Arendashu

Sfat revizie !

29 posts in this topic

Va salut si apar si eu cu o intrebare.Se apropie luna asta.. spre sfarsit, sa-i fac revizia de 10.000km.In afara de cele anuale ca... ulei, filtre,ce ar mai trebui sa am in vedere spre schimbare sau ce credeti ca ar fi bine sa fac, gen: tratament injectoare...nu stiu,astept pareri si sfaturi de la experimentati.Specific kilometrajul 85.000.Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Ai putea sa schimbi lichidul de frana si lichidul de racire al masinii (trebuie schimbate la 2 ani)! La injectoare nu ai de ce sa umbli daca nu au probleme. Ai putea alimenta din cand in cand cu benzina super-aditivata pentu a preveni eventualele depuneri :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La benzina nu ai absolut nici o treaba cu injectoarele ! Sa nu bagi solutii gen tratament niciodata !

Schimba filtrele ( filtru de benzina s-ar putea sa nu ai ), eventual si lichidul de frana ( ATE SuperBlue Racing 1L 50ron ) si cam atat ai de facut la un motor pe benzina :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu G. - si lichidul de racire ?!

Roberto - intr-adevar, nu am filtru de benzina,sau are dar undeva unde nu este accesibil,la revizia trecuta mi-am cumparat fara sa intreb si am ramas cu el:)

Deci ideea e filtrele si lichidul de frana..,mai erau si bujiile parca ,din 30 in 30.000

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu G. - si lichidul de racire ?!

Roberto - intr-adevar, nu am filtru de benzina,sau are dar undeva unde nu este accesibil,la revizia trecuta mi-am cumparat fara sa intreb si am ramas cu el:)

Deci ideea e filtrele si lichidul de frana..,mai erau si bujiile parca ,din 30 in 30.000

Ce nu intelegi? Lichidul de racire sau mai bine zis antigelul :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi aiurea sa nu stii ce e lichidul de racire..dar de ce trebuie schimbat si el,asta nu inteleg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isi pierde din propietati odata cu trecerea timpului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am acelasi motor si echipare pe masina! De preferat sa verifici curelele, distributia (cu toate ca o avem pe lant), de schimbat antigelul daca nu a fost reimprospatat niciodata, filtre, ulei, eu folosesc Castrol Magnatec A1 5W30 - special pentru motoarele ford in 4 cilindrii, iar legat de filtrul de benzina, intradevar avem unul, dar acela se afla pe sasiu si se va schimba pe la 120k km. Costa in jur de 800 - 900 lei! In rest, chichite, gen tachetii in caz sa se aud, lichidul de frana, etc..... Aaaa, sa nu uiti sa verifici capetele de bara, articulatia si sa ii faci uncgiul de fuga! :smile:

http://www.opieoils.co.uk/p-754-castrol-magnatec-5w-30-a1-fully-synthetic-engine-oil-recommended-by-ford.aspx

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai treaba nici cu bujiile ! din 30.000 in 30.000 ? Nu e Dacie 1310, lasa bujiile, cu alea nu ai treaba 100.000 cel putin !

Nu exista filtru de benzina, @agr350r ala de pe sasiu din mijloc cu 800 de lei nu e filtrul de benzina :), e carbon-filter-ul care e cu totul altceva si nu se schimba ! Stiu, multi mecanici confunda ala cu filtrul de benzina. La masinile pe benzina ne-dotate cu filtru de benzina extern, filtrarea se face in pompa din rezervor, pe pompa exista un filtru special, care nu se poate schimba decat cu tot cu pompa si deci si prin urmare - NU AVETI CE SCHIMBA pentru ca nu se schimba :).

Nici cu antigelul nu ai treaba daca e originalul, e lifetime, ai putini km si nu ai ce umbla la el. Mai lasa-l 2 ani !

Schimba filtrele si bucura-te de masinuta :) !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca iti 'lucesc ochii' Roberto cand vorbesti de masini pe benzina :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca iti 'lucesc ochii' Roberto cand vorbesti de masini pe benzina :smile:))

:beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr350r - cam tot a fost verificat la ea,in afara de 2 tampoane care nu sunt intr-o stare avansata de uzura si mai pot asteptata,nu a fost gasit nimic problematic, am facut test la amortizoare..etc.

