bennygalea

DVD navigatie

199 posts in this topic

este pe bestauto un s40 D5 2.4 D.negru.printre dotari zice si gps cu harta romaniei. din pozele cu lcdul apare si harta.eu i am trimis deja mesaj.acu astept raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romania nu exista fiindca nici un producator serios de harti nu se complica sa faca o harta a Romaniei care trebuie updatata saptamanal. Asta din cauza lucrarilor interminabile, sensurilor unice care apar, dispar si se modifica dupa cum vrea muschii primarilor, etc... Vineri am fost pana la Odorheiu Secuiesc, pe gps (igo8) drumul era ok, judetean, asfaltat, in realitate era o combinatie de bucati de asfalt cu pietre, balti si noroi. Eu am pe volvo sistem de navigatie becker (harti navteq), care are doar drumurile nationale si europene, in rest ceata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

are cineva manual de navigatie pentru modelul volvo v5 /2007 ?

S-ar putea sa am pe undeva, unul tiparit ce a venit cu masina.

Dar la ce ai nevoie? Ca doar e simpla utilizarea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa am pe undeva, unul tiparit ce a venit cu masina.

Dar la ce ai nevoie? Ca doar e simpla utilizarea...

Din pura curiozitate (de obicei citesc instructiunile de folosire )

Daca ai ...te rog posteaza

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pura curiozitate (de obicei citesc instructiunile de folosire )

Daca ai ...te rog posteaza

Multumesc

Am sa verific acasa. Cel mai probabil va fi in germana daca este.

Sa vad cum pot sa-l transform in format digital.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa verific acasa. Cel mai probabil va fi in germana daca este.

Sa vad cum pot sa-l transform in format digital.

Super

Vorbesc cursiv germana

multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super

Vorbesc cursiv germana

multumesc anticipat

Gut so! Wird erledigt! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gut so! Wird erledigt! :smile:

OK in ordnung ..............ist moeglich diese Woche?

Danke

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK in ordnung ..............ist moeglich diese Woche?

Danke

Ja!

Am avut un we plin si aseara aveam in gand si am uitat.

Astazi nu uit! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit top topicul, cu postarile din 2008 pana in 2013, cautand o solutie oficiala sau improvizata pentru harta RO pe un RTI MMM/P2001 pentru un prieten cu V50 din 2007.

Observ ca nu avem sorti de izbanda cu harta RO pentru aceasta versiune de sistem de navigatie ci doar pentru MMM+, e pacat.

Ca idee, pentru ca lucrez cu NAVTEQ (acum le spune Nokia Location & Commerce, odata ce au fost facuti subsidiara Nokia Corp.) de vreo 5 ani ca partener intr-un program de-al lor de publicitate, am aflat de la directorul echipei de dezvoltare NAVTEQ/Nokia L&C - RO ca optiunea de a integra sau nu harta de navigatie a unei tari, respectiv RO, este doar a producatorului, doar a Volvo in vazul nostru, cu atat mai mult pentru modele mai vechi sau mai noi de sisteme navi. Mai demult nu aveau ce harta sa integreze, in 2008-2009, iar acum au facut-o doar pentru versiuni mai noi de navi.

Harta RO dezvoltata de NAVTEQ a avut acoperire de 15-20% pana la finalul anului 2010, apoi au lucrat intensiv si acum avem o harta decenta insa cu actualizari lente.

Producatorii auto care platesc licente pentru bazele de date/hartile NAVTEQ lanseaza actualizari cam o data pe an, majoritatea; cam asa lucreaza si concurenta directa, TomTom/TeleAtlas. Foarte lent daca ne gandim ca multe sisteme navi noi, mai putin in RO ce-i drept, actualizeaza harta dinamic.

Integrarea hartii RO in MMM+, altfel spus banii dati de Volvo alora de la NAVTEQ pentru RO, a depinds de numarul de masini Volvo vandute in ultimii 2-3 ani de importatorul din RO, aspect valabil pentru orice tara in care activeaza un importator Volvo, asadar nu se leaga de piata SH deloc si nu vor sa-si mai complice retail-ul cu versiunea veche, aia pe DVD, inafara de actualizari ale hartilor deja oferite pe DVD-ul ala, iar gandindu-ma ca importatorul nu are volume semnificative in RO inseamna ca au bagat in seama si acele volume mici din ultimii 2-3 ani pentru a "satisface" clientii Volvo de pe la noi.

