scoti mufa din motiras. Cel de spalatoare este ala mai mare dintre motorase

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 8 ore, i love VOLVO a spus:

Iau cartea si citesc ca oricum imi da mură-n gură. Ideea e ca nu mi-a stat capul la siguranța si nici ca este separata fata de stergatori. 

Este si releu separat daca nu ai chef sa scoti sigurnata :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aleg varianta cea mai sigura si simpla cu siguranța. Multumesc inca odata

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Salutare, sa nu mai deschid alt topic, ca e despre acelasi subiect.  Ambi spalatori faruri au incetat sa mai funtioneze, lichid parbriz plin, farurile aprinse, nu pe 0, siguranta OK, releul nu stiu care e. Stie careva acesti spalatori au o pompa separat de cea de parbriz fata/spate? Masina e din 2007 octombrie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are o pompa separata. Cind actionezi maneta de spalat parbrizul a 5 a oara  din soft  ii da comanda  pompei de presiune pentru faruri.Ma rog este o pompa un picut mai dolofana dar nu cine stie ce presiune.

Poate trebuie sa scoti carena  roata dreapta fata si sa te uit daca nu cumva are probleme de conectica ,asta in ideea ca ai depistat ca totul este in regula ca si comanda pina la pompa.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now