Roberto - sa ma bucur de ea e tot ce-mi doresc :D ,daca-i mai fac si rost de un capac la roata,care l-am pierdut...ar fi si mai frumoasa. :)

Si sa nu uit,sa fie un benzinar turbo(va referiti la putere presupun), ca asa aspirat...nu prea am ce sa laud,nu mai vorbim daca mai e si incarcata.Slabut din punctul asta de vedere,dar aia e.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehehe maestre Roberto, la ce capcane avem pe "ulitele" tarii, cam in fiecare an va trebui sa tot bagi bani in masina, indiferent de motorizarebiggrin.png

Totusi merg pe 8 ani cu ea, nu ar trebui sa reimprospatez antigelul? In plus de asta ma chinui sa schimb amortizoarele pe fata de juma de an. Am zis ca acum in primavara le schimb.

Cat despre benzina 1,8 aspirat pe aceasta caroserie, ai dreptate Arendashu, este puturos, dar o motorizare "curata" si clasica. Mie personal imi place!smile.png Adevarul este ca m-am obisnuit mai greu cu eltongue.png Aaaa, era sa uit, a mea scuipa benzina 95, prefera numai 98 sau 99 de la petromlaugh.png

Unde ai facut verificarea de service daca se poate sa imi spui?smile.png Ca toata lumea este numai dupa luat, caut un service seriosmellow.png unde au preturi decente la manopera si faci treaba buna! Adica isi respecta atat meseria cat si clientii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

agr350r - Nu mai sunt in Bucuresti din septembrie anul trecut,m-am mutat inapoi in Galati.Eu aveam un service in spate la McDonald's, Liberty mall,destul de scump,orice rahat la ei era 50 ron.Daca se uita la un fir(ex.).. 50 de ron.Ma duceam acolo ca e\era un mecanic super bun si imi placea cum lucra,plus ca-mi cunostea si masina,dar pentru lucrul asta ma indoia patronul la preturi de manopera,nu mai zic daca-ti luai piese de la ei,in fine..In Galati e total diferit,verificarea..de circa 40 min. de un mecanic care stia sa se uite (nu se uita crucis la masina,ci profesionist),nu m-a costat nimic,decat testul amortizoare,30 lei.E mult mai bine sa vezi si sa simti ca nu mai esti jecmanit.A mea nu are problema cu 95 (Petrom),pe asta am invatat-o asta accepta si nu face talente.Si la cat e benzina acum..sa mai fie si pretentioasa...as combina-o pentru un 2.0 D.Dar acum si cu diesel-ul e cu dus-intors.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer, nu as schimba aceasta motorizare pentru un 2 litrii diesel. Eventual pentru un D5 pe un s60. Atunci da!biggrin.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu da petrolul pe motorina ! Ar fi pacat. Chiar asa aspirat, motorul de 1,8 pe benzina imi da destule satisfactii. Combinat cu stabilitatea de exceptie pe viraje, sa vezi placere pe serpentine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmmm, nu am incercat, o las tot timpul in a 5 a pe serpentinebiggrin.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost sfatuit de multe ori sa n-o schimb pe un diesel,dar acum na...parerile sunt impartite.Nici nu vreau sa "scap de ea",Doamne fereste,masina este impecabila,ar fi pacat sa o dau pe cine stie ce "cazatura" dar care e diesel.In nici un caz.ag350r..S60-u e alta clasa,alte taxe,alta mancare de peste.Superb bordul de la vechiul S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh, bine, acum nu te gandii la pante de 30 40 la sutalaugh.png

Si deh, iesi si la consum reduswink.pngwink.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti,vreau si ceva pareri de la voi in legatura cu uleiul MADE IN U.E (Castrol Magnatec,fostul SLX Prof),auzisem ca ar fi indicat Made In Germany sau nu e valabil!? Si placute frana marca ferodo,sunt ok ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ce discuri ai si comanda aceasi marca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica originale? cred ca tu glumesti thor4ever!biggrin.png

Cat despre ulei arendashu, ti-am mai explicat, ai un motor de ford, ar fi indicat sa iei un ulei specific pentru acest tip de motor, eventual sa fie 5W30.smile.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now