Am incercat acum cateva luni, inainte sa ma documentez de pe forum, sa aflu de la Primus din Bucuresti daca se poate comanda un DVD pentru MMM care sa includa si harta RO; binenteles, pass, nu exista.

Dupa aia mi-au mai scapat aia de la NAVTEQ Dev din RO ca licenta RO este activa doar pentru MMM+, asadar am tras linie, kaput...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar nu inteleg de ce sunteti asa disperati sa faceti sa mearga navigatia pt RO.este un soft slab comparatie cu igo care este pe toate androidurile.l am incercat prin ungaria,grecia,croatia,slovenia,italia si este ok ca sa te duca din A in B, dar nu se compara cu igo.Si la ce trebe navi in RO nu stiu.Singurul motiv pt care stau cu RTI-ul ridicat este pt a intra in meniul secret si a urmari viteza in cm/s

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu, strict, este o ambitie a unui prieten care vrea sa aiba o harta completa a RO, nu am stat la negocierei, ce si cum, m-am oferit doar sa caut informatii.

Restul informatiilor, despre NAVTEQ, le-am expus ca sa completez imaginea de ansamblu.

Apropo de iGO, cu ala nu ma incumet la drum in RO, hartile SunCart/TopMap pentru RO, pe care ruleaza majoritatea cu iGO, nu le vad prea bine, au si alea hibele lor, iar softul in sine mai are nevoie de ajustari. Este o parere strict personala.

Prefer oricand NAVIGON MobileNavigator pentru Android in locul iGO, este un soft mult mai bine inchegat si nu are bug-uri.

iGo a devenit foarte popular in RO odata ce l-au instalat multi pirat pe Win CE 5.0 sau pe PDA-urile alea cu Windows Mobile 6.

Apoi a venit multitudinea de PND-uri cu iGO. Mi-a placut la un moment dat, prin 2006-2007, acum ii dau pass. :smile:

Edited by vali.ichim

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe igo android primo 2013 am doar harti navteq si doar alea le folosesc pt RO. pe extern ori navteq ori topmap.

am sa incerc si navigon in caz ca il pot gasi pe google

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca il vrei da-mi un PM cu adresa ta de email si iti trimit ultimul kit de Android descarcat si folosit de mine, al Navigon MN.

Kit-ul e mic, dupa instalare isi descarca unele si altele, inclusiv harti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK in ordnung ..............ist moeglich diese Woche?

Danke

Te anunt ca am manual si e de 80 pagini in limba germana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te anunt ca am manual si e de 80 pagini in limba germana.

multumesc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc anticipat

Dar cred ca nu asta era scopul.. sa stii tu daca am manual :smile:

Nu stiu cum sa facem..din pacate n-am scaner sa ti-l scanez.

Un xerox + posta?!

Vii prin Cj?

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar cred ca nu asta era scopul.. sa stii tu daca am manual :smile:

Nu stiu cum sa facem..din pacate n-am scaner sa ti-l scanez.

Un xerox + posta?!

Vii prin Cj?

Multumesc

ma gandesc la o solutie

bis bald

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

ma gandesc la o solutie

bis bald

As putea sa-i fac niste poze si sa le trimit pe mail...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Am reusit sa pozez tot manualul de utilizare pentru Volvo RTI MMM+, cel cu HDD cu care a fost echipat S40 si V50 model year 2008+.

Poate va va fi de folos, sunt poze facute cu telefonul insa se pot distinge si textul si simbolurile. Este in engleza.

Link catre arhiva, AICI: http://we.tl/5E2axBG36J

Apropo de RTI MMM+, am aflat ca V50-ul amicului meu nu are RTI cu DVD ci RTI MMM+ cu HDD, pentru care am gasit update 2012.1 inclusiv cu harta RO.

Bine ca m-am uitat eu atent la unitate si la manual, ma luasem dupa el care sustinea ca n-are MMM+ desi nu se uitase cu atentie.

Am incercat sa scriu acest update 2012.1 pe un DVD+R DL dar a scris doar 77% apoi eroare, probabil trebuie sa incerc sa-l scriu pe alt blank, Verbatim sau TDK, nu vreun no name dupa cum am gasit prin Carrefour pentru ca altceva nu aveau...

A mers in schimb DVD-ul 2 cu update-ul de software al sistemului de navigatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar harta RO este ff slaba din cate stiu

hddul unde este pus?tot in torpedou?trebuia sa si dea seama ca nu are dvd eject

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now